اولین تیر برگزیتی جانسون به سنگ خورد
کد خبر: 970573
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044UP
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
در شرایطی که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس تعلیق پارلمان به منظور پیشبرد برنامه خود مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق را پیگیری می‌کرد، دیوان عالی این کشور روز سه شنبه چنین اقدامی را غیرقانونی اعلام کرد. به این ترتیب علاوه بر اینکه نخستین گام جانسون در اجرای برگزیت ناکام ماند، درخواست‌ها برای استعفای وی نیز افزایش یافته است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: جانسون با تعلیق چند هفته‌ای پارلمان، قصد داشت موانع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) را از پیش روی خود بردارد. اما دیوان عالی که مهم‌ترین مرجع استیناف در این کشور محسوب می‌شود، پس از رسیدگی به شکایت مخالفان تصمیم نخست‌وزیر، روز سه شنبه تعلیق پارلمان را غیرقانونی دانست. قضات دیوان عالی انگلیس، با رد دفاعیه و ادعای دولت جانسون در پرونده شکایت درباره تعلیق پارلمان اعلام کردند که نخست‌وزیر از حق قانونی برای تعلیق پارلمان برخوردار نیست. پیش از این، وکلای دولت جانسون در رد شکایت مطرح شده در خصوص تعلیق پارلمان اعلام کرده بودند که این موضوعی نیست که دادگاه درباره آن اظهارنظر کنند.

گزارش رسانه‌های انگلیسی حاکی از این است که روز چهار شنبه پارلمان برای اولین بار بعد از تعلیق تحمیلی جانسون، از تعلیق خارج می‌شود و قانونگذاران در جلسه پارلمان حضور می‌یابند. در شرایط کنونی، مذاکره در مورد شیوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به جریان می‌افتد و نخست‌وزیر برای اجرای برگزیت باید با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کند.

جانسون استعفا کند
«جان برکا» رئیس مجلس عوام، از حکم یاد شده استقبال کرد و خواستار نشست فوری پارلمان شد. وی گفت: «مجلس عوام باید فوراً و بدون تأخیر تشکیل جلسه دهد.» همچنین «جرمی کوربین» رهبر اپوزیسیون کارگر انگلیس نیز به محض ابطال تصمیم جانسون به تصمیم دیوان عالی واکنش نشان داد و ضمن استقبال از حکم این نهاد گفت: «من از بوریس جانسون دعوت می‌کنم که موقعیت خود را در نظر بگیرد. دیوان عالی حکم داده که نخست‌وزیر در تعطیل کردن پارلمان اقدامی غیرقانونی انجام داده و به دموکراسی اهانت و از قدرت سوءاستفاده کرده است.» جرمی کوربین سپس در شبکه اجتماعی «توئیتر» هم نوشت: «نخست‌وزیر بوریس جانسون باید استعفا کند.»

«ایان بلکفورد» عضو ارشد حزب ملی اسکاتلند هم ضمن استقبال از رأی دیوان عالی درباره تعلیق پارلمان گفت: «مردم هرگز بوریس جانسون را انتخاب نکرده بودند و او باید کاری آبرومندانه انجام داده و استعفا کند.»

حکم دیوان عالی در شرایطی صادر شد که جانسون که در اولین حضور خود به عنوان نخست‌وزیر انگلیس برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، پیش‌تر گفته بود که اگر روز سه شنبه دیوان عالی انگلیس، حکم تعطیلی پارلمان بریتانیا را لغو کند، حاضر نخواهد بود لغو تعلیق پارلمان قبل از مهلت فعلی ۳۱ اکتبر (۹ آبان) برگزیت را کنار بگذارد.

با این حال وی در اولین واکنش به لغو تعلیق پارلمان ضمن مخالفت شدید با این تصمیم اعلام کرد که اقدام دیوان عالی، «تصمیم درستی نبود» جانسون البته اعلام کرد که او به حکم دیوان عالی و قانون احترام خواهد گذاشت.

وی روز دو شنبه در مورد احتمال دستیابی به پیشرفت در موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در مذاکرات حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک هشدار داده بود. برخی منابع رسانه‌ا‌ی در انگلیس هم خبر دادند، جانسون سه شنبه شب به وقت محلی نیویورک چند ساعت زودتر از آنچه که قبلاً برنامه‌ریزی شده بود، از امریکا به انگلیس برمی‌گردد تا بتواند در نشست روز چهار شنبه پارلمان حضور یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار