کنشگران اجتماعی به دیده شدن زوایای پنهان شهر کمک می کنند
کد خبر: 962388
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042MO
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
معاون فرهنگی شهردار اصفهان:
محمد عیدی گفت :امیدوارم در یک فرآیند کاملا دموکراتیک و مبتنی بر مشارکت جویی اجتماعی بتوانیم برنامه جامع شهری را تحقق بخشیم.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان،، در این نشست، گروه های مختلف از جمله بانوان، سالمندان و مهاجران شهر اصفهان حضور داشتند تا در جریان مشارکت شهروندان برای تدوین برنامه شهر اصفهان به منظور توسعه و توزیع امکانات متوازن برای همه رده های سنی و اقشار شهر، قرار گیرند و هر یک از زاویه گروهی که آن را نمایندگی می کنند به بیان مشکلات شهر بپردازند.

محمد عیدی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان در این جلسه با اشاره به اینکه شهرها به سمت تحقق زیست پذیری حرکت می کنند، به این مفهوم که شهر برای همه اقشار باید زیست پذیر باشد اشاره و اظهار کرد: اگر ما بخواهیم شاخص زیست پذیری را در شهر محقق کنیم چاره ای جز افزایش مشارکت جویی اجتماعی نداریم.    

وی ادامه داد: مشارکت جویی اجتماعی یک ساختار خود انگیخته دارد، اگر بخواهیم این انگیزش را به وجود بیاوریم تا شهروندان به صورت خودانگیخته وارد مشارکت اجتماعی در مدیریت شهری شوند، چاره ای نداریم جز اینکه برنامه های شهری «با شهروندان» و نه الزاما «برای شهروندان» باشد. 

معاون فرهنگی شهردار اصفهان تصریح کرد: مطابق با این دیدگاه در حال تدوین برنامه جامع شهری با حضور مردم و با نقش برجسته شهروندان هستیم. طبیعتا زوایای دید کنشگران اجتماعی به ما کمک می کند تا زوایای پنهان شهر که معمولا در ساختارهای رسمی دیده نمی شود، بهتر دیده شود. 

وی افزود: امیدوارم در یک فرآیند کاملا دموکراتیک و مبتنی بر مشارکت جویی اجتماعی بتوانیم برنامه جامع شهری را تحقق بخشیم.

گفتنی است، در دومین جلسه مردمی تهیه طرح جامع شهر اصفهان مسائلی از جمله؛ اداره شهر توسط مردم، جایگزینی دوچرخه سواری و پیاده روی به جای حمل و نقل عمومی در شهر، استفاده از توان سالمندان در کنار فکر جوانان در اداره شهر، افزایش مراکز ویژه سالمندان، رفتار محترمانه با سالمندان، ایجاد باغ بازنشستگان مانند باغ بانوان، مناسب سازی شهر برای سالمندان، جاری بودن دائمی زاینده رود، ایجاد شورایاری در محلات، توزیع کارت ویژه برای استفاده از امکانات تفریحی شهر ویژه سالمندان، حمایت کارآمد و موثر از اقشار آسیب پذیر، آموزش و افزایش مشاوره های رایگان در فرهنگسراها، تهیه شناسنامه از امکانات و وظایف شهرداری و ارگان های مربوطه، ایجاد شغل برای جوانان، مقابله با افسردگی و خشونت در جامعه، وجود خانه های بهداشت با رویکرد محله ای و منطقه ای، حذف فساد و اختلاس از همه بخش ها، انتخاب پیمانکاران با صلاحیت، نبود آموزش برای پرورش پرستار متخصص سالمندان، تبعیض در ایجاد اشتغال برای غیراصفهانی ها، محله بندی شهر بر اساس قومیت و مذهب، آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، بسته بودن فضای فرهنگی برای زنان در مقایسه با دیگر شهرها، مشکلات تردد بین استانی برای مهاجران افغانستانی، نبود فرصت سرمایه گذاری برابر برای همه مهاجران در شهر اصفهان و...... از سوی گروه های حاضر در نشست مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.   

این موارد در فرآیند برنامه ریزی شهر اصفهان با رویکرد نوین که هم اکنون در دست برنامه ریزی و تهیه است، مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت و راه حل مسائل مطرح شده به عنوان مفاد این برنامه لحاظ خواهد شد.

همچنین، دیگر نشست های مردمی برنامه جامع اصفهان در روزهای آتی با مشارکت دیگر گروه های اجتماعی و اقشار برگزار خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار