آغاز بهره‌برداری از ۱۲۵ پروژه عمرانی و اقتصاد مقاومتی سپاه اصفهان در هفته دفاع مقدس
کد خبر: 970233
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Ov
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۸
بسیج به عنوان یک نیروی مردمی قوی همواره در سخت‌ترین شرایط کنار نیازمندان و محرومان کشور بوده است تا در صورت نیاز به رفع مشکلات آن‌ها بپردازد. در این میان شرق اصفهان به دلیل وقوع خشکسالی و عوارض ناشی از آن به شدت نیازمند حمایت است.
سیداحمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین:‌ بسیج چه در دوران هشت سال دفاع مقدس و چه بعد از آن به عنوان یک نیروی مردمی قوی همواره در سخت‌ترین شرایط کنار نیازمندان و محرومان کشور بوده است تا در صورت نیاز به رفع مشکلات آن‌ها بپردازد. در این میان شرق اصفهان به دلیل وقوع خشکسالی و عوارض ناشی از آن به شدت نیازمند حمایت است. موضوعی که با ورود بسیج سعی شده است با تمام وجود در راستای رفع آن گام برداشته شود. با وجود اینکه در طول تمامی سال اقدامات محرومیت‌زدایی در این استان انجام می‌گیرد، اما این خدمات در برخی مناسبات به صورت ویژه در دستور کار قرار می‌گیرد که به عنوان نمونه می‌توان به هفته دفاع‌مقدس اشاره کرد؛ موضوعی که موجب شد امسال و در آستانه این مناسبت ۱۱طرح بزرگ و ویژه محرومیت‌زدایی و خدمات اجتماعی توسط سپاه صاحب‌الزمان (عج) اصفهان در مناطق مختلف این استان خصوصاً شرق آن انجام پذیرد.

با وجود ظرفیت‌های ویژه در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و گردشگری شرق اصفهان، اما بروز خشکسالی در این منطقه موجب شده است مردم ساکن آنجا با محرومیت‌های بسیاری مواجه باشند، مسئله‌ای که سبب شده است بسیج با استفاده از داشته‌های خود به خصوص جهادگران جوان، متعهد و علاقه‌مند به خدمت‌رسانی با حضور در این مناطق سعی در حل مشکلات ساکنان شرق اصفهان کند. فرمانده سپاه حضرت صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی به محرومان از وظایف ذاتی سپاه و بسیج است، گفت: «این مهم موجب شده است در تمام طول سال برنامه‌های خاصی برای محرومان اصفهان و سایر نقاط کشور داشته باشیم.»

سردار مجتبی فدا با اشاره به اقداماتی که انجام گرفته و در دست انجام است، افزود: «بهره‌برداری از ۴۵ پروژه اقتصاد مقاومتی توسط بسیج سازندگی، افتتاح پروژه ۳۰۰ هکتاری بیابانزدایی در شرق اصفهان، کاشت ۴۰ هزار اصله نهال در شرق اصفهان و بهره‌برداری از ۸۰ پروژه عمرانی مناطق کمتر توسعه‌یافته با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال از جمله برنامه‌هایی است که قرار است در هفته دفاع مقدس به بهره‌برداری برسد.» علاوه بر آن قرار است در چارچوب طرح مهر کریمانه ۱۱ هزار و ۹۰۰ بسته غذایی، ۲۰۲۶ بسته لوازم‌التحریر و ۴۱۶ فقره جهیزیه برای نیازمندان فرستاده شود. علاوه بر آن قرار است بهره‌برداری از ۲۰۰ واحد تعمیری در مناطق سیل‌زده نیز در هفته دفاع مقدس انجام گیرد. از آنجا که محرومیت‌زدایی یکی از وظایف مهم سپاه و بسیج است، لذا این مهم همواره در طول سال مورد توجه قرار می‌گیرد و اجرایی می‌شود.

این مهم سبب شده است سپاه استان اصفهان در این زمینه برنامه‌هایی برای انجام دادن در نظر بگیرد.
فرمانده سپاه حضرت صاحب‌الزمان (عج) اصفهان درباره اقدامات سپاه در زمینه محرومیت‌زدایی در این استان گفت: «در راستای خدمت‌رسانی و خدمات اجتماعی ۱۱ طرح محرومیت‌زدایی توسط سپاه و زیرمجموعه‌های آن در نظر گرفته شده است که کمک به معیشت مردم، اجرای طرح جهاد روشنایی با اولویت شرق اصفهان که در این طرح صنعت یار در جهت عیب‌یابی و رفع مشکلات مراکز صنعتی، طرح مسجد محوری و شهید حججی اجرای تمامی خدمات بسیج در مساجد، طرح شهید بهنام محمدی با همکاری واحد‌های دانش‌آموزی و طرح هماهنگی بین مسجد مدرسه و منزل از برنامه‌های سپاه استان اصفهان در راستای محرومیت‌زدایی و خدمات اجتماعی از آن جمله هستند. این طرح‌ها درحالی است که بنا است طرح نیروگاه‌های خورشیدی به واحد‌های کمتر برخوردار به صورت رایگان اهدا شود و وزارت نیرو نیز متعهد شده است یارانه برقی را که این واحد‌ها از شبکه سراسری استفاده نمی‌کنند به آن‌ها پرداخت کند. یکی از گروه‌هایی که در زمینه محرومیت‌زدایی همواره مطرح بوده، اردو‌های جهادی است که با کمک جوانان علاقه‌مند که در برخی زمینه‌ها تخصص و تجربه دارند، اقدام به کار‌های زیربنایی و سازندگی می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هم اکنون گروه‌های جهادی و دانشجویی برای ساماندهی مناطق محروم، سیل‌زده و زلزله‌زده در حال فعالیت هستند. همچنین از برنامه‌های دیگر این مجموعه مبارزه با بیماری سالک و احداث اردوگاه ۲۵۰ نفره کاردرمانی معتادان است که در کنار ترک اعتیاد مهارت‌آموزی نیز شامل آن می‌شود.

اولویت محرومیت‌زدایی در شرق اصفهان

تأثیر منفی خشکسالی‌های اخیر برکشاورزی و صنعت شرق اصفهان باعث شده است شهر‌هایی مانند جلگه، بن‌رود، ورزنه، جرقویه، اژیه، هرند، زیار، برآن و کرارج با مشکلات قابل توجهی در زمینه کسب و کار و درآمد‌زایی مواجه شوند.

اجرای ۱۵۵۰پروژه محرومیت‌زدایی زودبازده

اواخر سال گذشته بود که فرمانده سابق سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان و رئیس حال حاضر سازمان بسیج مستضعفین از اجرای ۱۵۵۰ پروژه محرومیت‌زدایی زودبازده در اصفهان خبر داد. سردار غلامرضا سلیمانی گفت: «این پروژه‌ها شامل ساخت و تکمیل ۲۷۰ پروژه خانه محروم و نیازمند، سه‌کتابخانه، ۱۰ پارک کودک، ۱۴۰ کارگاه اشتغال، ۱۸ پروژه بهسازی معابر، سه پروژه راه روستایی، ۱۰ طرح هادی، ۳۰ پل روستایی، ۱۰۰ نیروگاه کوچک خانگی، ۵۴ مسجد، ۳۷ خانه عالم، چهارخانه بهداشت، یک پایگاه سلامت و ۴۷ مجموعه فرهنگی است.» به گفته وی علاوه بر آن ۱۲۰ پروژه آبرسانی روستایی، ۳۰ فاضلاب روستایی، ۳۴۶ مدرسه روستایی، ۱۰۲ احیا و لایروبی قنوات، ۹۵ انتقال آب، ۲۵ جایگاه دام و طیور، ۳۰ آب‌بند، ۳۸ استخر ذخیره آب، ۹ تسطیح زمین کشاورزی، ۱۳ سالن ورزشی و ۱۵ زمین ورزشی روباز از دیگر پروژه‌های زودبازده در این استان بودند که قرار شده تا آخر امسال تکمیل شوند و به بهره‌برداری برسند.
از آنجا که جوانان بسیجی که در گروه‌های جهادی در این رابطه فعال هستند هیچ دستمزدی بابت اقدامات خود نمی‌گیرند، لذا برای اجرای این طرح‌ها حدود ۴۲ میلیارد تومان هزینه شده است که این میزان تنها برای تهیه مواد و مصالح مورد نیاز خرج شده که به احتمال فراوان ارزش این پروژه‌ها بیش از این است.

آن زمان فرمانده سابق سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان با اشاره به اینکه این برنامه‌ها در سال ۹۸ صورت می‌گیرد و تمرکز اجرای برنامه‌ها در تابستان است بیان داشت: «آغاز برنامه‌ها از فروردین بوده است و به طور قطع همه پروژه‌ها باید پیش از ۲۲ بهمن سال آینده تکمیل شوند.» اغلب پروژه‌ها احداث شده و تکمیل خانه محروم و مدارس در اولویت است و پس از آن اشتغال و آبرسانی روستایی در دیگر رده‌ها قرار دارند. احداث ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی نیز یکی از پروژه‌های مناسبی است که در روستا‌های فاقد برق انجام می‌گیرد. سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: «حدود ۵ تا ۷ هزار نیرو برآورد نیرو‌هایی هستند که در این مسیر فعالیت و کمک می‌کنند که شامل نیرو‌های جهادی و اقشار مختلف بسیج می‌شوند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار