بقای محیط‌ زیست گلستان در گرو احیای خلیج گرگان
کد خبر: 969956
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044KS
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
انگار خلیج گرگان به یک بازی بی‌معنی و بی‌پایان برای استان گلستان تبدیل شده است. هر روز حرفی در مورد آن می‌زنند و هر مسئول و تصمیم گیرنده‌ای فکر می‌کند حتماً باید چیزی بگوید.
محمدرضا هادیلو
سرويس ايران جوان آنلاين: انگار خلیج گرگان به یک بازی بی‌معنی و بی‌پایان برای استان گلستان تبدیل شده است. هر روز حرفی در مورد آن می‌زنند و هر مسئول و تصمیم گیرنده‌ای فکر می‌کند حتماً باید چیزی بگوید. یا وعده می‌دهند یا هشداری در مورد بحرانی شدن آن و آسیب‌هایی که در صورت خشک شدن آن به گلستان وارد می‌شود. اگر در سال ۹۶ مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط‌زیست از توافق برای تشکیل ستاد ملی احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله خبر داده بود حالا استاندار گلستان از مأمور شدن دانشگاه منابع طبیعی گرگان جهت ارائه طرحی برای خلیج گرگان خبر داده تا به قول خودش از نابودی محیط‌زیست استان جلوگیری کنند.

حدود دو سال پیش بود که مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد رئیس‌جمهور به شدت پیگیر وضعیت خلیج گرگان است و به همین خاطر دستور داده مجدانه مسئله احیای این خلیج در دستور کار قرار گیرد. هر چند شهرام فداکار تأکید کرده بود که رئیس‌جمهور، آب و محیط‌زیست را در اولویت دولت دوازدهم قرار داده است، اما با این حال ملتمسانه خواستار حمایت هیئت دولت در زمینه تشکیل ستاد ملی احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله شده و گفته بود: «در صورت تشکیل ستاد ملی ضمن افزایش اختیارات، ردیف بودجه‌ای مشخصی برای احیای خلیج گرگان تخصیص داده می‌شود و این اقدامات مسیر نجات خلیج گرگان را هموارتر می‌کند.» دو سال از آن روز‌ها و دغدغه‌ها و اولویت‌های رئیس‌جمهور و خواسته‌های مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گذشته و حالا مشخص شده که اصلاً کسی به این موضوع فکر هم نمی‌کرده، چه برسد به اینکه پیگیر احیای خلیج باشد. گواه این ادعا همین بس که طی روز‌های اخیر مسئولان استانی در گلستان به دنبال راه‌های دیگری برای نجات خلیج گرگان باشند. در گزارشی که استانداری گلستان منتشر کرده اعلام شده هم اکنون عمق خلیج گرگان به صورت میانگین چهار متر است و طبق گزارش مشاور سازمان بنادر، هر سال تا حدود یک متر فرونشست می‌کند و خشک می‌شود. بنابر این تا سال آینده ۴۰۰ کیلومتر مربع از آن یعنی ۴۰‌هزار هکتارش خشک خواهد شد. البته استاندار گلستان هم که می‌داند از نگرانی‌ها و پیگیری‌های مسئولان در سطح کشوری آبی، گرم نمی‌شود، ترجیح داده دانشگاه منابع طبیعی گرگان را جهت ارائه طرحی برای این خلیج مأمور کند تا با احیای آن از نابودی محیط‌زیست استان جلوگیری کند.

ریزگرد‌ها پشت در گلستان
خشک شدن خلیج گرگان حرف امروز و دیروز نیست. نزدیک به یک قرن است که کانال‌های انتقال آب دریا لایروبی نشده‌اند. در این مدت چاه‌های زیادی به بهانه کشاورزی یا هر استفاده دیگری بی‌رویه حفر شده‌اند و با بالا رفتن دمای کره زمین، خشک شدن خلیج گرگان آغاز و موجب تبدیل تنها خلیج ایرانی دریای خزر به صحرای بی‌آب و علف و گسترده وسیعی از گنداب شده است. اما نکته حائز اهمیت اینکه، طی ۲۰ سال اخیر که مسیر خشک شدن این خلیج سرعت گرفته است، مسئولان زیادی حرف زده و قول و وعده‌های زیادی داده‌اند، اما در عمل هیچ کاری صورت نگرفته و قدمی برداشته نشده است. البته باز هم بیش از هر چیز، حرف و دستور می‌شنویم، تا عمل. مثل استاندار گلستان که گفته: «به دوستان محیط‌زیست تأکید کردم که برای بقای خلیج گرگان نیاز به آب است و از هر طریق مختلف همچون نکا رود، لایروبی کانال خوزینی یا چاپاقلی و... باید آب خلیج گرگان احیا شود.» هادی حق‌شناس با بیان اینکه بقای استان گلستان در خطر است، ادامه داد: «در مناطق جنوب کشور شاهد هستیم که ریزگرد بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر را می‌پیماید و از کشور عراق به اهواز و خوزستان می‌رسد و اگر شرایط خلیج گرگان اینگونه باقی بماند استان را خطر ریزگرد تهدید می‌کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار