سالمندي مي تواند دوره كمال و زايندگي يا دوره ياس و نااميدي باشد
کد خبر: 971785
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044nx
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان:
مرتضی رشیدی گفت : شهری که دارای ساختار، امكانات، سياست ها و خدمات شهراست باید به گونه اي باشند كه شرايط را براي سالمندي پويا فراهم آورد و سالمندان را حمايت كندواگر در این مهم کوتاهی کند سالمند را با مشكلات فراوان مواجه مي كند؛ بنابراين مشاركت خود سالمندان در امور مربوط به آن ها، مي تواند ياري رسان خوبي براي تحقق شهر دوستدار سالمند باشد.

    

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: راه ا‌ندازی دبیرخانه دائمی شهر دوستدار سالمند با دستور سازمان ملل به شهرداری اصفهان واگذار گردید و به همین منظور کمیته ای متشکل از اعضای دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، اداره کار، آموزش و پرورش، صدا و سیما و سمن های فعال در حوزه سالمند تشکیل شد.

مرتضی رشیدی با بیان اینکه تاکنون 5 جلسه برای برگزاری برنامه های هفته سالمند به عنوان پایلوت شهر دوستدار سالمند برگزار شده است، افزود: البته که موارد بنیادی و زیرساختی شهری و مناسب سازی اماکن برای سالمندان در شهر اهمیت زیادی دارد اما در کنار این مهم گرامیداشتی برای سالمندان شهر در این هفته در نظر گرفته شده است.

  وی اذعان داشت : به همین منظور تكريم سالمندان و گراميداشت منزلت آنان بايد در دستور كار قرار گيرد تا آن ها احساس كنند عضو موثر و مفيد در جامعه هستند و از اين طريق فرآيند "سالمندي سالم" يا "سالمندي فعال" را طي كنند.

رشیدی با بیان اینکه ایجاد حساسیت عمومی نسبت به این قشر با مانور در این برنامه ها ضروری است، عنوان کرد: به همین مناسبت نمایشگاه عکس "خاطرات سپید" در کتابخانه مرکزی در این هفته برگزار می‌شود همچنین اداره گردشگری در روزهای ، 11 و 13 مهرماه برنامه مرکز پیرامون گردشگری را با عنوان اردوی خمینی شهر و نجف آباد ویژه سالمندان برگزار می‌کند.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان بیان کرد: برنامه قصه گویی  سالمندان از 9 تا 20 مهرماه با عنوان "قصه گویان سپید" برگزارشروع شده که در این برنامه سالمندان آموزش قصه گویی می بینند .

مرتضی رشیدی با بیان اینکه قرار است 12 جلد کتاب در حوزه نیاز سالمندی تا آبان ماه آماده شود، گفت: فراخوان جشنواره عکاسی سالمندان نیز اعلام  شد که عکاسان این جشنواره از سالمندان هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: برای اینکه نگاه جامعه به بحث سالمندی تحت تاثیر قرار گیرد از مهرماه هر ماه یک کلیپ یک دقیقه ای آموزشی برای نحوه رفتار با سالمندان توسط معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تهیه می شود.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه در هفته سالمند رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و رییس اداره بهزیستی استان اصفهان از خانه سالمندان بازدید می کنند، اظهار کرد: 9 مهرماه همایش روز سالمند با حضور استاندار، شهردار اصفهان و وزیر بهداشت در مرکز خیریه طوبا برگزار گر دید.

  رشیدی تصریح کرد: با همکاری علوم پزشکی اصفهان از مهرماه تا اسفندماه به مدت 6 ماه در چند منطقه شهرداری اصفهان کارگاه های آموزشی جهت بهبود رفتار و کیفیت زندگی سالمندان و مسائل بهداشتی و درمانیشان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تنها 30 درصد سالمندان اصفهانی پرونده سلامت دارند، گفت: معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در صدد است این آمار را با برنامه ریزی افزایش دهد.

 وی با بیان اینکه قرار است ویژه نامه سالمند به صورت ماهانه به همراه روزنامه اصفهان زیبا توزیع شود، افزود: مربیان حوزه بازی های فکری و خلاقیت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برای رفتار با سالمندان آموزش های لازم را می بینند تا در خانه های سالمندان حضور پیدا کنند.

    رشیدی در پایان خاطرنشان کرد: جلسات تجربه انگاری نیز با حضور سالمندان برگزار خواهد شد تا تجربیاتشان را در حوزه های مختلف در اختیار جامعه قرار دهند.

 

    

 

    

 

    

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار