شکوفایی صنعت کشاورزی با طرح بسیج همگام با کشاورز
کد خبر: 959483
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041bX
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۳
اگر قرار باشد سراغ سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برویم باید به سال ۱۳۹۲ بازگردیم؛ زمانی‌که این سازمان با هدف آموزش کشاورزان، افزایش تولید و جلوگیری از نیاز به واردات مواد غذایی تشکیل شد.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: اگر قرار باشد سراغ سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برویم باید به سال ۱۳۹۲ بازگردیم؛ زمانی‌که این سازمان با هدف آموزش کشاورزان، افزایش تولید و جلوگیری از نیاز به واردات مواد غذایی تشکیل شد. سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی که در ابتدای کار با تعداد کمی از جهادگران بسیجی آغاز به کار کرده بود تا امروز توانسته است بیش از ۸ هزار مهندس کشاورزی را برای جهاد در مناطق مختلف کشور تعلیم و تعداد اعضای این سازمان را به هزاران نفر افزایش دهد. مردان و زنانی که آتش به اختیار به مزارع و باغات سراسر کشور می‌روند و با آموزش و در اختیار قرار دادن تجهیزات به کشاورزان سراسر کشور نه تنها تولید محصولات مختلف را تسهیل می‌کنند بلکه با رونق تولید، اشتغالزایی را هم رقم می‌زنند. کاری که رفته‌رفته جلوی واردات مواد غذایی را می‌گیرد و استان به استان ایران را به محلی برای تولید و صادرات محصولات ارزآور تبدیل می‌کند.

حالا دیگر همه به این حقیقت رسیده‌اند که کشاورزی سنتی دیگر پاسخگوی نیاز کشور نیست. کشاورزان و باغداران نیاز به آموزش و تجهیزات مدرن دارند و تأمین تمام این‌ها از عهده مسئولان دولتی خارج است؛ از همین رو جهادگران بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی به کمک آمده‌اند تا علاوه بر افزایش سطح امنیت غذایی کشور، با افزایش تولید و اشتغال به‌هدف صادرات و ارزآوری هم دست یابند. کاری که سال گذشته در ۲۰ هزار مزرعه کشاورزی انجام شد و متوسط عملکرد مزارع را بالا برد. حالا امسال هم قرار است طرح همگام با کشاورز با جدیتی بیش از سال گذشته عملیاتی شود و مهندسان بسیجی علاوه بر کمک‌رسانی به کشاورزان مناطق سیل‌زده در مزارع و باغات نیز مستقر شوند. گفتنی است اکنون بسیجیان در ۱۳۰۳ روستای آذربایجان غربی کار خود را با آموزش کشاورزان آغاز کرده‌اند.

آموزش کشاورزان اولین هدف برای توسعه کشاورزی

در سال گذشته بر اساس یکی از برنامه‌های اجرایی سازمان بسیج کشاورزی و منابع طبیعی به نام طرح بسیج همگام با کشاورز متوسط عملکرد ۲۰ هزار مزرعه کشور تا ۳۰ درصد افزایش یافته است؛ مزارعی که محصولات مهمی همچون دانه‌های روغنی کلزا، گندم و برنج که به عنوان سه ماده غذایی مهم در سبد غذایی را تولید می‌کنند. همین افزایش تولید در سال گذشته نیز تا حدودی توانسته بود جلوی نیاز به واردات محصولات زراعی و باغی مورد نیاز را بگیرد. از این رو این مهندسان برنامه دارند با آموزش هرچه بیشتر و نظارت مضاعف روی مزارع کشاورزی، تولید را رونق دهند. در این راستا نیز مهندسین بسیجی با هدف استقرار در هزار و ۳۰۳ مزرعه استان آذربایجان غربی کار خود را در سال ۹۸ آغاز کرده‌اند. در این راستا رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: «امسال کارشناسان معین مهندسی کشاورزی در هزار و ۳۰۳ روستای استان مستقر می‌شوند تا برای توانمندسازی فعالان این عرصه تلاش کنند.» مکرم شیدایی با اشاره به اینکه به ازای هر پنج روستای آذربایجان غربی یک کارشناس مستقر می‌شود تا برای ارتقای کمی و کیفی محصولات کمک کند، می‌افزاید: «این مهندسان کشاورزی از بین افراد بومی هر روستا انتخاب و ابتدا در دوره‌های آموزشی که برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.» رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه برای به سرانجام رسیدن این برنامه مشارکت جدی با سازمان بسیج محلات و مساجد استان آغاز شده است، ادامه می‌دهد: «با همکاری پایگاه‌های مقاومت بسیج و این مجموعه، کانون‌های کشاورزی در روستا‌ها راه‌اندازی می‌شود.» گفتنی است آموزش‌های بسیجیان مهندس کشاورزی به صورت دوره‌ای و منظم در مساجد محلات مختلف عملیاتی شده و آذربایجان غربی تنها منطقه‌ای نیست که در آن طرح بسیج همگام با کشاورز عملیاتی می‌شود. استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و ... همگی مناطقی هستند که به صورت ویژه مورد توجه بسیجیان مهندس هستند.

بسیجیان یاوران هم در تمام دوران

در کنار اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز مورد دیگری که در سال جاری و با توجه به بارندگی‌های چند ماهه ابتدایی سال مورد توجه قرار گرفته است، بحث احیای مزارع و باغات استان‌های سیل‌زده است. در این رابطه مهندسین بسیج کشاورزی با مسئولیتی بیش از سال گذشته از مناطق مختلف کشور بازدید می‌کنند و ضمن برآورد خسارت‌های وارده در راستای رفع مشکلات تولید و اشتغال کشاورزان گام بر می‌دارند. در این رابطه قابل ذکر است در استان ایلام بیش از ۶۰ هزار هکتار مزرعه دوباره به خط تولید برگشته‌اند. فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام می‌گوید: «با بهره‌برداری مجدد از کانال آب در سیروان بیش از ۶۰ هکتار زمین کشاورزی آبیاری و حداقل ۱۵۰ تن برنج برداشت خواهد شد.» جمال شاکرمی با اشاره به کانال کشاورزی باقری واقع در سیروان که در اثر سیل اخیر تخریب شده بود، اضافه می‌کند: «این کانال، مسیر تأمین آب زمین‌های کشاورزی سه روستای ورگچ، درویشان و شورآب خانعلی با بیش از ۳۰۰ خانوار است که در جریان سیل اخیر تخریب شده بود.» مضاف بر این کانال‌ها ۴۷ قنات آسیب‌دیده خراسان جنوبی از سیل اخیر که نقش مهمی در بحث کشاورزی استان دارد هم با جهاد بسیجیان در حال ترمیم است. به رغم اینکه کمک به تولید و بازسازی مناطق خسارت دیده از سیل کاری پر هزینه و زمانبر برای بسیج است، اما اقدامات جهادگران به همین جا محدود نمی‌شود و با توجه به بارش‌های خوب بهاری و رویش گیاهان متعدد در مناطق جنگلی احتمال آتش سوزی نیز تشدید می‌شود که بسیج از هم‌اکنون برای کمک‌رسانی به سازمان‌های منابع طبیعی و محیط‌ زیست برای اطفای حریق آماده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار