وجود ۵ میلیون نفر در آستانه ابتلا به دیابت در کشور
کد خبر: 902538
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mn4
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وجود 5 میلیون دیابتی و 5 میلیون فرد در آستانه ابتلاء به دیابت در کشور خبر داد.

دکتر سید محمدهادی ایازی در حاشیه مجمع سلامت استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: بسیاری از افراد در آستانه ابتلاء بیماری می‌توانند با تغییر سبک زندگی خود از بیمارشدن خود جلوگیری کنند.

وی بر لزوم اجتماعی شدن نظام سلامت در کشور تاکید و تصریح کرد: اجتماعی شدن نظام سلامت و یا به عبارتی جلب مشارکت آحاد مردم در حوزه سلامت و متعاقب آن جلب مشارکت دیگر دستگاه‌های اجرایی می‌تواند نقش مهمی در سلامت جامعه داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بدون مشارکت دیگر نهادها و سازمان‌ها قادر به تامین سلامت مردم نیستیم افزود: براساس آمارهای جهانی مدیران حوزه سلامت تنها 25 درصد در سلامت مردم نقش دارند و نقش دیگر نهادها و سازمان‌ها در این بخش بیش از 75 درصد است لذا جذب مشارکت دیگر نهادها و اجتماعی شدن نظام سلامت از اهداف و اولویت‌های وزارت بهداشت است.

وی با ابراز خرسندی از شکل‌گیری مجامع سلامت گفت: اولین مجمع ملی سلامت با حضور دکتر روحانی در اسفندماه 95برگزار شد و مقرر شد که مجمع سلامت استان‌ها با ریاست استاندار و مجمع سلامت شهرستان‌ها با ریاست فرمانداران تشکیل شود.

ایازی با بیان اینکه استان سمنان هیجدهمین استانی است که مجمع سلامت استان را تشکیل داده اضافه کرد: مجامع شهرستانی سلامت نیز در بسیاری از شهرستان‌ها و از جمله شهرستان‌های استان سمنان نیز تشکیل شده ضمن اینکه تشکیل مجمع سلامت محله‌ها و راه‌اندازی کانون‌های سلامت در محلات از اهداف مهم این طرح است تا مردم از طریق آنها هم از آموزش‌های لازم برخوردار شوند و هم بستری برای شکل‌گیری کارگاه‌های آموزشی و آشنایی مردم با سبک زندگی سالم فراهم شود.

معاون وزیر بهداشت از به تاخیر افتادن زمان برگزاری دومین مجمع ملی سلامت در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار بود دومین مجمع ملی سلامت کشور سوم اردیبهشت با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شود اما تاکید رئیس جمهور و وزیر بهداشت بر این بود که این مجمع به بعد از شکل‌گیری همه مجامع استانی موکول شود لذا قرار است که ظرف سه ماهه اول امسال مجمع استانی سلامت در همه استان‌های کشور تشکیل و دومین مجمع ملی سلامت کشور نیز با حضور دکتر روحانی در سه ماهه دوم امسال برگزار شود.

وی با اشاره به هزینه بالایی که بیماری‌ها هر ساله به کشور تحمیل می‌کنند از آن به عنوان یک چالش مهم نام برد و اظهار کرد: اگر آحاد مردم با تغییر سبک زندگی و انجام اقداماتی برای خود و خانواده خود، زمینه بروز بیماری‌ها را کمتر کنند بخش مهمی از اعتباراتی که هر ساله صرف بیماری‌ها می‌شود می‌تواند تا حد زیادی کاهش بیابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی