برزیل در مشت‌مان بود
کد خبر: 972297
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044wD
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
نگاهی به سومین شکست والیبال در جام جهانی
تیم ملی والیبال کشورمان در روزی که با بازیکنان جوان رقابت نزدیکی با برزیل داشت، در نهایت با کم‌تجربگی مقابل بهترین تیم جهان در پنجمین بازی جام جهانی باخت.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: والیبال با جوانانش در جام جهانی ۲۰۱۹ تازه راه افتاده است، بعد از دو شکست مقابل تیم جوان شده روسیه و مصر، کولاکوویچ ستاره‌های خسته تیمش را روی نیمکت نشاند و بازیکنان جوان را به بازی فرستاد، نتیجه‌اش هم شد دو برد مقابل کانادا و استرالیا. کولاکوویچ دیروز برابر برزیل هم همان تیم جوان شده را راهی میدان کرد تا ترکیبی که برای نشان دادن توانایی‌هایش منتظر کوچک‌ترین فرصت بود، مقابل تیم اول والیبال دنیا خودش را محک بزند، یک اقدام جسورانه که نشان می‌داد سرمربی مونته‌نگرویی سرانجام به حرف منتقدان و موسپیدکرده‌های والیبال رسیده که بار‌ها به کولاکوویچ گوشزد کرده بودند که بازی دادن به بازیکنان اصلی در لیگ ملت‌ها، انتخابی المپیک و قهرمانی آسیا، ستاره‌های تیمش را فرسوده کرده و در جام جهانی دیگر نوبت بازیکنان جوان است تا از روی نیمکت بلند شوند.

بازنده سربلند
دو پیروزی مقابل کانادا و استرالیا، کولاکوویچ را متقاعد کرد که دست به ترکیب ایران نزند و همان تیم جوان شده را دیروز در ناگونا برابر شاگردان دال زاتو به میدان بفرستد. جواد کریمی، پوریا یلی، پوریا فیاضی، امیرحسین اسفندیار، علی شفیعی و محمدرضا حضرت‌پور ترکیب اولیه ایران برای بازی مقابل برزیل بودند، ترکیبی که در جریان مسابقه بازیکنانی مانند مهدی مؤذن و مسعود غلامی هم به صورت جایگزین به آن اضافه می‌شدند تا تیم کشورمان با یک ترکیب دگرگون شده جام جهانی ژاپن را ادامه دهد.

تیم جوان شده والیبال ایران در ست اول یقه برزیل را گرفت و توانست در یک ست نفسگیر ۲۵ بر ۲۷ ستاره‌های برزیل را مغلوب کند، در ست دوم، اما برزیل بهتر نشان داد، هرچند والیبالیست‌های جوان ایران امتیاز‌های عقب‌افتاده را تا پایان ست کمتر کردند، اما نتیجه این ست ۲۵ بر ۲۱ برای برزیل بود. ست سوم را تیم ایران مانند ست اول پا‌به‌پای برزیل بالا آمد و حتی به امتیاز ۲۵ هم رسید، اما ویدئوچک دال زاتو امتیاز آخر را از ایران گرفت تا برزیل به بازی برگردد و با استفاده از تجربه‌اش این ست را هم ۲۷ بر ۲۵ به نفع خودش به پایان برساند. ست چهارم را تیم کشورمان برای جبران راهی میدان شد، اما باز هم تجربه برزیلی‌ها چربید تا بهترین تیم دنیا این ست را هم ۲۵ بر ۲۲ پیروز شود و در نهایت ۳ بر یک برنده لقب بگیرد.

بی‌تجربگی بلای جانمان شد
باخت به برزیل اگرچه سومین شکست تیم ایران در پنجمین بازی بود، اما کمتر هوادار والیبالی بود که پس از این شکست از شاگردان کولاکوویچ انتقاد کند، به خصوص که تیم کشورمان به عقیده اکثر کارشناسان یک بازنده سربلند بود و بازیکنان جوان والیبال مقابل برزیلی که از تمام ستاره‌هایش استفاده کرد و عنوان بهترین تیم جهان را یدک می‌کشد، امتیاز به امتیاز جلو آمدند و حتی می‌توانستند برنده هم باشند، اما در نهایت در یک بازی نزدیک نتیجه را واگذار کردند و آمار بازی هم از شکست میلی‌متری ایران حکایت دارد.

ایران در این مسابقه ۵۸ امتیاز از اسپک، ۸ امتیاز از دفاع روی تور، ۳ امتیاز از سرویس مستقیم و ۲۶ امتیاز از اشتباهات برزیل کسب کرد. در طرف مقابل برزیلی‌ها هم ۵۹ امتیاز از اسپک، ۸ امتیاز از دفاع روی تور، ۵ امتیاز از سرویس مستقیم  و ۳۰ امتیاز از اشتباهات تیم ایران به دست آوردند. چنین رقابت نزدیکی سبب شد تا دال زاتو، سرمربی برزیل به سختی بازی با ایران اعتراف کند: «بازی مقابل تیم بزرگ ایران هیچ وقت ساده نیست. آن‌ها همیشه در دفاع خوب هستند و هیچ‌گاه تسلیم نمی‌شوند.»

والیبال مقابل برزیل چوب بی‌تجربگی بازیکنان جوانش را خورد، بازیکنانی که اگر زودتر از این به آن‌ها بازی داده می‌شد و آبدیده‌تر می‌شدند شاید اشتباهاتی مانند خطای پا روی خط را انجام نمی‌دادند. کولاکوویچ هم در پایان بازی بی‌تجربگی را عامل شکست تیمش مقابل برزیل عنوان کرد: «متأسفانه امروز نتوانستم پیروز شویم، بردی که می‌توانست برای ما بسیار مهم باشد و اعتماد به نفس بیشتری به ما بدهد، با وجود این بازی راضی‌کننده‌ای بود. مصاف با برزیل، بسیار نزدیک و سخت بود. بازی امروز را باختیم، به دلیل اینکه تجربه بیشتری برای چنین مسابقه‌ای لازم داشتیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار