عمران خان پای بر کینه‌های سعودی در تهران
کد خبر: 952155
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zhL
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
هادی محمدی
عمران خان، ماه‌ها پس از وعده انتخاباتی برای سفر به ایران، دیروز وارد مشهد شد تا نشان دهد میزان ارادت او و اغلب پاکستانی‌ها به مرقد امام هشتم و اهل بیت (ع)، طلیعه مراودات با ایران است.
عمران خان ماه‌های ناآرام و پرتلاطمی را سپری کرده و در اداره و ثبات داخلی و نظام بخشیدن به امور اقتصادی و امنیت داخلی، به موازات تنش‌های امنیتی با هند و سامان بخشیدن به سیاست خارجی و منطقه‌ای و پرونده افغانستان یا کشمکش‌های راهبردی با امریکا، که ده‌ها عنوان را شامل می‌شوند، هنوز راه ناهمواری در پیش دارد.
بسیار روشن است که امریکا، عربستان، امارات و انگلیس علاقه‌ای به شکوفایی روابط عمران خان و پاکستان با ایران ندارند و همواره از اهرم فقر و فساد برای مدیریت سیاست‌های پاکستان بهره برده یا برای تحریک و تشویق تفکر وهابی و افراطی و تنش‌سازی استفاده کرده‌اند و این رویکرد را به بخشی از بدنه امنیتی و نظامی هم تسری داده‌اند. پرونده عربستان و پروژه‌های امریکا در غرب آسیا اگر در گذشته، جلوه‌های آشکار کمتری داشت، اکنون روشن است که مناسبات با کشور‌ها را برای سلطه ویرانگر و نابودی ملت‌های مسلمان و جنگ‌افروزی و تروریسم و نیازمند کردن کشور‌های اسلامی برای اینکه ابزار سیاست‌های امریکایی و صهیونیستی باشند، می‌خواهند. گوشه‌ای از سفر بن‌سلمان به پاکستان که با وعده سرمایه‌گذاری ۲۰‌میلیاردی، مقامات پاکستانی را وسوسه کرده دو اولویت را نشان داد. اول اینکه بن سلمان در یمن با مشکل راهبردی روبه‌رو است و حتی پاسخی برای امریکایی‌ها ندارد و باید ارتش یا مزدوران پاکستانی را در جنگ یمن هزینه کند. ثانیاً اینکه با تزریق پول و رشوه به جریان‌های ساماندهی شده قومی و نژادی سرویس‌های اطلاعاتی امریکا و انگلیس یا تجمعات وهابی افراطی در بلوچستان و به‌ویژه در موازات مرز‌های ایران، می‌بایست از همگرایی دو ملت و کشور پاکستان و ایران جلوگیری کرده و به‌عنوان آخرین اهرم فشار به مقامات پاکستانی، امکان تجزیه پاکستان را فراهم کنند.
درحالی که پاکستان نیاز عمده‌ای به گاز و نفت ایران دارد و مبادلات بازرگانی با ایران می‌تواند بخش مهمی از مشکلات اقتصادی در پاکستان را کاهش دهد، همواره از سوی امریکا، عربستان و امارات تحت فشار قرار گرفته است. در آستانه سفر عمران‌خان به ایران نیز یک حمله تروریستی در بلوچستان پاکستان و اتهام‌پراکنی رسانه‌های وابسته به سعودی و غرب برای اختلال در سفر عمران خان به تهران، نشانه روشنی است از پرونده تکمیلی در اقدام تروریستی در خاش-زاهدان ایران که هنوز بخشی از دستگاه امنیتی پاکستان با آن بازی می‌کنند و باید قتل عام تعدادی از شیعیان پاکستان چند روز قبل از رخداد را به آن اضافه کنیم.
حاصل اینکه عمران‌خان که از بارگاه امام رضا (ع) سفر خود را شروع کرده، شاهد بود که شاهزاده سعودی در دو روز قبل در نشست مقامات پارلمانی همسایه عراق، کینه‌ورزی به امام زمان (عج) را نیز نشان داد و نام نخست‌وزیر عراق را عادل عبدالهادی عنوان کرد.
نجات پاکستان و عمران‌خان در مناسبات با همسایگان، با تکیه بر خشکاندن افراطی‌گری، وهابی‌گری، مسدود کردن تمامی مسیر‌ها در نقش‌آفرینی در پروژه‌های امریکایی، سعودی و اماراتی و فتنه‌های انگلیسی، فعال کردن صادقانه همکاری‌های امنیتی در کنترل بلوچستان پاکستان و مناسبات گسترده اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی و سیاسی است. پاسخ جدی عمران‌خان در تهران در مورد نیرو‌های ربوده شده در جاده خاش-زاهدان و ورود به همکاری امنیتی ثبات‌ساز برای هر دو کشور و کنترل نقش ویرانگر وهابی‌گری و فتنه‌های انگلیسی و امریکایی مقدمه مناسبی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و انرژی و همه‌جانبه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار