۲۰۴ پروژه کشاورزی در آذربایجان غربی به بهره برداری می‌رسد
کد خبر: 944655
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003xkN
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
همزمان با گرامیداشت دهه فجر:
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:: همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر و جشن بزرگ چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، ۲۰۴ پروژه بخش کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۳۰۸۶ میلیارد ریال در سراسر استان به بهره برداری می‌رسد و کلنگ اجرای ۵ طرح نیز به زمین زده می‌شود.

رسول جلیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت ایام مبارک دهه فجر در سالن همایش مرکز آموزش عالی شهید باکری جهاد کشاورزی استان ترتیب یافت، با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام‌الله دهه فجر اظهارکرد : تبیین و ارائه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی به مردم در دهه فجر وحدت بخش و امید آفرین است .

جلیلی بازخوانی آرمان‌های انقلاب و امام راحل برای نسل جوان را ضروری دانست و گفت:  برنامه های سازمان جهاد کشاورزی با شعار محوری افتخار به گذشته و امید به آینده در چهل سالگی انقلاب اجرایی خواهند شد و دهه فجر امسال رنگ و بوی فاطمی خواهد داشت که باید قداست  ایام فاطمیه در برنامه های این دهه مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: 209 طرح عمرانی ، اقتصادی و تولیدی در بخش کشاورزی با اعتباری بالغ بر 3149 میلیارد ریال با ایجاد و تثبیت  اشتغال برای3053نفر به صورت مستقیم، در سراسر استان افتتاح و کلنگ زنی می شود.

وی افزود: این طرح ها 93 طرح در بخش آب و خاک،  65 طرح در بخش تولیدات دامی، 12 طرح در زیر بخش صنایع تبدیلی و غذائی، 14طرح در زیر بخش تولیدات گیاهی و  9 طرح در بخش مدیریت امور اراضی و  3 طرح شیلاتی و همچنین 8 طرح در زیر بخش تعاون روستایی را شامل می شود.

رییس ستاد بزرگداشت دهه فجر سازمان با اشاره به جزئیات طرحهای افتتاحی اظهار کرد: تعداد 93 پروژه از مجموع 209 پروژه قابل افتتاح و کلنگ زنی، در مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی با اعتبار بالغ بر 1970میلیارد ریال و اشتغال 2251 نفر مستقیم آماده بهره برداری  شده است.

این مسئول تاکید کرد: این طرحها 5 طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در پایاب سد آغ چای، دشت نازک 1 و 2، پایاب سد سیلوه دشت پیرانشهر و حاج ابراهیم با مجموع مساحت 7550 هکتار و با سرمایه گذاری بالغ بر 1887.5 میلیارد ریال و اشتغال زایی 1510 نفر به صورت مستقیم در 3 شهرستان پلدشت، چایپاره وپیرانشهر را شامل می شود.

وی همچنین 66 پروژه سیستم های نوین آبیاری به مساحت 574 هکتار با سرمایه گذاری بالغ بر 59 میلیارد ریال و اشتغال زایی 86 نفر به صورت مستقیم در 14 شهرستان استان، یک مورد احداث کانال سنگی آب به طول 300 متر با سرمایه گذاری بالغ بر 1.6 میلیارد ریال و اشتغال زایی 70 نفر به صورت مستقیم درشهرستان شوط، 3 طرح استخر ذخیره آب کشاورزی با مجموع ظرفیت 1170 مترمکعب با سرمایه گذاری بالغ بر 4 میلیارد ریال و اشتغال زایی 105 نفر به صورت مستقیم در شهرستان ارومیه و شاهین دژرا از دیگر طرحهای اماده بهره برداری در این ایام ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: 9 طرح پوشش بتنی کانال به طول 4 هزار متر و با سرمایه گذاری بالغ بر 12.6 میلیارد ریال و اشتغال زایی 262 نفر به صورت مستقیم درشهرستان های اشنویه، ماکو، شاهین دژ و میاندوآب، 2 طرح خط انتقال آب با لوله به طول 2530 متر و با سرمایه گذاری بالغ بر 2 میلیارد ریال و اشتغال زایی 50 نفر به صورت مستقیم در شهرستان شاهین دژ و 7 طرح مرمت، لایروبی و بازسازی قنات با سرمایه گذاری بالغ بر 3.5 میلیارد ریال و اشتغال زایی 168 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های خوی، ماکو، شاهین دژ، میاندوآب، چایپاره از دیگر طرحهای قابل افتتاح در بخش آب و خاک در دهه فجر امسال است .

جلیلی خاطر نشان کرد: تعداد 14 پروژه از مجموع 209 پروژه قابل افتتاح و کلنگ زنی، در معاونت بهبود تولیدات گیاهی با اعتبار بالغ بر 139 میلیارد ریال واشتغال 119 نفر مستقیم آماده بهره برداری  شده است.

وی با اشاره به جزئیات طرحهای افتتاحی در حوزه بهبود تولیدات گیاهی بیان کرد: خط تولید بانک نشاء، کارنده سینی نشاء مکانیزه به ظرفیت تولید 10 میلیون نشاء در سال با سرمایه گذاری بالغ بر 15.5 میلیارد ریال و اشتغال زایی 3 نفر به صورت مستقیم در شهرستان ارومیه، 3 واحد گلخانه هیدروپونیک، یک  واحد گلخانه سبزی و صیفی و یک واحد پرورش قارچ خوراکی با مجموع مساحت 2.1 هکتار و با سرمایه گذاری بالغ بر 64.4 میلیارد ریال و اشتغال زایی 56 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های ارومیه و نقده آماده بهره برداری شده است.

وی همچنین تاکید کرد:  توسعه خط مکانیزاسیون شامل 125 دستگاه تراکتور و ادوات کشاورزی با سرمایه گذاری بالغ بر 55.5 میلیارد ریال و اشتغال زایی 60 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های خوی و شاهین دژ و همچنین 6 سامانه ضد تگرگ با سرمایه گذاری بالغ بر 3.75 میلیارد ریال در شهرستان خوی در ایام دهه فجر راه اندازی و افتتاح می شود.

رییس ستاد بزرگداشت دهه فجر سازمان با اشاره به جزئیات طرح های افتتاحی در بخش تولیدات دامی اظهار کرد: تعداد 65 پروژه از مجموع 209 پروژه قابل افتتاح و کلنگ زنی، در معاونت بهبود تولیدات دامی با اعتبار بالغ بر 620 میلیارد ریال واشتغال 266 نفر مستقیم آماده بهره برداری است.

جلیلی افزود: احداث و نوسازی 25 واحد جایگاه های دامی با سرمایه گذاری بالغ بر 10.83 میلیارد ریال و اشتغال زایی 58 نفر به صورت مستقیم درشهرستان های چالدران و شاهین دژ، 2 طرح بره پرواری، 17 واحد پرورش دام سبک برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و 2 طرح گوسفند داشتی با مجموع ظرفیت 900 رأس و با مجموع سرمایه گذاری بالغ بر 19.9 میلیارد ریال و اشتغال زایی 59 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های خوی، سلماس و شاهین دژ از جمله طرحهایی است که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در این ایام  افتتاح می شود.

وی خاطر نشان کرد: 6 طرح پرورش گاو شیری و 8 طرح پروار بندی گوساله با مجموع ظرفیت 1080 رأس و با سرمایه گذاری بالغ بر 127.5 میلیارد ریال و اشتغال زایی 61 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های مهاباد، خوی، سلماس، چالدران و چایپاره و 2 واحد تولیدی مرغ تخمگذار و یک طرح پرورش پولت و یک طرح کشتارگاه صنعتی با سرمایه گذاری بالغ بر 429 میلیارد ریال و اشتغال زایی 75 نفر به صورت مستقیم در شهرستان های میاندوآب، خوی و پیرانشهر به بهره برداری می رسد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اهداف اصلی مجموعه را مشارکت جدی در احیای دریاچه ارومیه، افزایش درآمد بهره‌برداران و تامین امنیت غذایی مردم عنوان کرد و با ارائه گزارشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی استان از سال 57 تا کنون ادامه داد: در این راستا در کل استان 61 هزار و750  هکتار سیستم های نوین آبیاری تحت فشار اجرا شده است که موجب افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی 272  میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی شده است.

جلیلی یاد اور شد : تولید پروتئین دامی گوشت قرمز در سال 57 میزان  30 هزار تن بود که در سایه  برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی این رقم  تولید در سال 97 به 46 هزار و 900 تن ارتقا یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  افزود: تولید گوشت سفید مرغی در استان در سال  57 به میزان یکهزار و 900 تن بود در حالی که این میزان  تولید در سال 97 به بیش از 84 هزار تن افزایش یافته است. به طور تقریبی بیش از 44 برابر افزایش  تولید را شاهد هستیم که  این پیشرفت ها از برکت های انقلاب  شکوهمند اسلامی ایران  است.

وی ادامه داد: در تولید عسل در کشور رتبه اول را دارا هستیم که میزان تولید عسل در سال 57 بیش از 972 تن بود در حالی که این میزان  تولید در سال 97 به بیش از 21 هزار و 900 تن افزایش یافته است. در تولید عسل نیز بیش از 22 درصد از گذشته تا به امروز افزایش تولید را شاهد هستیم. اما تاکنون نتوانسته ایم از پتانسیلهای موجود در این زمینه در امر بسته بندی و تولید فراوردهای  عسل و برندسازی این محصول به نام استان آذربایجان غربی موفق عمل نمائیم و نیاز است تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود.

جلیلی تاکید کرد: در سال 57تولیدات شیلات استان در حد صفر بود در حالی که اکنون سالانه 15 هزار تن در استان تولید آبزیان  داریم که علاوه بر تامین نیازهای استان و بخش ی از کشور به  سایر کشور های خارجی نیز صادر می شود.

 

برچسب ها: جهاد ، کشاورزی ، دهه فجر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار