دلیل تایید نشدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس
کد خبر: 962701
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042RR
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: آخرین مصوبات مهم مجلس طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است که از دلایل عدم تائید این مصوبه مجلس این است که این مصوبه موجب عدم تحقق عدالت انتخاباتی می‌شود.

صمد عزیزی  در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز اظهار کرد: ۲۶ تیر سالروز تاسیس شورای نگهبان می‌باشد.

وی افزود: علت این نامگذاری این است که در سال ۱۳۵۹ هجری شمسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تدوین قانون اساسی و استقرار نهادهای حکومتی به موجب قانون اساسی لازم بود تا شورای نگهبان نیز در کنار مجلس شورای اسلامی تشکیل یابد و بر وظایف خود که مبتنی بر اصول قانون اساسی عمل کند. 

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات در آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: بعد از تدوین قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ و ارائه آن نزد امام خمینی(ره) قرار بر این شد تا قوه مقننه مجریه و قضائیه بر اساس قانون اساسی باید تشکیل یابد که در اول اسفند سال ۱۳۵۸ امام رحمت الله 6 نفر فقیه عضو شورای نگهبان را منصوب کردند و 6 نفر حقوقدان باقی می‌ماند که برای تعیین آنها باید مجلس شورای اسلامی تشکیل می یافت.

وی اضافه کرد: هفتم خرداد ماه سال ۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی شروع به کار کرد و بلافاصله اولین تصویب آن، تعیین شش نفر حقوقدان برای شورای نگهبان بود.

عزیزی بیان کرد: ۲۶ تیرماه هر سال فرصتی برای بازبینی و بررسی جایگاه و عملکرد شورای نگهبان است. 

وی اضافه کرد: امام رحمت الله جایگاه شورای نگهبان را بسیار والایی اعلام کرده است به طوریکه در فرمایشات ایشان جایگاه بالایی شورای نگهبان قابل درک می‌باشد. 

عزیزی گفت: اهمیت شورای نگهبان در بیانات مقام معظم رهبری نیز یک جایگاه ویژه و بالایی دارد به طوریکه مقام معظم رهبری شورای نگهبان را مایه عزت و  آرامش ملت دانسته و  آن را (شورای نگهبان)  موثرترین دستگاه برای حفظ سلامت نظام نامیده‌اند.  

وی خاطرنشان ساخت: علت اینکه دشمنان نظام اسلامی، انقلاب اسلامی، مردم مسلمان، مومن، متعهد و وفادار انقلاب اسلامی همیشه به شورای نگهبان حمله کرده‌اند و مورد هجمه قرار داده‌اند این است که شورای نگهبان جایگاه بالا در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد به طوریکه اثری که عملکرد شورای نگهبان در حفظ هویت انقلاب اسلامی گذاشته است بی‌بدیل است و مقام دیگری که همانند شورای نگهبان هویت نظام اسلامی را دفاع کند، وجود ندارد. 

 رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات در استان ابراز کرد: بزرگترین برکت انقلاب اسلامی این است که در سال ۱۳۵۷ رژیم سلطنتی و استکباری و استعماری طاغوت را سرنگون کرده و به جای آن، حکومت مردم سالاری را حاکم کردند. 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دو ویژگی اسلامی بودن و مردم سالارانه بودن را دارد، گفت:  شورای نگهبان قانون اساسی وظایف و اختیاراتی دارد که از اسلامی بودن نظام حمایت می‌کند و هم از جمهوریت. 

عزیزی ادامه داد: نرم‌افزار اداره کشور همان قوانین و مقررات هستند و این قوانین و مقررات هستند که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است به طوریکه قانون اساسی چنین پیش‌بینی می‌کند که برای حصول اطمینان از شرعی بودن تمام مصوبات مجلس، باید مجلس آنها را به شورای نگهبان ارسال کند و شورای نگهبان تطبیق و عدم تطبیق آن را انجام می‌دهد.

وی متذکر شد: به بیان دیگر، شورای نگهبان اجازه نمی‌دهد تا اگر قانون و مقررات بر خلاف موازین اسلامی باشد به صورت قانون در جامعه خود را نشان دهد، چرا که مصوبات مجلس تا مادامی که مورد تصویب شورای نگهبان نشده است قانونی نیست، از این رو شورای نگهبان مواظبت و مراقبت از اسلامی بودن نظام دارد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان بیان کرد: شورای نگهبان بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی تمامی به قوانین و مقررات در سطح ملی و منطقه‌ای را مراقبت می‌کند. 

وی ابراز کرد: شورای نگهبان در کنار حفاظت و صیانت از اسلامیت نظام، از جمهوریت نظام نیز دفاع می‌کند به روایت دیگر نظام جمهوری اسلامی مردمی‌ترین نظام سیاسی موجود در عالم است. 

عزیزی اضافه کرد: در سال ۱۳۸۸ این ملت مثال دموکراسی در دنیا را شکسته و با بالاترین میزان مشارکت مردمی در انتخاب شرکت کردند به طوریکه خود  غربی نیز نتوانستند تا الان ۸۵ درصد واجدین شرایط را پای صندوق‌های رای بیاورند ولی نظام مردم‌سالاری دینی توانست تا ۸۵ درصد مردم را به پای صندوق‌های رأی بیاورد. 

وی توضیح داد: مشارکت بی‌نظیر مردم در تعیین سرنوشت فقط در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشاهده می‌شود. 

عزیزی بیان کرد:  از وظایف دیگر شورای نگهبان دفاع از جمهوریت نظام می‌باشد برای این منظور خواسته عموم مردم ایران این است که نظام، نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و قانون اساسی در آن پیاده شده و تحقق عدالت، رسیدن به اهداف مذکور بنابر مصوبات مجلس که شورای نگهبان ارسال می‌شود، انجام گیرد.

عزیزی خاطرنشان ساخت: تحقق عدالت خواست اکثریت مردم است به طوریکه مصوبات زیادی به خاطر عدم رعایت عدالت تائید و تصویب نشده است. 

وی تصریح کرد:  آخرین مصوبات مهم مجلس طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی  است که از دلایل عدم تائید این مصوبه مجلس این است که این مصوبه موجب عدم تحقق عدالت انتخاباتی می‌شود.

 رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات در استان گفت: یکی از بزرگترین اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران  در باب عدالت در همه زمینه‌ها و عرصه‌ها می باشد، از این‌رو شورای نگهبان این مصوبه را در کنار سایر ایرادات تائید نکرد. 

وی اذعان داشت: شورای نگهبان حافظ حقوق مردم و ملت است که این حقوق در اصول قانون اساسی احصا شده است. 

عزیزی ابراز کرد: دفاع و حراست شورای نگهبان از جمهوریت نظام در  مسئله نظارت بر انتخابات، طبق اصل ۹۹ قانون اساسی شورای نگهبان بوده که ناظر بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و همه پرسی است و این شورا به غیر از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در بقیه انتخابات نظارت دارد. 

وی با تاکید بر اینکه خواسته شورای نگهبان از تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تمکین به قانون است، گفت: شورای نگهبان وظیفه دفاع از حق‌الناس را بر عهده دارد و اگر عده‌ای همسو با جریان دشمن به شورای نگهبان حمله می‌کنند در حقیقت آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.

برچسب ها: انتخابات ، تبریز ، مجلس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار