رشد ۲۶درصدي عدالت در ۴۰ سال
کد خبر: 901544
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mX2
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
آمارها و تحقيقات انجام‌شده براساس اسناد بانك جهاني نشان مي‌دهد، پيش از انقلاب ضريب‌جيني ايران از عدد ۵۰ نيز فراتر رفته اما اين رقم در سال ۲۰۱۳ به 37/3واحد رسيده كه كمترين رقم در ميان آمار ارائه شده است.

به گزارش «تسنيم»، بررسي‌هاي آماري در تغييرات ضريب‌جيني (شاخص عدالت و برابري در توزيع درآمد و ثروت) طي سال‌هاي بعد از انقلاب نشان مي‌دهد انقلاب اسلامي ايران همانطور كه وعده داده بود، توانسته وضعيت فقرا و مستضعفان را بهبود بخشد. به نحوي كه به‌رغم جنگ هشت ساله و فشارهاي تحريمي غرب، وضعيت فقرا بعد از انقلاب نسبت به سال‌هاي پيش از پيروزي انقلاب كه ايران تحت حمايت شديد كشورهاي غربي قرار داشت، بهتر شده است.
در واقع مقايسه استانداردهاي زندگي در دوران قبل و بعد از انقلاب نشان مي‌دهد كه حتي بدون اينكه سرانه توليد ناخالص داخلي كشور افزايش قابل‌توجهي داشته باشد، ميزان فقر كاهش يافته و اين بدان معناست كه وضعيت نسبي فقرا در جامعه ايران بهبود يافته است.
برق‌رساني به روستاها و توزيع كوپني كالاهاي مختلف در كنار كمك مستقيم به فقرا از طريق شبكه‌اي از خيريه‌هاي نيمه‌دولتي كه بزرگ‌ترين آنها كميته امداد امام خميني (ره) بوده، در كاهش فقر در جامعه ايران مؤثر بوده و در مجموع بعد از انقلاب اسلامي، برخي بهبودهاي فوري در وضعيت توزيع درآمدها رخ داده است.
مهم‌ترين شاخصي كه اقتصاددان‌ها براي بررسي ميزان نابرابري در يك جامعه معرفي مي‌كنند، شاخصي به نام ضريب‌جيني است. ضريب‌جيني براي سنجش ميزان نابرابري در توزيع درآمد يا ثروت در يك جامعه آماري استفاده مي‌شود و رقمي از صفر تا يك يا از صفر تا 100 را دربرمي‌گيرد. هر چقدر ضريب‌جيني نزديك به عدد صفر باشد، برابري بيشتر در توزيع درآمد را نشان مي‌دهد و بالعكس هر چقدر ضريب‌جيني نزديك به عدد 100 باشد، توزيع نابرابر درآمد را مشخص مي‌كند. اگر ضريب‌جيني مساوي با عدد صفر باشد، يعني همه درآمد و ثروت يكسان دارند (برابري مطلق) و اگر مساوي با عدد 100 باشد، يعني نابرابري مطلق است. به گونه‌اي كه ثروت تنها در دست يك نفر است و مابقي هيچ درآمدي ندارد. آمارها و تحقيقات ارائه‌شده براساس مستندات نهادهاي بين‌المللي مثل بانك جهاني نشان مي‌دهد، پيش از انقلاب ضريب‌جيني ايران حتي از عدد 50 نيز فراتر رفته است. در سال 1968 ضريب‌جيني ايران 2/50واحد بوده است. اين رقم براي سال 1973 نيز 5/49واحد بوده است. كمترين ضريب‌جيني كه در ميان آمار موجود، از سال‌هاي پيش از انقلاب ثبت شده مربوط به سال 1969 مي‌باشد. ضريب‌جيني ايران در اين سال 9/41واحد برآورد شده است. اما با پيروزي انقلاب وضعيت شكاف طبقاتي در جامعه ايران به سمت بهبود ميل پيدا مي‌كند، به طوري كه براساس آمار بانك جهاني است، ضريب‌جيني در سال 2013 به 3/37واحد مي‌رسد كه كمترين رقم در طول تاريخ پيش از انقلاب و پس از انقلاب بوده است. بر اين اساس، شاخص برابري و عدالت در توزيع درآمد طي 40 سال حدود 26درصد رشد داشته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار