سه‌قلو‌های برهان چند ماه پس از شهادت پدر متولد شدند
کد خبر: 962937
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042VF
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
گفت‌وگوی «جوان» با نویسنده کتاب «مسافران خورشید» (واقعه تروریستی ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷)
اخیراً که حمله تروریستی پیرانشهر به شهادت سه پاسدار انجامید، ما را به یاد واقعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ در پاسگاه روستای مرزی دری از توابع مریوان انداخت که در آن واقعه نیز ۱۱ تن از بسیجی‌ها و رزمندگان بومی منطقه به شهادت رسیدند.
علیرضا محمدی
سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: اخیراً که حمله تروریستی پیرانشهر به شهادت سه پاسدار انجامید، ما را به یاد واقعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ در پاسگاه روستای مرزی دری از توابع مریوان انداخت که در آن واقعه نیز ۱۱ تن از بسیجی‌ها و رزمندگان بومی منطقه به شهادت رسیدند. درحالی‌که سالگرد آن واقعه تروریستی را به‌تازگی پشت سرگذاشته‌ایم، در همین خصوص کتاب «مسافران خورشید» به قلم رضا رستمی از نویسندگان استان کردستان به انتشار رسیده است که گفتگو با نویسنده این کتاب را پیش رو دارید.

چطور شد تصمیم گرفتید زندگی این ۱۱ شهید را کتاب کنید؟
شهادت این تعداد رزمنده در منطقه مریوان حادثه‌ای کم‌نظیر بود که نه تنها در منطقه و کشور که حتی در جهان بازتاب زیادی داشت. مردم منطقه چه شیعه و چه سنی به‌شدت از این حادثه تهییج شدند و علیه ضدانقلاب موضع‌گیری‌های قوی و خوبی صورت گرفت. این ۱۱ شهید همگی از خانواده‌های مستضعف منطقه بودند و من هم که خودم مریوانی هستم، تصمیم گرفتم با نوشتن زندگینامه این شهدا، یاد و خاطره‌شان را زنده نگه دارم.

زمان شهادت این شهدا اعلام شده بود که همگی بسیجی هستند؟
۱۰ نفرشان بسیجی بودند و یکی‌شان سرباز بود. جالب است که همگی دهه هفتادی بودند. همانطور که دهه هفتادی‌ها در ماجرای دفاع از حرم خوش درخشیدند و نشان دادند که نسل‌های چهارم و پنجم انقلاب همچنان پای آرمان‌های نظام ایستاده‌اند، در ماجرای تروریستی روستای دری هم شهادت ۱۱ جوان دهه هفتادی مهر تأییدی بر این موضوع شد.

کدامیک از این شهدا ویژگی خاصی داشت؟
همه‌شان از جوانان خوب، انقلابی و پاک منطقه بودند. اما شهید برهان معین‌پور جوانی بود که همان روز شهادتش، جواب سونوگرافی بارداری همسرش آمده بود. این شهید خودش هم نمی‌دانست که همسرش سه‌قلو باردار است. اتفاقاً چند روز پیش که سالگرد این شهدا برگزار شد، فرزندان سه قلوی نوزاد شهید معین‌پور به محل برگزاری مراسم آورده شده بودند. بین مردم غوغایی برپا شد که دیدنی بود. واقعاً ضدانقلاب با این کارهایشان، چهره واقعی خودشان را نشان می‌دهند و در چشم مردم خوار و خفیف می‌شوند.

سبک کارتان در کتاب چطور است؟ راوی زندگی شهدا چه کسانی هستند؟
سبک کتاب روایی است. با خانواده و بستگان شهدا گفتگو کردم و این خاطرات را در قالب روایت‌هایی نوشتم. هر شهید هم یک فصل از کتاب را دربرمی‌گیرد و به ترتیب، گفتگو با خانواده و اقوام شهدا مثل پدر، مادر، همسر و... آورده می‌شود.

با چند نفر مصاحبه کردید؟ همه شهدا از مریوان بودند؟
نه. از ۱۱ شهید سه نفر اهل قروه، هفت نفر اهل مریوان و یک نفر اهل کامیاران بود. دو نفر از شهدای قروه‌ای شیعه و باقی اهل تسنن بودند. شهادت این شهدا در کنار هم، دلیل واضحی بر اتحاد اقوام و مذاهب ایرانی است. اما درخصوص افرادی که با آن‌ها گفتگو کردم باید عرض کنم که، چون تعداد شهدا زیاد بود، روی‌هم‌رفته با ۱۱۷ نفر از خانواده و بستگان شهدا مصاحبه‌هایی انجام دادم که خاطراتشان در کتاب ذکر شده است.
این شهدا به‌تازگی اولین سالگردشان را پشت سر گذاشته‌اند. کی کتاب را شروع کردید که اینقدر زود به اتمام رسید؟
تقریباً دو ماه بعد از حادثه بود که کار را شروع کردم. این دو ماه را هم به این دلیل صبر کردم که کمی از داغ اولیه خانواده‌ها کم بشود. هفت ماه هم کار مصاحبه‌ها و رفتن به شهر‌های کامیاران و قروه طول کشید و نهایتاً اسفندماه سال ۹۷ کتاب آماده انتشار شد.

شهدای مرزی مظلومند
بخشی از فرمایشات رهبری درخصوص شهدای مرزی که در کتاب «مسافران خورشید» آورده شده است: شما در خانه نشستی و از مرز چه خبر دارید. شما پسرت، دخترت را می‌فرستید مدرسه، می‌آید، نگران نیستید. خودتان می‌روید محل کار، می‌آیید، نگران نیستید. می‌روید در پارک می‌نشینید نگران نیستید. می‌روید راهپیمایی می‌کنید نگران نیستید. نگران ناامنی نیستید. دارید زندگی می‌کنید با امنیت. چه خبر دارید آن کسی که در مرز ایستاده و جلوی دشمن را گرفته که وارد کشور نشود، او چه می‌کشد. شهدای مرزی ما مظلومند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار