متهمان ردیف اول نابرابری آموزشی، مدعی عدالت آموزشی!
کد خبر: 963658
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042gs
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶
عیار علمی بالا شرط پشتیبان شدن مؤسسات آموزشی! به رتبه‌های برتر کنکور می‌گویند، زنگ بزنید به دانش‌آموزان و آن‌ها را به شرکت در آزمون‌ها ترغیب کنید و هر دانش‌آموزی را که جذب کنید، ۳ هزار تومان حقوق می‌گیرید و یا زنگ بزنید و به آن‌ها بگویید کتاب‌های فلان مؤسسه آموزشی را بخرند.
نیره ساری
سرویس جامعه جوان آنلاین: سوءاستفاده از نام و اعتبار دانشجویان دانشگاه‌های تراز کشور برای پیش‌برد مافیای کنکور تمامی ندارد. بعد از خبر پیشنهاد‌های مالی و اهدای ماشین به پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌های برتر در جهت تبلیغ برای مؤسسات آموزشی خاص، حالا در گام جدید این مؤسسات از نام و اعتبار دانشجویان دانشگاه‌های تراز کشور و برترین‌های کنکور بهره جسته‌اند. جریان خاصی که اجازه حذف کنکور را نمی‌دهند و مدعی عدالت آموزشی هستند و در مقابل به رغم سیاست نهاد‌های بالادستی برای حذف کنکور، این آزمون را به صنعت سودبخش برای جیب خود تبدیل کرده‌اند و به وقت مالیات هم که می‌رسد با سوءاستفاده از عنوان «مؤسسات آموزشی»، مالیات کمتری می‌دهند، اما با بخشی از همان پول مدرسه، کتابخانه و دانشکده می‌سازند و دوباره برای خود اسم و رسمی هوا می‌کنند. این متهمان ردیف اول نابرابری آموزشی همواره مدعی عدالت آموزشی هستند!
کنکور سال‌هاست بازاری چند ۱۰۰ میلیاردی برای بسیاری از مؤسسات و ناشرین کتاب‌های کنکور فراهم ساخته است. همه یک‌صدا معتقد هستند که کنکور باید حذف شود، اما مافیای این بازار پر سود، هرگز اجازه حذف کنکور را نمی‌دهند و این در حالی است که حذف این آزمون به عنوان یکی از رویکرد‌های نهاد‌های بالادستی کشور شناخته می‌شود.

سرتیتر اقدامات مافیای کنکور
مافیای کنکور چه کسانی هستند؟! گروهی که مدافع کنکورند و این آزمون را به صنعت تبدیل کرده‌اند. افرادی که می‌خواهند شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به شیوه تست‌زنی باشد و مدیر و معلم را به چالش بکشند تا از کتاب‌های انتشارات خود در کلاس درس استفاده کنند. مؤسسات خاص و اسم رسم‌داری که سال‌هاست به آشفته بازار کتاب‌ها در بین خانواده‌ها دامن می‌زنند و جریاناتی که اجازه نمی‌دهند کنکور حذف شود، تمام توان خود را روی این موضوع گذاشته‌اند تا کنکور بماند چراکه گردش مالی میلیاردی به جیب می‌زنند. هر چند آمار دقیقی از میزان درآمد آن‌ها مشخص نیست، اما گفته می‌شود که بالای هزاران میلیارد درآمد سالانه دارند. منظور دقیقاً همان مؤسسات و آموزشگاه‌های کنکور و انتشاراتی‌هایی است که همه ما اسم آن‌ها را زیاد شنیده‌ایم؛ مؤسساتی که البته صداوسیما این سال‌ها به پرورش آن‌ها خوب دامن زده است.

آنتن فروشی به نفع مافیا
در حالی که هنوز چند هفته از برگزاری آزمون کنکور سال ۹۸ نگذشته است، اما آنتن‌فروشی صدا و سیما به مافیاگران برای کنکور سال ۹۹ به قوت خود باقی است. انگار شیپور تبلیغاتچی این مؤسسات و بوق و کرنای رسانه‌ای‌شان اصلاً سیرمونی و تمامی ندارد و، چون گردش مالی بسیار بالایی دارند، دو سر برد است، هم برای مافیا و هم برای تبلیغات‌کننده. این در حالی است که براساس بخشنامه مرکز آموزش‌های عالی آزاد پخش برنامه‌های تبلیغاتی کنکور با تصویر رتبه‌های برتر در صداوسیما ممنوع است.
البته این تنها بخشی از استفاده ابزاری این مؤسسات به نفع خود است. بخش مهم دیگر این سوءاستفاده‌ها متوجه رتبه‌های برتر کنکور و دانشگاه‌های ممتاز کشور است. در خبر‌ها بار‌ها شنیده‌ایم که مؤسسات کنکور با دادن امتیاز‌هایی به برخی از این چهره‌های برجسته کنکور، آن‌ها را به نفع خود مصادره و از آن‌ها بهره برداری تبلیغاتی می‌کنند؛ امتیازاتی که بیشتر وجهه مادی دارد و کمتر کسی آن را پس می‌زند.

استخدام پشتیبان از بهترین‌ها
قدرت مافیای کنکور در کنار فقدان توان مقابله‌گرایی نهاد‌های ذی‌ربط به جایی رسیده است که در گام جدید خود از نام و اعتبار دانشجویان دانشگاه‌های تراز کشور برای پیشبرد مافیای کنکور بهره می‌برند.
آگهی‌های شرکت یکی از این مؤسسات آموزشی روی بورد یکی از دانشگاه‌های برتر کشور (دانشگاه صنعتی شریف) گویای حقیقت سوءاستفاده از نام و اعتبار دانشجویان دانشگاه‌های تراز کشور برای پیشبرد مافیای کنکور است. رتبه زیر هزار در رشته هنر و انسانی، رتبه زیر سه هزار در رشته تجربی و رتبه زیر ۵ هزار در رشته ریاضی از جمله موارد مذکور در آگهی‌های تبلیغاتی این مؤسسات است.
استخدام پشتیبان آموزشی از بهترین دانشگاه کشور! می‌گویند، زنگ بزنید به دانش‌آموزان و آن‌ها را به شرکت در آزمون‌ها ترغیب کنید و هر دانش‌آموزی را که جذب کنید، ۳ هزار تومان حقوق بگیرید. یا زنگ بزنید و به آن‌ها بگویید کتاب‌های فلان مؤسسه را بخرند. به وقت مالیات هم که می‌رسد با سوءاستفاده از عنوان «مؤسسات آموزشی»، مالیات کمتری می‌دهند و بخش اندکی از همان را هم مثلاً مدرسه می‌سازند و دوباره برای خود اسم و رسمی هوا می‌کنند! این‌ها متهمان ردیف اول نابرابری آموزشی هستند که مدعی عدالت آموزشی می‌شوند، بی‌آنکه قدرتی یارای حذف آن‌ها را داشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار