۳۰ درصد از تولید ناخالص استان اردبیل مربوط به بخش کشاورزی است
کد خبر: 900938
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mNG
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل:
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: با توجه به تغییر شرایط اقلیمی که بخش کشاورزی را با بحران مواجه کرده است پروژه‌های تحقیقاتی بر پایه پایداری منابع آب و افزایش بهره‌وری آن اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، حسین کربلایی خیاوی در بازدید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آلاروق اردبیل اظهار داشت:‌ این مرکز در 6 حوزه فعالیت کرده و زیر نظر سازمن تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اقدامات مطلوبی تا کنون انجام داده است.

وی بیان کرد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل جزو مراکز درجه اول کشور بوده و در زمینه پژوهش و فناوری، آموزش کشاورزی، ترویج کشاورزی، تولید محصولات فناورانه، نظارت بر تولید بذر و نهال و مدیریت ذخایر ژنتیکی فعالیت گسترده‌ای دارد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در مورد سهم تولیدات کشاورزی استان در کشور گفت: استان اردبیل در زمینه تولید محصولات کشاورزی دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است و چهار درصد از تولید محصولات کشاورزی ایران متعلق به این استان است.

کربلایی خیاوی افزود: تنوع اقلیمی، وجود کشت و صنعت‌های مغان و پارس، وجود دشت‌های حاصل خیز اردبیل، مشگین‌شهر و مغان از قابلیت‌های کشاورزی این استان است که به مدد وجود 120 هزار بهره‌بردار، بخش کشاورزی توانسته است 30 درصد از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به 500 رقم زراعی و باغی معرفی شده توسط سازمان تحقیقات، نقش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل را برجسته شمرد و تصریح کرد: معرفی ارقام گندم هشترود، صائین و صدرا برای مناطق دیم و گندم رقم احسان، حیدری، قابوس و باران برای مناطق آبی، جو رقم اکسن، جلگه و انصار، ارقام پنبه ساجدی، گلستان، شایان، لطیف و ارمغان، سیب‌زمینی رقم جاوید، چغندرقند رقم آریا و شکوفا، سویا رقم کوثر، ذرت رقم کوشا و نخود رقم سعید از جمله دستاوردهای مهم مرکز در چهار سال اخیر است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در مورد رفع چالش‌های موجود در بخش کشاورزی و تحقیقات کاربردی اظهار کرد: رسالت اصلی ما در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان، شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌های بخش کشاورزی استان و ارائه راهکارهای لازم به منظور حل آن است.

کربلایی خیاوی تصریح کرد: با توجه به تغییر شرایط  اقلیمی بخش کشاورزی با بحران مواجه خواهد بود و شرایط ایجاب می‌کند تحقیقات به سوی شرایطی چون بحران آب، خشکسالی و گرمای بیشتر معطوف شود و در چشم‌انداز آینده محققان مرکز در تلاش هستند پروژه‌های تحقیقاتی را بر اساس پایداری منابع آب و افزایش بهره‌وری آن، اصلاح الگوی کشت، تنوع‌بخشی به ارقام مختلف زراعی و باغی و تولید ارقام مقاوم به خشکی و شرایط دیم تعریف کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار