ظریف: ۱۰ سال دیگر موفقیت برجام را خواهند دید!
کد خبر: 973704
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Iu
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
وزیر امور خارجه یک بار دیگر از توافقی هسته‌ای که معاون او آن را توافق در‌آی سی یو خوانده، دفاع کرده و گفته که اگر ۱۰ سال دیگر به برجام نگاه کنند آن را یکی از موفق‌ترین دستاورد‌های جمهوری اسلامی خواهند دید.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: محمد جواد ظریف در عین حال، مذاکره با امریکا بر سر توافق هسته‌ای را برای خود «ناخوشایند» و البته گریز‌ناپذیر خوانده است.

محمدجواد ظریف روز سه شنبه در نشستی با فعالان فضای مجازی، از عملکرد دستگاه دیپلماسی دفاع کرد و وزارت خارج را «نماینده همه مردم ایران» خواند در حالی که به گفته او «سایر دستگاه‌ها از عملکرد خود دفاع می‌کنند.» ظریف در سخنان خود که ایرنا آن را نقل کرده، گفته که عادت کرده‌ایم سرمان را بالا بگیریم و این دستاورد بزرگی است و ما برای این دستاورد خون داده‌ایم و مردم فشار تحمل کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی برای چندمین مرتبه، بعد از خروج امریکا از برجام، از این توافق دفاع کرده و می‌گوید: «اگر ۱۰ سال دیگر به برجام نگاه کنند آن را یکی از موفق‌ترین دستاورد‌های جمهوری اسلامی خواهند دید.» او با این حال، می‌گوید که خود را مدافع برجام نمی‌داند: «من مدافع برجام نیستم. باید از منافع ایران در برجام دفاع کنم.» وزیر خارجه امتیاز گرفتن از قدرت‌های خارجی را مستلزم دفاع از برجام خوانده و گفته است: «در این شرایط است که می‌توانیم از قدرت خارجی امتیاز بگیریم.»

بگوییم برجام شکست خورد یعنی...!
ظریف گفته که سیاست خارجی وجه المصالحه دعوا‌های جناحی نیست و تأکید کرده که اگر بگویم برجام شکست خورده نتیجه‌اش این می‌شود که مردم اعتمادشان را به اقتصاد و نظام از دست می‌دهند! وزیر خارجه اعتماد مردم را به «شکست نخوردن برجام» پیوند زده و گفته است: «چرا به مردم غرور، امید و اعتماد به نفس ندهیم و چرا تزریق ناامیدی کنیم و چه منفعتی دارد که غرور ملی مردم شکست بخورد؟»

رئیس دستگاه دیپلماسی یک بار دیگر دلخوری خود را از نقد‌هایی که به سیاست خارجی می‌شود بروز داد و گفت‌: «چرا باورمان شده امریکا مهم است؟ همانطور که پهپادش از ما شکست می‌خورد سیاست خارجی اش هم شکست می‌خورد. چرا شکست پهپاد را می‌بینیم و سیاست خارجی را نمی‌بینیم؟ بله، امید به دیگری داشتن سم مهلک است، اما آیا درست است که بگوییم اگر با خارجی حرف بزنی حتما کلاه سرت می‌رود؟»

ظریف پیش از این هم دلخوری خود را در این خصوص بروز داده وگفته بود: «اگر دوستان ما معتقدند نمره مذاکره صفر و نمره مقاومت ۲۰ است دیگر ما نزدیک‌تر از سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی به مقاومت نداریم حداقل ببینند آن‌ها چه نمره‌ای به دیپلماسی می‌دهند و آن‌ها چه ارتباطی با بنده دارند.» ظریف می‌گوید: «این همه پیشرفت کشور به‌رغم تحریم به‌دست آمده، این بد است که تلاش شود تحریم کم شود؟»

آن بنده خدا و خانم موگرینی پاسوزم شدند!
وزیر امور خارجه درباره استعفایش می‌گوید: «دوستان می‌گویند چرا من آن شب استعفا کردم؟ چون تلاش من حفظ برند ایران بود. آن شب من به این نتیجه رسیدم دیگر من برند ایران نیستم. اگر می‌خواستم برند ظریف باشد، جایزه صلح نوبل را می‌گرفتم یعنی خیلی راحت بود.» ظریف اضافه کرد: «آن شبی که قرار بود جایزه صلح نوبل را اعلام کنند، کسی به من زنگ زد و گفت سخنرانی‌ات را نوشتی؟ به او گفتم خیالت راحت راحت باشد، به من جایزه صلح نوبل نخواهند داد. دو سال متوالی بالا‌ترین امتیاز جایزه نوبل را بنده داشتم. آن بنده خدا هم پا سوز ما شد. خانم موگرینی هم پا سوز ما شد. برای این که قرار نبود برند یک فرد را دنبال کنم، قرار بود برند ایران را دنبال کنم.»

وزیر خارجه بیان نکرده که منظورش از «بنده خدا» یی که پاسوز او شده، چه کسی بوده است و ظاهراً منظور او جان کری است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: «آن شب من یک فرد شدم. همان کاری که تلاش کرده بودم در طول چندین سال مانع از آن شوند. یعنی این تصور در دنیا ایجاد شد که ظریف نماینده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه نماینده یک دیدگاه است. دیدگاهی که قابل حذف است. این ظریف کارش برای شخص خودش خیلی راحت می‌شد، اما دیگر آن کسی نبود که بتواند از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کند.»

ظریف با بیان این که برجام یکی از برجسته‌ترین تجربیات جمهوری اسلامی ایران است، گفت: «من مدافع برجام نیستم من مدافع جمهوری اسلامی ایران هستم. اگر از منافع برجام دفاع کنم باید امتیاز بدهم، اما وقتی از منافع جمهوری اسلامی دفاع می‌کنم می‌توانیم از قدرت خارجی امتیاز بگیریم. ظریف تصریح کرد: برند ایران باید حفظ شود. وظیفه ما در وزارت خارجه حفظ برند ایران است نه یک فرد، تفکر یا دستگاه.»

انتقاد از عراقچی یا منتقدان؟!
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: «طرف دعوای شما نیستید طرف دعوای من کری است. در یک جلسه کری به من گفت ما می‌توانیم فردو را بزنیم خیال نکنید جایی است که نمی‌توانیم بزنیم. به او گفتم به فرض این که زدید بعد از آن چه؟ چقدر بعد از ویتنام موفق شدید؟ مردم ویتنام را نابود کردید چه به دست آوردید؟ در عراق و افغانستان چه به دست آورده‌اید؟ می‌دانید که مردم ایران فرق می‌کند. گفت به همین خاطر است که نمی‌خواهیم وارد دعوا شویم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: «ببینید من دعوایم آنجاست. دعوایم شما نیستید شما به تنهایی به قاضی رفته‌اید، موفق هم بیرون آمدید، چون ما سکوت کردیم و حرف نزدیم اصلاً حرف نزدیم.»

ظریف از کسانی که برجام را «جسد» می‌خوانند انتقاد کرده و گفته است: «اینکه می‌گویید برجام یک جسد است این جسد را خاک کنید، شش قطعنامه شورای امنیت را داشته باشید، آقای ترامپ هم برای شما جشن می‌گیرد و هیچ مشکلی ندارد.»

‌انتقاد ظریف از منتقدان در حالی است که پیش از این، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه نیز گفته است: «برجام در آی. سی. یو به سر می‌برد و حالش خوب نیست.» وزیر امور خارجه در بخشی دیگر از سخنانش با بیان اینکه یکسری گفتند قطعنامه کاغذ پاره است رفتند شش قطعنامه علیه ایران برای کشور گرفتند، خاطرنشان کرد: «هر چقدر به آن‌ها التماس کردند که اگر قطعنامه‌ای بگیریم بدون رضایت امریکا نمی‌توانند از آن قطعنامه بیرون بیاییم. آن وقت ریش ما گرو امریکا می‌شود. گوش نکردند و شعار دادند. به هزینه این مردم شعار دادند.»

من می‌دانستم...
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما هیچ کاری نکردیم مگر آنکه امریکا قبل از آن کاری را کرده باشد، ابراز داشت: «همواره می‌گویند نقد داده‌ایم و نسیه گرفته‌ایم، اما آقای ترامپ چه می‌گوید؟ آقای ترامپ می‌گوید ۱۵۰ میلیارد دلار نقد به ایران دادیم، اما نسیه گرفته‌ایم. این حرف ترامپ است. من به شما می‌گویم ما هیچ اقدامی را انجام ندادیم مگر آنکه امریکا قبلش تعهد خود را انجام داده باشد.»

ظریف با بیان اینکه ما یک پیچ از نطنز را باز نکردیم قبل از آنکه اوباما امضا نکرده باشد، عنوان کرد: «او کار دیگری نمی‌توانست بکند. ما چه کار می‌توانستیم بکنیم. آیا من می‌توانستم دختر اوباما را اینجا گروگان بگیرم؟ چه کار می‌توانستیم که ما انجام ندادیم؟»

ظریف گفت که حتی در زمان امضای برجام هم می‌دانسته که امریکا بد عهد است: «من همان زمان هم می‌دانستم امریکا بدعهد است وگرنه بند ۳۶ و ۳۷ برجام با عبارت عدم تعهد طرف مقابل شروع نمی‌شد.»

ظریف یک بار دیگر تأکید کرد: «آیا ما براساس اعتماد مذاکره کردیم که این دو بند را در داخل برجام قرار داده‌ایم که اگر آن‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، ما می‌توانیم این کار‌ها را بکنیم و تعهداتمان را انجام ندهیم.» ظریف با این حال، توضیح نمی‌دهد که با وجود این حد از بی اعتمادی به امریکا، چرا بر تصویب برجام در کنگره امریکا اصرار نکرده است، انتقادی که منتقدان آن را بار‌ها مطرح کرده‌اند.

ناگزیر شدیم! برجام خوشایند من نبود
وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکره بر سر برجام، برای اولین بار از لفظ «ناگزیر شدن» استفاده کرده و پرسیده که «اما چرا ناگزیر به این کار شدیم؟ چون شش قطعنامه شورای امنیت علیه ما گرفته بودند و ما ناچار بودیم برای آنکه بتوانیم این قطعنامه‌ها را برداریم صحبت کنیم. این کار خیلی خوشایند من نیست. شما فکر می‌کنید دل من لک زده بود که با طرف امریکایی صحبت کنم؟ دلم لک زده که با آن بنده خدا در خیابان راه بروم تا در هر تظاهرات و راهپیمایی که در ایران می‌روم از این خیابان بیایم و از خیابان بعدی بیرون بروم به خاطر آنکه برادران بلافاصله تابلوهایشان را که عکس من و یک گرگ در حال راه رفتن یک خیابان هستیم. دست نگیرند.»

‌ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما بعد از برجام ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی به ایران آوردیم. من چه کار کنم که کمتر از ۵ میلیارد دلار آن جذب شد. اگر ۸۰ میلیارد دلار محقق شده بود ترامپ که هیچ پدر جد ترامپ هم نمی‌توانست کاری بکند. چون آنقدر منابع اقتصادی در ایران شکل گرفته بود که هیچ کس نمی‌توانست ما را تحریم کند.»
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
لعنتی بس که آفتابش تابان است ده سال طول می‌کشد تا چشممان بهش عادت کند و ببیندش! :))))
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
نیاز به ده سال دیگر نیست. اگر برجام نبود الآن وضعیت ما مثل کردهای سوریه بود. جوان بی‌جهت شانتاژ نکن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
پیشنهاد می‌کنم کمی اخبار را دنبال کنید!!!!!!!!!!!
ارسطو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
وِلَ کن!
حسين
|
Germany
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
توهم بد جورى گرفتت آقاى ظريف .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
این جماعت آنقدر پررو و وقیح هسنتد که بعد از آنکه تفکرات احمقانه ( اگر نگوئیم خائنانه ) آنها پدر مردم را جلوی چشمشان آورده و دمار از همه در آورده باز هم قیافه پرفسورها را گرفته و بجای معذرت خواهی و کناره گیری از جایگاهی که لیاقت آنرا نداشته و ندارند باز هم اظهار فضل کرده راه حل ارائه میدهتد
اینها که حیا را قورت داده و آبرو را قی کرده اند با هیچ منطقی براه نیامده و نخواهند آمد و بحث با آنان آب در هاون کوبیدن است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
خودتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
احتمالا طرف حساب کرده عمرش به 10 سال دیگه قد نمیده و با عزرائیل مشغول مذاکرات فرجام باید بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
بزک نمیر بهار میاد
کمپزه با خیار میاد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار