انتقاد خاتمی از فامیل بازی در برخی استخدام‌‌ها
کد خبر: 964385
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042sb
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: از مهم‌ترین ابعاد عدالت اجتماعی، جلوگیری از رانت‌خواری‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، چراکه هیچ‌کسی در حصار امنیتی منهای قانون را نباید ببیند.

 آیت‌الله سید احمد خاتمی  در همایش شهر پایدار و گام دوم انقلاب در تالار وحدت دانشگاه تبریز  اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه چله دوم انقلاب  است به طوریکه رهبر معظم انقلاب همیشه برای بیانات و رهنمودهای خود وقت می‌گذارند و با کارشناسی وارد می‌شوند و برای این بیانیه نیز  وقت زیادی گذاشته‌اند تا دقیق آینده را ترسیم کنند. 
 

بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه چله دوم انقلاب  است

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب چشم‌انداز آینده را ترسیم کردند، گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب به تبریز ماموریت داده‌اند که این بیانیه را دنبال کند، اولاً گویای ظرفیت تبریز است که از نگاه رهبری ظرفیت استان به ویژه تبریز ظرفیت بالایی است و هم این همایش بخشی از آن تکلیف بوده و از دل این همایش راهکار و مسیر برای اجرای این بیانیه مطرح می‌شود و هم افتخار برای تبریز است که مخاطب رهبری قرار گرفته‌اند.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه آنچه در این همایش  شایسته تقدیر است اینکه از کلی گویی بیرون آمده است، تصریح کرد: اگر راجع به بیانیه گام دوم انقلاب کلی حرف زده می‌شد، اثری نداشت که الان به یک بخش آن هم شهر در تراز انقلاب متمرکز شده است. 
 

باید به گام دوم انقلاب به عنوان یکی از اسناد بالادستی نظام نگاه کرد

 وی افزود: با الهام از این سند بالادستی، امیدواریم بیانیه گام دوم انقلاب همانند وصیت‌نامه امام راحل باید به عنوان یکی از اسناد بالادستی نظام نگاه کرد. 

آیت‌الله خاتمی بیان داشت:  قوانین و مقررات باید در چارچوب  این بیانیه و این سند بالادستی تنظیم بشود و پیشاپیش لازم است که بگویم در این‌گونه جلسات بایسته‌ها گفته می‌شود که بسیار خوب است، چراکه تا قله‌ها دیده نشود،‌ انسان رشد نخواهد کرد. 

وی تصریح کرد: از گذشته به آینده آمدن، آنچنان پیشرفتی ندارد که آدم به قله نگاه کند و به آنجا بیاید؛ اما گاهی در این گونه جلسات برخی برداشت‌هایی می‌شود که مثلا کار بایسته صورت نگرفته است.  
 

گله از رشد نکردن عدالت اجتماعی در انقلاب اسلامی

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه هنر رهبر در این بیانیه این است که کارهایی که انقلاب سامان داده است،  مقایسه‌ای در این بیانیه آورده‌اند، گفت:  از رشد نکردن عدالت اجتماعی انقلاب اسلامی‌ گله‌مند شده‌اند. 

وی توضیح داد: البته ایشان توضیح دادند که معنا این نیست که در عدالت اجتماعی کاری صورت نگرفته است، چراکه این جفا است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد:  قبل از انقلاب کشور در اختیار یک خاندان بود و فقط مراکز استان‌ها که در چشم بود، یک عمران و آبادی داشت و از مراکز استان‌ها که می‌گذشتیم،  شهرها و روستاها پیشرفتی نداشتند.  

آیت‌الله خاتمی گفت: انقلاب اسلامی سربلند است که الان امکانات عمومی حتی به روستاهای ۱۰ خانواده‌ای رسیده و اگر اندکی باقی‌مانده است در مسیر برنامه است اگر این عدالت اجتماعی نیست پس عدالت اجتماعی چیست؟

وی متذکر شد: اگر قله‌ها را ترسیم می‌کنیم، باید داده‌ها را نیز ببینیم و سپاسگزار باشیم. 
 

5 ویژگی یک شهر در تراز نظام اسلامی 

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان با اشاره به پنج ویژگی یک شهر در تراز نظام اسلامی الهام گرفته  از قرآن، گفت: اولین ویژگی شهر نمونه شهری است که در تمام عرصه‌هایش مبنی بر برنامه‌ریزی تا اجرای برنامه‌ها، حرف اول را دین و آیین‌نامه دینی بزند. 

وی با اشاره به آیه ۶ سوره اعراف، ادامه داد:  اجتماعات اگر با خدا رابطه داشته باشد و حریم برای خدا نگه داشته باشند قطعاً آسمان و زمین برکات خود را برای آنها نازل می‌کند، از این‌رو اگر از خط قرمز خدا عبور کند خدا به حساب آنها خواهد رسید.
 

برخی فکر می‌کنند عبور از خطوط قرمز و گناه کردن همان شادی است

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: اینکه به بهانه نشاط در بین جوانان برنامه‌‌های غفلت اجرا کنند مغلطه صریح است، چراکه برخی واژه بگذارید شاد باشند را فکر می‌کنند که گناه کردن و عبور از خطوط قرمز، همان شادی است.  

وی متذکر شد: اگر دنبال شهر نمونه هستید جوانان را باید شاد نگه داشت ولی این شادی نباید به قیمت غفلت از خدا باشد. 

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه عدالت به ویژه عدالت اجتماعی در مسائل اقتصادی و غیراقتصادی که مربوط به جامعه شود را قسط می‌گویند، افزود: عدالت اجتماعی همان توزیع امکانات در شرایط مساوی است و در شرایط غیرمساوی به صورت قانونمند است. 
 

مهم‌ترین ابعاد عدالت اجتماعی، جلوگیری از رانت‌خواری‌هاست

وی ادامه داد: از مهم‌ترین ابعاد عدالت اجتماعی، جلوگیری از رانت‌خواری‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، چراکه هیچ‌کسی در حصار امنیتی منهای قانون را نباید، ببیند به طوریکه اگر کسی در مقابل قانون بایستد و بگوید فلانی خط قرمز من است و هر غلطی کرد نباید به او گفت که بالای چشمت ابروست که جامعه دینی محقق نمی‌شود. 

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبر معظم انقلاب آنها آرزو و آرمان داشتن شهری همانند امام علی(ع) دارد که وقتی دخترشان یک گردنبند به صورت امانت ضمانی گرفت چه برخوردی کرد. 

وی با ابراز تاسف از برخی روند استخدامی، گفت: در حال حاضر گاها دیده می‌شود که اگر امکان استخدام پیش می‌آید وضعیتی ایجاد می‌شود که هر کسی که دستش می‌رسد بلافاصله فامیل گرایی کرده و پسرم، برادرم و برادر زاده‌ را می‌آورد  و یک مرتبه چشم باز می‌کنیم و می‌بینیم آنجا پر از اقوام شده که این یک آسیب است. 
 

در شهر دینی جای اقوام و حزب و باند نیست

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: در شهر دینی جای اقوام و حزب و باند نیست بلکه عدالت اجتماعی از ویژگی‌های یک شهر دینی است.

وی سومین ویژگی یک شهر نمونه را امنیت برشمرد و گفت: الحمدالله در کشوری امن زندگی می‌کنیم که این امنیت زیرساخت هر توسعه‌ای از لحاظ سیاسی فرهنگی و دینی است.  
 

 نباید در مسأله امنیت با هیچ‌کسی شوخی داشت

امام جمعه موقت تهران با استناد به آیه ۱۱۲ سوره نحل، اذعان کرد: نباید در مسأله امنیت با هیچ‌کسی شوخی داشت، چراکه هر کسی با امنیت یک شهر بازی کند محارب بوده و حکم آن اعدام است. 

وی در ادامه تفسیر آیه ۱۱۲ سوره نحل مبنی بر اینکه جامعه نمونه اقتصادش اقتصاد آباد است را مورد اشاره قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری از یک دهه  پیش است که نامگذاری  سال را بر اساس اقتصاد گذاشته است و اجرای اقتصاد مقاومتی اعم از تولید ایرانی، رونق تولید، حمایت از تولید ایرانی را مطرح کرده‌اند که اگر هر کدام دقت کنیم می‌توان نتیجه گرفت برای آن است که این اقتصاد آباد شکل گیرد. 

آیت‌الله خاتمی اذعان داشت: اگر نسخه‌ای که حضرت آقا در اقتصاد مقاومتی بیان کرده‌اند را تماما عمل می‌کردیم الان وضعیت اقتصادی ما این نبود، چراکه ایشان تاکید کرده‌اند که اقتصاد مد نظر ما اقتصادی است که با تکانه‌های خارجی نلرزد. 

وی اضافه کرد: یادتان است که وقتی ترامپ در سازمان ملل سخنرانی کرد، چگونه دنیا به ترامپ خندیدند ولی از فردا قیمت دلار در ایران بالا رفت؟ آیا این اقتصاد بیمار نیست که دنیا به ترامپ می‌خندد اما قیمت دلار در ایران بالا می‌رود؟  

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سه نوع زندگی اعم از  فقیرانه (اسلام نمی‌پسندد)، زندگی تجملاتی ( اسلام نمی‌پسندد) و زندگی آبرومندانه یا همان کفاف است وجود دارد، گفت: داشتن رهبری الهی یک لطف است که  الحمدالله خداوند رهبری الهی در کلان به ملت  عنایت کرده است همچنین در این شهر نیز  یک نماینده ولی‌فقیه شاداب، سرزنده، خستگی ناپذیر وجود دارد که بنده  احساس می‌کنم تبریز جانی تازه گرفته است. 

برچسب ها: همایش ، تبریز ، گام دوم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار