انصار الله: امریکا از سرنوشت ویتنام درس بگیرد
کد خبر: 973213
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Az
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
واکنش به اعزام نظامیان امریکایی به عربستان
بعد از آنکه امریکا اعلام کرد در واکنش به حمله ماه گذشته به تأسیسات نفتی آرامکو، مجموع نیرو‌هایی را که مأموریت‌شان را در ماه اخیر تمدید کرده، با اعزام نیرو‌های بیشتر به حدود ۳ هزار نفر می‌رساند، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن ضمن اشاره به سرنوشت جنگ‌های عراق و ویتنام، هشدار داد: آنچه را ۱۴ هزار سرباز نتوانست محقق کند ۲ هزار یا ۳ هزار سرباز نیز نمی‌تواند عملی کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به این موضوع در صفحه توئیتر خود نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، دولت وی و وزیر دفاعش مارک اسپر به جای اعزام هزاران نیرو به منطقه غرب آسیا بهتر است برنامه‌هایی برای همزیستی مشترک، شهروندی برابر و دموکراسی به منطقه بفرستند نه برنامه‌هایی برای جنگ و ویرانی متحدان‌شان یا ملت‌های آزاد.

الحوثی با اشاره به نشان ملی امریکا که یک عقاب است و در یک پای خود ۱۳ شاخه تیر و در پای دیگر خود یک شاخه زیتون دارد، ادامه داد، اینکه برای یک بار هم که شده بر اساس همین نشان زیتون برای متحدان خود صلح بفرستید، جهان را غافلگیر کنید و نشان دهید هنوز بخشی از انسانیت مورد ادعای خود را دارید، هرچند به متحدان خود در ساختن بد‌ترین فاجعه انسانی در جهان علیه ملت یمن کمک کرده‌اید. وی سپس نوشت: اینکه جهان را با تغییر سیاست خصمانه خود غافلگیر کنید، سیاستی که جز خشم و خسارت از آن درو نکرده‌اید؛ همانگونه که بنا به گفته ترامپ به خاطر تصمیم اشتباه‌تان ۸ تریلیون ضرر کرده‌اید. این که ملت‌شان برای یک بار هم که شده احساس کنند آن‌ها از جنگ ویتنام یا عراق یا یمن درس گرفته‌اند و این‌ها جنگ‌های بی‌فایده است. اینکه ملت امریکا با این حقیقت روبه‌رو شوند که افزایش تعداد به معنای پیروزی نیست، آنچه را ۱هزار سرباز نتوانست محقق کند ۲ هزار یا ۳ هزار سرباز نیز نمی‌تواند عملی کند.

الحوثی تصریح کرد: عقب‌نشینی شما از خطوط تماس با ایران در سوریه به معنای موضع‌گیری مجدد سعودی نیست. ادعا‌هایی مبنی بر رویارویی با ایران از سوی سعودی دیگر رسوا و فاش شده است.

وی در پایان خطاب به ترامپ و دولتش نوشت: ملت یمن که تاکنون از نیروها، سلاح‌ها و فرماندهی ائتلاف توسط شما نترسیده از افزایش تعداد آن‌ها نیز هراسی ندارد، زیرا بر خدا توکل می‌کند؛ ائتلافی که ثابت کرده امریکا ملت یمن را می‌کشد. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا روز جمعه ضمن اعلام افزایش نیرو‌های امریکایی گفت که این نیرو‌ها در پاسخ به «ادامه تهدیدات در منطقه» و بعد از مکالمه‌ای با محمد بن‌سلمان درباره «تلاش‌ها برای حفاظت [از آنها]در برابر تهاجمات بیشتر ایرانی‌ها» به عربستان اعزام می‌شوند. بر اساس بیانیه پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) دو سامانه جدید موشک‌های پاتریوت، یک سیستم اختلال موشکی تاد، دو اسکادران جنگنده هوایی و یک واحد تجسس هوایی، از جمله تجهیزاتی است که برای کمک به عربستان به این کشور اعزام خواهند شد. ارتش امریکا از ماه مه تاکنون تعداد نیروهایش را در منطقه تحت پوشش «فرماندهی مرکزی» که شامل خاورمیانه می‌شود به حدود ۱۴هزار نفر افزایش داده است.

پمپئو: هدف مقابله با ایران است!
وزیر خارجه امریکا در پیامی توئیتری مدعی شد اعزام نظامیان و تجهیزات بیشتر به عربستان سعودی با هدف تقویت توانمندی‌های دفاعی و کمک به احیای قابلیت بازدارندگی این کشور در برابر تهاجم ایران انجام می‌شود. مایک پمپئو در ادامه گفت: ایران باید رفتار خود را از اساس تغییر داده و شبیه یک کشور نرمال رفتار کند وگرنه باید به تماشای نابودی اقتصادش بنشیند.

مجری کهنه‌کار امریکایی که سابقه همکاری با شبکه فاکس‌نیوز را دارد و دوست قدیمی رئیس‌جمهور امریکا است، از موضع دولت او در اعزام نظامیان امریکایی به عربستان سعودی به شدت انتقاد کرده است.

مذاکرات مخفی
روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده که عربستان سعودی به منظور «کاستن از تنش‌ها» بعد از حمله ماه گذشته به دو پالایشگاه «بقیق» و «الخریص» در حال انجام مذاکراتی با انصارالله یمن بوده است.

طبق گزارش فایننشال‌تایمز، «عربستان سعودی برای اولین بار در بیش از دو سال اخیر در حال انجام مذاکراتی با شورشیان حوثی است؛ موضوعی که نشان‌دهنده آن است که ریاض بعد از حملات ماه گذشته به تأسیسات نفتی خودش، خواهان کاهش تنش است.» فایننشال‌تایمز در گزارش ادعایی خود، اشاره مستقیمی به منبع یا منابع خبر و ملیت آن‌ها نکرده و تنها به گفتن این جمله بسنده کرده که خبر فوق را از «منابع آگاه» دریافت کرده است.

یک دیپلمات غربی به این روزنامه گفته است که حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، عاملی مهم در تغییر موضع ریاض در قبال یمن و انصارالله ایفا کرده است. بر اساس این گزارش «تغییر موضع» عربستان سعودی در قبال یمن، یک دلیل دیگر هم داشته و آن تضعیف ائتلاف به رهبری سعودی‌ها در جنگ یمن بعد از انتشار خبر‌هایی مبنی بر کاهش حضور نظامی امارات متحده عربی در یمن است. فایننشال‌تایمز در گزارش خود همچنین مدعی شده که علاوه بر عربستان سعودی، انصارالله یمن هم خواهان کاهش تنش‌ها است و در همین راستا اقداماتی از قبیل آزاد کردن حدود ۳۰۰ زندانی شامل سه زندانی سعودی را انجام داده است.

ضرر ۱۳ میلیاردی بازار سهام
بازار سهام عربستان طی هفته گذشته و در سایه حوادث ژئوسیاسی منطقه، افتی ۸۵/ ۲ درصدی و ضرری ۷/ ۴۸ میلیارد ریالی (۱۳ میلیارد دلار) را تجربه کرد. روزنامه «الوطن» امارات روز شنبه با اعلام این خبر افزود: تحلیلگران معتقدند که حوادث ژئوپلتیک و همچنین صحبت از طرح جدید شرکت نفتی «آرامکو» و فاش نکردن آن به شکل رسمی، بر عملکرد بازار سهام عربستان تأثیر گذاشته است و سرمایه‌گذاران را به حفظ نقدینگی و بهره بردن از عرضه سهام واداشته است.

از سوی دیگر بانک جهانی نیز روز پنج شنبه در گزارشی تأیید کرد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان بر رشد اقتصادی امسال این کشور لطمه خواهد زد و تنها بخشی از آن را می‌توان با افزایش کمک‌های دولت در بخش غیر نفتی جبران کرد.

بانک جهانی رشد تولید ناخالص داخلی عربستان را در سال جاری ۸/ ۰ درصد پیش‌بینی کرد این در حالی است که عربستان رشد ۹/ ۱ درصدی برای تولید ناخالص داخلی خود تخمین زده بود و بانک جهانی نیز در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) رشد ۷ /۱ درصد برای این کشور برآورد کرده بود.

گزارش‌های دولتی از سه ماهه دوم سال جاری حاکی از آن بود که رشد اقتصادی عربستان، به خاطر کاهش صادرات نفت حتی از میزان تعیین شده در سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک)، به شدت کند شده است. با این حال مقامات سعودی بر این باورند که حمله جنبش انصارالله به تأسیسات نفتی آرامکو که در ابتدا تولید نفت این کشور را به نصف رساند، تأثیری در رشد اقتصاد این کشور نداشته، اما سرمایه‌گذاران و تحلیلگران می‌گویند، حمله به تأسیسات آرامکو می‌تواند اثراتی بلندمدت روی طرح‌های متنوع‌سازی اقتصاد این کشور و جذب سرمایه‌های خارجی داشته باشد.

پیش‌تر نیز مؤسسه رتبه‌بندی «فیچ» رتبه اعتباری عربستان را از +A به A کاهش داد و علت این اقدام را تنش‌های نظامی، ژئوپلتیک در منطقه خلیج فارس و افت جایگاه مالی عربستان اعلام کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار