تنش در امریکا بر سر استیضاح ترامپ
کد خبر: 973410
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045EA
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
۱۷ نفر از دادستان‌هایی که در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، رسوایی واترگیت را بررسی کرده‌اند، گفته‌اند که شواهد کافی برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا وجود دارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: این را واشنگتن‌پست در گزارش روز یک شنبه خود منتشر کرده است. ظاهراً دموکرات‌ها با دستیابی به چنین شواهدی است که عزم خود را برای استیضاح جزم کرده‌اند و آنگونه که دیروز نیویورک‌تایمز نوشته در یک تله‌کنفرانس محرمانه که روز جمعه انجام شده، تصمیم خود را قطعی کرده‌اند. با این حال، دوقطبی جامعه امریکا بر سر استیضاح در حدی است که می‌تواند منجر به تنش و بی‌ثباتی شود.

نیویورک‌تایمز دیروز از یک تماس تلفنی محرمانه بین دموکرات‌ها صحبت کرده که روز جمعه انجام شده و در آن سران حزب دموکرات امریکا، هم‌حزبی‌های‌شان را در جریان تغییر قابل توجه افکار عمومی در حمایت از استیضاح ترامپ قرار داده‌اند. در این تله‌کنفرانس خصوصی تغییرات در نظرسنجی‌های خصوصی در ۵۷ منطقه امریکا بررسی شده که بیش از سایر مناطق درگیر رقابت سیاسی هستند و نشان داده حمایت افکار عمومی از استیضاح ترامپ و خود روند تحقیقات درباره استیضاح در حال افزایش است. پیش از این هم روزنامه واشنگتن‌پست نوشته بود که ۱۷ تن از دادستان‌هایی که در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، رسوایی واترگیت را بررسی کرده‌اند، پس از تحقیق و تفحص در پرونده اتهامات دونالد ترامپ گفته‌اند شواهد موجود قابل پذیرش و برای استیضاح کافی است مگر آنکه رئیس‌جمهور شواهد و قرائنی ارائه و نادرستی شواهد موجود را اثبات کند. به این ترتیب، افکار عمومی امریکا با سرعت فزاینده‌ای در حال نزدیک شدن به دیدگاه دموکرات‌ها درباره لزوم استیضاح رئیس‌جمهور است. با این حال، نکته قابل‌تأملی که نیویورک‌تایمز بیان کرده این است که ترامپ مدافعان قابل ملاحظه‌ای هم دارد که هرچند حالا در اقلیت هستند، ولی به شدت از او حمایت می‌کنند و البته همین موضوع هم سبب دوقطبی شدن جامع امریکا شده است. نیویورک‌تایمز نوشت: امریکایی‌ها همان طور که درباره دونالد ترامپ اختلاف نظر دارند، درباره استیضاح وی نیز دچار اختلاف نظر و دودستگی هستند، اما حمایت از تحقیقات دموکرات‌ها در این خصوص حتی در مناطقی که ترامپ موفق به کسب آرا شد و نیز در بین افراد مستقلی که به لحاظ سیاسی در جایگاه مهمی قرار دارند، در حال افزایش است. مصاحبه با ده‌ها رأی‌دهنده در بخش‌های مختلف امریکا از آیوا گرفته تا تگزاس، ویرجینیا تا اوهایو و به طور اخص در مناطقی که چنین تغییر مواضعی وجود دارد، نشان می‌دهد که حمایت از تحقیقات درباره استیضاح ترامپ ممکن است سرانجام منجر به برکناری وی از قدرت شود و حتی اختلاف نظرات درباره رفتار و شخصیت وی در حال افزایش است. به نوشته نیویورک‌تایمز میانگین نتایج نظرسنجی‌ها درباره استیضاح ترامپ که پایگاه اینترنتی ۵۳۸ منتشر کرد، حکایت از آن دارد که تا تاریخ ۱۱ اکتبر (۱۹ مهرماه) ۹/ ۴۹ درصد پرسش‌شوندگان از استیضاح ترامپ حمایت می‌کنند و ۵/ ۴۳ درصد نیز نظر متفاوت دارند.

نتایج یک نظرسنجی که هفته گذشته واشنگتن‌پست منتشر کرد، نشان می‌دهد ۵۸ درصد پرسش‌شوندگان امریکایی بر این باورند که مجلس نمایندگان با آغاز روند تحقیق درباره استیضاح ترامپ در واقع کار درستی انجام داده است و نتایج نظرسنجی گروهی از استراتژیست‌های دموکرات نشان می‌دهد احتمال تغییر افکار عمومی امریکا در این خصوص هنوز هم زیاد است: حدود یک چهارم پرسش‌شوندگان که استراتژیست‌ها آن‌ها را گروه «بدبینان به استیضاح» نام دادند، مخالف این تحقیقات هستند، اما حاضر نبودند که بگویند ترامپ هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.

تفاوت موضع جلو و پشت دوربین
سی‌ان‌ان با اشاره به افزایش شمار موافقان استیضاح و برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری در نظرسنجی‌های مؤسسات مختلف از مردم، گزارش داد که در ایالت‌های حساس امریکا افکار عمومی نسبت به ترامپ در مقابل و پشت به دوربین متفاوت است. سی‌ان‌ان با اشاره به اینکه برای یافتن دلیل این تغییر موضع افکار عمومی نسبت به رئیس‌جمهور امریکا به سراغ ایالت کلیدی فلوریدا که ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ تنها با یک درصد اختلاف از رقیب دموکرات خود در آن پیروز شد، رفته است، افزود: اکثر رأی‌دهندگان این ایالت که به ترامپ رأی داده بودند در پاسخ به این سؤال که نظرشان راجع به استیضاح چیست، در مقابل دوربین آن را نفی کرده و گفته‌اند تصور نمی‌کنند با ترامپ در این خصوص منصفانه برخورد شده باشد چرا که مسئله سیاسی شده است. این رسانه افزود: اکثر این رأی‌دهندگان شهر اورلاندو ایالت فلوریدا در مصاحبه با این شبکه خبری همچنان از ترامپ حمایت کردند. مارتین سویج، خبرنگار این رسانه تصویری امریکایی در مورد این گزارش و تفاوت آن با نظرسنجی‌ها گفت:، اما حقیقت چیز دیگری بود، چرا که پشت دوربین آن‌ها از ترامپ خسته شده و گفتند که با او مشکل دارند. وی افزود: مدت‌هاست که درباره دونالد ترامپ با شهروندان امریکایی مصاحبه کرده، اما اکنون در مورد موضوع به‌خصوص استیضاح، گرفتن مصاحبه بسیار دشوار شده است و شهروندان در برابر دوربین حاضر به گفتن واقعیتی که در پشت دوربین اظهار می‌کنند، نیستند. وی ادامه داد: آغاز روند تحقیق استیضاح از ترامپ هم اکنون امریکا را در سطح بالایی از تنش سیاسی قرار داده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار