کد خبر: 895527
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
همایش ملی "قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" با حضور جمعی از اساتید، محققان و اندیشمندان این بخش به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز به‌کار کرد.
رئیس دانشگاه تبریز  در این همایش با بیان اینکه ما باوجود تاریخ پرافتخار و تمدن فاخر خود، از گذشته فاصله گرفته‌ایم، اظهار داشت: انقلاب مشروطیت درس‌ها و عبرت‌های زیادی برای آموختن دارد، چرا که حدود دو دهه از وقوع انقلاب مشروطیت نگذشته بود که استبداد رضاخان در کشور آغاز شد که با بازخوانی و بررسی تاریخ آن دوره می‌توان از تکرار این‌گونه حوادث جلوگیری کرد.

محمدرضا پورمحمدی در ادامه با بیان اینکه مشروطیت یک رنسانس تجدید حیات ایرانی است که قانون اساسی آن اولین قانون اساسی ایران محسوب می‌شود که 110 سال پیش نیز هم تراز با قانون اساسی کشورهای پیشرفته بود، تصریح کرد: انقلاب مشروطیت، انقلابی بود که هدف آن تاسیس حکومتی براساس قانون‌مداری که این همایش نیز به نوعی می‌خواهد این را بازخوانی کند.

رئیس دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به توسعه دست یابیم، باید به حوزه علوم انسانی بیش از این‌ها در کشور اهمیت داده شود، افزود: در حال حاضر مشکل جوامع در حال توسعه نظیر ایران، بیشتر فقر تئوریک در حوزه الگویابی و الگوی پیشرفته است.

وی با اشاره به دستاوردهای علمی و آموزشی این دانشگاه در سال‌های اخیر نیز، گفت: دانشگاه تبریز به همراه 13 دانشگاه دیگر در سطح یک قرار دارد و به‌عنوان بزرگ‌ترین قطب علمی شمال‌غرب کشور و دارای 24 هزار دانشجو است که از این تعداد 45 درصد آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و از 23 دانشکده، 6 دانشکده مختص به علوم انسانی و اجتماعی است.

رئیس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این همایش، یادآور شد: در دهه‌ها و سال‌های اخیر درباره مشروطیت از جنبه تاریخی یا سیاسی به‌صورت گسترده پرداخت شده ولی کمتر به ابعاد حقوقی آن توجه شده است و از این رو ضروری است، باید به تمام ابعاد آن توجه شود.

رجب ایزدی با بیان اینکه مشروطیت یک حرکت عظیم و تجدید حیات ملی محسوب می‌شود، افزود: انقلاب مشروطیت از حرکت‌های نوخواهانه و اصلاح‌گرایانه ایرانیان آغاز می‌شود که تدوین قانون اساسی، غیر شخصی بودن فرمانروایی، مشارکت سیاسی مردم در امور معاشی و سیاسی کشور، حاکمیت ملی، گسترش سلطه دولت و سلطه قانون بر همه اطراف و آحاد کشور و برابری شهروندان از اهداف آن بوده است.

محمد مظهری، دبیر علمی این همایش نیز گفت: 97 مقاله توسط پژوهشگران، نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از این تعداد 47 مورد آن در قالب سخنرانی ارائه و بقیه مقالات در مجموعه چکیده مقالات منتشر شده است.

وی ایجاد بسترهای لازم در گسترش و پیشبرد علمی حقوق اساسی در کشور با هدف تلاش و ایجاد ارتباط بین اندیشه‌ها و اندیشمندان دانشگاه و ارگان‌های ذی‌ربط و بهبود روش‌های اقدام نهادهای عمومی مبتنی بر آموزه‌های حقوق عمومی به‌طور عام، حقوق اساسی به‌طور خاص، استفاده از آخرین دستاوردها و یافته‌های علمی در افزایش توان کشور به منظور اطمینان از دستیابی به اهداف دانش حقوق اساسی از جمله اهداف این همایش اعلام شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر