عشایربخاطر خشکسالی کوچ زودهنگام کردند
کد خبر: 902340
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mjs
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان:
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان گفت: عشایر به علت خشکسالی مناطق ییلاقی مجبور به کوچ زودهنگام شده‌اند، بنابراین باید هماهنگی لازم برای حضور آنان در مناطق قشلاقی انجام شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان، مدیرکل امور عشایر استان اصفهان در جلسه شورای امور عشایر شهرستان با اشاره به بخش‌هایی از سخنان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب درخصوص عشایر، اظهار کرد: همه ویژگی‌های افراد انقلابی در جامعه عشایری کشور وجود دارد.

مختار اسفندیاری با بیان اینکه عشایر در روزهای سخت یاری‌رسان انقلاب بوده‌اند، تصریح کرد: این گروه جمعیتی کشور با کمترین امکانات بهترین خدمات را ارایه می‌دهند.

وی با تأکید بر لزوم حفظ اصالت‌های فرهنگی جامعه عشایری کشور، گفت: مهمترین ویژگی‌های عشایر ایمان به خداوند و اعتقادات مذهبی، تلاش و کوشش شبانه روزی و روحیات انقلابی است.

اسفندیاری وقوع انقلاب اسلامی را زمینه‌ساز ایجاد تحولات گسترده در جامعه عشایری کشور دانست و افزود: امام خمینی(ره) این گروه جمعیتی را به جوامع شهری و روستایی معرفی کرد.

وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی، تحولات گسترده‌ای در جوامع عشایری کشور ایجاد شد که مهمترین آن‌ها افزایش خدمات رفاهی و ارتقاء سطح سوادآموزی بود.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با بیان اینکه عشایر در سخت‌ترین شرایط پشتوانه نظام اسلامی بوده‌اند، تصریح کرد: آنان پشتوانه امنیتی، فرهنگی و اقتصادی کشور هستند.

اسفندیاری با اشاره به استمرار پدیده طبیعی خشکسالی در مناطق مختلف کشور، اظهار کرد: عشایر به علت خشکسالی مناطق ییلاقی مجبور به کوچ زودهنگام شده‌اند، بنابراین باید هماهنگی لازم برای حضور آنان در مناطق قشلاقی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: شهرضا یکی از شهرستان‌های استان است که هرساله میزبان عشایر کوچرو است که در این راستا امسال شرایط مناسب برای میزبانی شایسته از آنان فراهم شود.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان گفت: براساس نظر کارشناسان، هر خانواده عشایری باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ رأس دام داشته باشد تا امکان امرار معاش و کسب درآمد مناسب را داشته باشد.

وی با اشاره به تاریخ ۱۵۰ سال گذشته ایران، تأکید کرد: تا پیش از این زمان، نیمی از جمعیت ایران عشایر بودند، اما بعد از این دوران جمعیت عشایر به شدت کاهش یافت و بر جمعیت شهری و روستایی، افزوده شد.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح‌های سالانه برای ارایه خدمات به جامعه عشایری اظهار کرد: شمار این طرح‌ها به ۵۰ عدد می‌رسد که در بخش‌های مختلف عمرانی، فرهنگی و پژوهشی اجرا می‌شود.

اسفندیاری از اجرای طرح ساماندهی اسکان جامعه عشایری خبر داد و افزود: براساس این طرح که همه ساله اجرا می‌شود، زمینه اسکان عشایر داوطلب سکونت در مناطق مناسب، فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: در مقابل این طرح، عملیات ساماندهی کوچ نیز باهدف ایجاد زمینه مناسب برای کوچ سالانه عشایر، اجرا می‌شود.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان از اجرای طرح مطالعاتی برای شناسایی مناطق مستعد برای اجرای طرح‌های عشایری خبر داد و افزود: در این طرح، وجود امکانات و زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح‌های بلندمدت و پایدار عشایری، بررسی و  اعلام می‌شود.

اسفندیاری با اشاره به توزیع فسیلی و پکیج‌های خورشیدی بین خانوارهای عشایری، تصریح کرد: ایجاد سیستم‌های نوین برای حمام‌های خورشیدی و گرمایش سیاه چادرها با هدف گسترش فرایند استفاده از انرژی پاک در جامعه عشایری اجرا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه همه خدمات ارایه شده به جامعه عشایری باید منجر به افزایش تولید محصولات و بهبود خدمت شود، اظهار کرد: شاخص‌های توسعه در مناطق روستایی بیش از ۷۰ درصد و در مناطق شهری بیش از ۹۰ درصد بوده، در حالی که این شاخص‌ها در مناطق عشایری کمتر از ۵۰ درصد است و باید بهبود یابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار