المپیکی‌ها دیگر سکه نمی‌گیرند!
کد خبر: 971453
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044ib
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۵
سلطانی‌فر: با محدودیت منابع مواجه هستیم
مدت‌هاست بحث پاداش قهرمانان و مدال‌آوران بازی‌های المپیک و جهانی به مسئله حاشیه‌ای و لاینحل ورزش کشور تبدیل شده است، موضوعی که هر بار با مشکلی در پرداخت روبه‌رو می‌شود و هر سال مسئولان ورزش با برنامه‌ریزی خاص سعی در کم کردن و به نوعی عقب انداختن و نادیده گرفتن این حق دارند.
فريدون حسن
سرویس ورزشی جوان آنلاین: حالا، اما خبر می‌رسد که در جدیدترین تصمیم آقایان می‌خواهند دیگر سکه ندهند و پاداش‌ها را به‌صورت ریالی پرداخت کنند. این را وزیر ورزش در حاشیه بازدید از اردوی ورزشکاران ناشنوا بیان کرد، همان‌هایی که بعد از آخرین افتخارآفرینی‌شان فقط دو سکه پاداش گرفتند!

مسعود سلطانی‌فر می‌گوید: «قرار است آیین‌نامه جدیدی برای پاداش مدال‌آوران با توجه به نوسانات سکه و ارز ارائه شود که در این آیین‌نامه میزان پاداش مدال‌آوران برای مسابقات آینده تعیین خواهد شد. باید در آیین‌نامه جدید بررسی کنیم که چقدر امکان پرداخت پاداش به مدال‌آوران خود را داریم و شرایطی ایجاد کنیم که از نظر تأمین اعتبارات، پاداش مدال‌آوران را بتوانیم پرداخت کنیم. اینکه پاداش ناشنوایان نیز در آینده با سایر ورزشکاران یکسان دیده شود یا خیر، در این خصوص پارامتر‌هایی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد تا ببینیم ورزشکاران ناشنوا آیا در این پارامتر‌ها قرار می‌گیرند یا خیر، سپس تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.»

مسئله یکسان نبودن پاداش ورزشکاران مدال‌آور رشته‌های مختلف هم از جمله مسائلی است که همواره با اعتراض روبه‌رو بوده است، به‌خصوص ورزشکاران معلول و جانباز در این مورد بیشتر از همه با تبعیض روبه‌رو بوده‌اند. وزیر ورزش در این خصوص عنوان می‌کند: «با توجه به نوسانات نرخ سکه در سال‌های گذشته دیگر امکان پرداخت پاداش به قهرمانان و مدال‌آوران در تمام رشته‌ها به صورت سکه وجود ندارد. ما در حال بازنگری آیین‌نامه پاداش مدال‌آوران در بازی‌های آینده هستیم تا تکلیف را برای تمام ورزشکاران مشخص کنیم که متکی به سکه نباشند. ناشنوایان نیز انتظار دارند پاداش برابری با سایر ورزشکاران از جمله جانبازان و معلولان داشته باشند، اما متأسفانه با توجه به نوسانات نرخ سکه ما با محدودیت منابع مالی مواجه هستیم و دیگر قادر به پرداخت سکه به مدال‌آوران خود نیستیم.»

پاداش بر مبنای امتیاز!
البته ماجرای حذف سکه از پاداش مدال‌آوران و قهرمانان به حرف‌های دیروز سلطانی‌فر برنمی‌گردد و قبلاً نیز وزارت ورزش با اصلاح آیین‌نامه پرداخت پاداش و حذف سکه از آن استارت این کار را زده بود. اسفند سال گذشته بود که ژاله فرامرزیان، معاون توسعه منابع وزارت ورزش در گفتگو با مهر این خبر را رسانه‌ای کرد.

فرامرزیان گفته بود: «در هیچ جای دنیا شرایط اینگونه نیست. وزارت ورزش اعتبارات خود را به صورت ریالی دریافت می‌کند، نه بر اساس سکه و قیمت آن که ملاک پرداخت پاداش‌هاست. اینکه پاداش مدال‌آوران باید به صورت سکه پرداخت شود هزینه‌های سنگینی را برایمان ایجاد می‌کند. وزارت ورزش برای برگزاری هر دوره مراسم تجلیل از قهرمانان هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شود. این وزارتخانه برای آخرین مراسم تجلیل هم ۵۱ میلیارد تومان بودجه صرف تأمین سکه‌ها کرد. پرداخت سکه با توجه به روند صعودی قیمت آن و اینکه اعتبارات وزارت ورزش پاسخگوی آن نیست، منطقی نبود. به همین دلیل بعد از بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی آیین‌نامه مورد نظر اصلاح شد. در این آیین‌نامه اصلاحی به جای سکه کنار گذاشته شده، امتیاز‌ها تعیین‌کننده پاداش قهرمانان هستند. در واقع امتیاز‌ها میزان پاداش قهرمانان را تعیین می‌کند.»

صحبت‌های فرامرزیان در حالی مطرح شد که پیش از او شروین اسبقیان، مدیرکل امور مشترک فدراسیون‌ها هم به اصلاح آیین‌نامه پرداخت پاداش ورزشکاران اشاره کرده بود. اسبقیان با تأکید بر لزوم اصلاح آیین‌نامه خاطرنشان کرده بود: «با دستور وزیر ورزش و جوانان بازنگری آیین‌نامه پاداش قهرمانان در دستور کار قرار گرفت و مراحل اولیه آن انجام شد. اشکالاتی در آیین‌نامه پاداش قهرمانان وجود داشت که در حال رفع آن هستیم و رویکرد ما در این اصلاح، توجه ویژه به رشته‌های المپیکی است و بقیه رشته‌ها در سطوح بعدی قرار می‌گیرند.» این قول و قرار‌ها و اصلاحات آیین‌نامه‌ای در حالی با سروصدای زیاد مطرح می‌شود که فعلاً تنها در مورد حذف سکه که آن‌هم در راستای منافع وزارت ورزش است، تحقق پیدا کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار