هویت جمعی در فضاهای فرهنگی و هنری ساخته می‌شود
کد خبر: 967292
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043dU
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
وزیر ارشاد: اصفهان همه چیز را با هم دارد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر ما جوهر زندگی فردی و اجتماعی را در ابعاد مختلف مثل علم، فلسفه، دین و هنر ببینیم روح زندگی فردی و اجتماعی در استان اصفهان متبلور و سرشار است با این مزیت که از امتداد تاریخی برخوردار بوده و محدود به یک دوره کوتاه نیست.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان سید عباس صالحی در مراسم آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان اظهار کرد: اگر ما جوهر زندگی فردی و اجتماعی را در ابعاد مختلف مثل علم، فلسفه، دین و هنر ببینیم روح زندگی فردی و اجتماعی در استان اصفهان متبلور و سرشار است با این مزیت که از امتداد تاریخی برخوردار بوده و محدود به یک دوره کوتاه نیست و در همه ابعاد 4 گانه که مطرح شد همزمان و همراه حرکت کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین این ابعاد 4 گانه دارای تنوع بوده در حالی که ما جامعه‌ای را داشته‌ایم که تک بعدی حرکت کرده‌اند و همچون اصفهان بوستان های رنگارنگ نداشته‌اند.

وی افزود: حدود 74 درصد جمعیت ما، جمعیت شهری است و متناسب این افزایش آمار باید زیست‌بوم‌های جمعیتی ارتقا پیدا کند که در غیر این صورت تبدیل به زندان جمعیت خواهد شد.

صالحی تصریح کرد: من به اختصار به دو رویکرد فرهنگی در دولت اشاره خواهم کرد، نخستین رویکرد افزایش زیست‌بوم‌های فرهنگی و هنری در محیط‌های جمعیتی است، این نگاه‌ها در محیط مدیریت‌های شهری و بخش خصوصی به وجود آمده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به طور مثال در حوزه فضای سبز اتفاقات خوبی نسبتاً افتاده است و الان متوسط 11 متر فضای سبز شهری کشور قدمی به جلو در این سه دهه اخیر است.

وی در ادامه گفت: در حوزه فضاهای فرهنگی هنری نیازی‌های فراوان و جدی‌تری داریم که هم دولت‌مردان، هم مردم و بخش خصوصی به کمک هم و دست در دست هم قرار بدهند تا شهرهای ما امکان بیشتری برای فضاهای فرهنگی و هنری ایجاد کند.

صالحی تأکید کرد: هویت جمعی در این فضاهای فرهنگی و هنری ساخته می‌شود و اتفاقات خلاقانه در محیط‌های جمعی به وجود می‌آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در سال 91 و 92 ما در تعداد سالن‌های سینما 247 سالن بوده که این رقم در سال 97 به 550 سینما رسیده و البته تا رسیدن به شهر بی سینما فاصله بسیار داریم.

وی اذعان داشت: همچنین در حوزه کتابخانه‌ها گام‌های روبه جلویی داشته‌ایم، به طوری که در ابتدای انقلاب اسلامی در کل کشور 373 کتابخانه بوده و امروز این رقم به 3 هزار 445 کتابخانه رسیده است.

صالحی بیان کرد: حدود 400 کتابخانه در 6 سال دولت دوازدهم ساخته شده است، در سال گذشته 53 کتابخانه افتتاح و ابتدا امسال تا امروز حدود 40 کتابخانه افتتاح شده است که از این رقم 29 کتابخانه در هفته دولت افتتاح شده و یا خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: هنوز نیازهای فراوانی داریم تا به سطح استانداردهای لازم برسیم و از همین رو لازم است تا نهادهای مختلف مانند استانداری، شهرداری‌ها، بخش خصوصی و مردمی و تشکل‌های مردم‌نهاد به کمک این کار بیایند تا شهرهای کشور را از لحاظ فرهنگی و هنری تقویت کنند.

وی مطرح کرد: همچنین در کنار پرداختن به تقویت فضاهای فرهنگی و هنری باید از فضاهای فرهنگی و هنری کشور استفاده بهینه داشته باشیم، به عنوان مثال کتابخانه‌های ما باید تبدیل به باشگاه‌های فرهنگی چند منظوره شوند و فضاهایی را ایجاد کند تا فعالیت‌های هنری، دینی و رسانه‌ای در آن اتفاق بیفتد.

صالحی اذعان داشت: همچنین به دلیل نگاه و توجه خاص به حوزه کودک و نوجوان اتفاقات خوبی در حوزه کتابخانه‌ها در حال رخ دادن است تا کتابخانه‌ها را به عنوان محیط پرورش برای کودک و نوجوان قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرار دادن کتابخانه‌ها در رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به معنی این است که چگونه کتابخانه‌ها بتوانند در محرومیت‌زدایی شکل بگیرند و به کمک رفع آسیب‌های اجتماعی بیایند.

وی خاطرنشان ساخت: رسیدن به استانداردهای مورد نیاز در ارتباط با فضاهای فرهنگی و هنری با کمک همه اقشار و نهادهای مختلف چگونگی استفاده از ظرفیت موجود و بهره‌وری حداکثری هدف انجام این کار است.

صالحی با بیان این که می‌دانیم که امروز در کنار بحث دیپلماسی رسمی و فرهنگی بحثی به عنوان دیپلماسی عمومی مطرح است، تأکید داشت: دیپلماسی عمومی می‌تواند قدرتمندتر از دیپلماسی رسمی در کشور عمل کند و در بین حوزه‌های دیپلماسی عمومی، دیپلماسی فرهنگی هنری جایگاه خاص و مقتدری دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شاید هیچ بخشی از اجزای دیپلماسی عمومی به اندازه دیپلماسی فرهنگی و هنری در ارتباط با منافع ملی کشورها مؤثر نیست.

وی ادامه داد: با این نگاه رویکردها و اقدامات متنوعی در حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته و حدود یک هزار فیلم برای مسابقات بین‌المللی ارسال شده است.

صالحی گفت: در سال 1397 بیش از یک هزار فیلم‌ سینمایی در عرصه بین‌المللی حضور داشت که از این میان بیش از 200 مورد موفق به دریافت جوایز بین‌المللی حوزه‌های سینمایی شدند.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری هفته‌های فرهنگی در کشورهای مختلف افزود: فعالان حوزه فرهنگ و هنر در بیش از 180 روز فرهنگی که در کشورهای مختلف برگزار شده حضور پیدا کردند.

وی بیان کرد: حجم قابل‌توجهی از اتفاقات و رویدادها با همین نگاه دیپلماسی و هنری در حال اتفاق و به طور خاص و جدی مورد اهتمام ویژه قرار گرفته است.

صالحی اذعان داشت: با وجود حدود 37 سند و مبادلات فرهنگی با کشورهای مختلف، بیش از 20 سند و برنامه جدید با کشورهای مختلف در حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: به دلیل سابقه استان اصفهان که همیشه روح حیات اجتماعی برای قرن‌های متوالی و پیوسته با تنوع و تکثر در ابعاد و اجزای آن زنده بوده، به نظر می‌رسد جزو استان‌های پیشگام در بحث فرهنگ و هنر بوده و می‌تواند در این دو رویکرد در حوزه تقویت کمی فضای هنری و دینی در استان و بهره‌وری بهینه از فضا هم پیشگام باشد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود شاخصه‌های حوزه فضاهای فرهنگی هنری در استان اصفهان با توجه به ویژگی‌های آن به‌گونه‌ای باشد که اگر نگوییم برتر از استانداردهای جهانی حداقل با این استانداردها برابری داشته باشد و بتواند با آن‌ها همراهی کند.

صالحی یادآور شد: به عنوان مثال اگر ما در حوزه سینما استاندار به ازای هر 10 هزار نفر یک سالن سینما است، باید بتوانیم استاندارد را فراهم کنیم، استان اصفهان باید خود را به عنوان پایتخت فرهنگی و هنری ایران بزرگ نزدیک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: استان اصفهان سهم قابل‌توجهی را در این دیپلماسی دارد و شخصیت‌های که در دوره معاصر از این استان برخاستند و نامشان پرآوازه است کم نیستند.

وی ادامه داد: نکته دوم در بحث دیپلماسی فرهنگی و هنری این است که اگر ما می‌خواهیم در فضای مراودات ایران با جهان قرار بگیریم، همان‌طور که ما صدها هزار شاعر داریم اما امثال خیام، فردوسی و...هستند که ارتباط جهانی پیدا کردند و آن‌ها را به اسم ایران می‌شناسند اصفهان هم شهری است که نام ایران با آن تداعی می‌شود.

صالحی اضافه کرد: با این نگاه به نظر می‌رسد که فضا و جایگاه بحث دیپلماسی فرهنگ و هنر در استان اصفهان بیش از آنچه هست باید جدی گرفته شود، اصفهان می‌تواند کاروان‌سالار و طلیعه‌دار جریان دیپلماسی فرهنگ و هنر ایران، بیش از آنچه قرار داد، باشد.

وی تصریح کرد: در شرایطی که دشمن به دنبال این است که به زعم خود دیواری از انزوا را دور ایران بکشاند این فرهنگ و هنر است که مثل هوا حرکت می‌کند و به همه جا می‌رود و هیچ دیواری را برنمی‌تابد.

صالحی در ادامه تأکید کرد: با این نگاه در دیپلماسی عمومی، منافع ملی، حیات ایران و تداوم نظام اسلامی اقتضا می‌کند که سرمایه‌گذاری بیشتری در مناسبات خود با جهان بیرونی داشته باشیم و حضور اصفهان می‌تواند یک نقطه استراتژیک در این حوزه باشد.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار