جراحی دست رشته ای نوین در پزشکی
کد خبر: 812577
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003PO5
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
مصاحبه با یک جراح دست؛
دکتر اجودی متخصص ارتوپدی و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی دست اخیرا دوره خود را دردانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رسانده است. در زیر مصاحبه ایشان را می خوانید.


  جناب دکتر اجودی لطفا خود را معرفی کنید.

با عرض سلام و تشكر از موقعیت ایجاد شده برای گفتگو و آشنایی بیشتر مردم در مورد رشته جراحی دست. بنده دکتر علی اجودی هستم که چندین سال به عنوان ارتوپد در شهرستانهای خراسان رضوی و مشهد مشغول فعالیت بوده ام و اخیرا با پایان دوره دست دردانشگاه علوم پزشکی ایران، مجددا به مشهد بازگشته ام. جراحی دست در مشهد رشته جدید و جوانی است و تعداد کل جراحان این رشته درمشهد به انگشتان یک دست هم نمی رسد.

چه کسانی می توانند در دوره های جراحی دست شرکت کنند؟

متخصصین ارتوپدی و  جراحی عمومی می توانند در دوره های فلوشیپ جراحی دست شرکت کنند.

دست هم مانند سایر قسمتهای اندام از استخوان، عضله،عصب وغیره...  تشکیل شده است. پس چرا باید رشته فوق تخصصی جراحی دست وجود داشته باشد.؟

کاملا صحیح می فرمایید. دست از همین موارد تشکیل شده است ولی تفاوت‌هایی وجود دارد که آنرا خاص می کند. اولا اجزای دست بسیار ظریف هستند، بطوریکه جراحی بر روی عروق و اعصاب دست مثلا یک انگشت، عملا نیازمند استفاده از میکروسکوپ است و جراحی با میکروسکوپ و لوازم بسیار ظریف خود نیازمند تجربه جداگانه ای است. ثانیا برای کسب بهترین نتیجه در جراحی دست لازم است خود جراح به تنهایی و در کوتاهترین زمان قادر به ترمیم تمامی عناصر آسیب دیده باشد.

در حال حاضر تخصص ارتوپدی دارای چه رشته های فوق تخصصی می باشد؟

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی دست، جراحی شانه، جراحی ستون فقرات،  جراحی مفصل ران،  جراحی مفصل زانو، جراحی پا، جراحی ارتوپدی اطفال و جراحی تومور شاخه های فوق تخصصی ارتوپدی می باشند  که از بین موارد فوق دوره جراحی پا و جراحی شانه در ایران وجود ندارد و بقیه دوره های آموزشی در داخل کشور هستند.

چرا از بین این شاخه های ارتوپدی شما جراحی دست را انتخاب کرده اید؟

ساختار دست زیبا و شگفت انگیز است و کار بروی یک ساختار زیبا لذت بخش است.  تنوع عملهای جراحی دست از تمام شاخه های دیگر ارتوپدی بیشتر است.  یک جراح دست خوب باید قادر به انجام جراحی های میکروسکوپی، پیوند عضو قطع شده،  جراحی پلاستیک و ترمیمی،  درمان بیماریهای مادرزادی،  جراحی عروق و اعصاب محیطی،  و تعویض مفاصل کوچک دست باشد که تنوع بسیار زیادی دارد.

ولی روزی در دوره رزیدنتی در سال ۸۲ چیزی دیدم که مرا عاشق این رشته کرد و آرزو کردم روزی جراح دست شوم. در درمانگاه نشسته بودیم، خانمی مراجعه کرد که بدلیل آسیب عضلات ساعد تمام عضلات جلوی ساعد با عمل جراحی برداشته شده بود، و قاعدتا این خانم دیگر تا پایان عمر نمی توانست مچ دست یا انگشتان را حرکت دهد. برای این خانم به روش جراحی میکروسکوپی یکی از عضلات ران خودش  به ساعدش منتقل شده و به عروق و اعصاب باقی مانده دست پیوند شده بود و حالا او با عضله پیوندی از ران قادر بود انگشتان را حرکت دهد آن روزبود که من مشتاق این رشته شدم.

آیا جراح دست باید از نظر شخصیتی خلق و خوی خاصی داشته باشد؟

دست از این نظر که یک عضو بسیار دقیق و حساس و ظریف است از سایر نقاط بدن متمایز است و درمان جراحی های ان هم نیازمند حوصله و صرف وقت زیاد و دقت می باشد. لذا جراح دست باید فردی صبور و دقیق باشد.

اگر در یک کلمه بخواهید بیان کنید در دوره ۱۸ ماهه فلوشیپ چه آموخته اید چه می گویید؟

اگر اجازه دارم فقط یک کلمه بگویم آن کلمه ظرافت  است. مدتی طول کشید تا بیاموزیم دست چقدر ظریف است وباید با ظرافت با آن رفتار کرد. بگذارید خاطره ای تعریف کنم. در ابتدای دوره فلوشیپ اساتید اجازه جراحی به ما نمی دادند و فقط تماشاچی بودیم. روزی با شکوه به استاد گفتم که سالها جراحی های مشابه انجام داده ام پس چرا اجازه جراحی نمی دهید. استاد گفت که شما حالا بعنوان یک جراح دست اینجا هستید و مهم ترین چیزی که ابتدا باید بیاموزید ظرافت است پس ۲،۳ ماه فقط تماشا کردیم تا ظرافت را از استاد بیاموزیم و اجازه جراحی پیدا کنیم.

بسیار خب. حالا کمی در مورد بیماری های دست توضیح دهید. و اینکه چه بیمارانی می توانند به جراح دست مراجعه کنند؟

بیماریهای انگشتان،  مچ دست،  ساعد،  آرنج و بازو در حیطه کاری جراحی دست می باشد. این مشکلات طیف وسیعی از بیماریها را شامل می شود. مثلا درد،  خواب رفتگی و گزگز، وجود توده بافت نرم یا استخوان،  آسیب های ورزشی، شکستگی ها و دررفتگی ها، جراحت و آسیب عصب و تاندون و انواع بیماریهای مادرزادی در ردیف بیماران این رشته می باشند. همچنین آسیب اعصاب شبکه بازویی که اعصابی هستند که از ناحیه گردن و زیر بغل وارد دست می شوند و تمام حس و حرکت دست را برعهده دارند در حیطه کاری این تخصص است.

  جالب است. بنظر می رسد که بیماریهای دست از آنچه ابتدا به ذهن می رسد گسترده تر باشد. با این همه در توضیحات بالا چیزی در مورد بیماریهای شانه نگفتید.  آیا شانه را فراموش کردید؟

خیر. شانه فلوشیپ جداگانه ای است و دوره مخصوص خود را دارد.  ولی در ایران بدلیل عدم ارائه این دوره و تعداد کم جراحان شانه، اکثرا جراحان دست و سایر متخصصین ارتوپدی که دوره های کوتاه مدت شانه را گذرانده اند به ارائه خدمات در این زمینه می پردازند.

 

حالا لطفا کمی در مورد بیماریهای شایع دست توضیح دهید. شایعترین جراحی که انجام می دهید کدام است؟

سوال خوبی مطرح کردید.  جراحی آزاد سازی تونل كارپال یا تونل مچ دست شایعترین جراحی دست است.

 

لطفا کمی در مورد بیماری تونل كارپال توضیح دهید.

سندرم تونل كارپال یا بیماری کانال مچ دست زمانی رخ می دهد که عصب میانی دست حین گذر از کانال جلوی مچ دست تحت فشار قرار گیرد.شکایت اصلی این بیماران گزگز و خواب رفتگی انگشتان است و بیشتر انگشتان شست،  نشانه و میانی را درگیر می کند. گزگز بدنبال  بعضی فعالیت‌ها مثل پوست کندن میوه و سیب زمینی که دست باید با دقت و قدرت جسمی را در دست بگیرد تشدید می شود.

گاه گزگز شب ها فرد را بیدار می کند و برای کاهش گزگز بیمار مجبور است دست را بالا گرفته و تکان دهد.

 شیوع این بیماری در خانمها چند برابر آقایان است   و مخصوصا در افراد دیابتی یا بیماران با مشکلات هورمونی مثل کم کاری تیروئید بیشتر دیده می شود. در بعضی خانم ها این مشکل در دوره بارداری ایجاد شده و  اغلب بعد زایمان خودبخود بهبود می یابد.

تشخیص این بیماری با انجام تست نوار عصب و عضله تایید می شود.  در مراحل اولیه درمان بیماری با ورزشهای کششی، بستن آتل و داروهای ضد التهاب و پرهیز از انجام کارهای سنگین می باشد. ولی درصورت شدت و ادامه بیماری و مخصوصا اگر ضعف و لاغر شدن عضلات دست ایجاد شده باشد درمان جراحی خواهد بود.

گاه در ناحیه مچ دست کیست های دردناکی ایجاد می شود که نیازمند جراحی است.  لطفا در این مورد هم کمی توضیح دهید.

 

بله.  این کیست ها در تمام نواحی دست می توانند ایجاد شوند ولی بیشترین  محل آنها مچ دست می باشد. این کیست ها هم از بیماریهای بسیار شایع دست هستند. قدیم ها اصطلاحا به آن پِی کردن می گفته اند. علت دقیق بیماری معلوم نیست ولی بنظر می رسد که بدنبال ضربه یا کشیدگی یک فضای خالی در لابلای کپسول مفصلی ایجاد می شود و بتدریج مایع مفصلی در این فضا بدام افتاده و تغلیظ می گردد و درنهایت بصورت یک حباب پر از مایع ژله مانند درمی آید. ممکن است اندازه آن کوچک شبیه یک نخود باشد وگاه بزرگ شده و در فواصل بین تاندونهای مچ دست حرکت کرده و در فاصله ای دورتر از منشا اولیه خود سربرمی آورد.  درمان آن در ابتدا غیر جراحی است ولی در صورت ادامه درد و بزرگ تر شدن لازم است با  جراحی خارج شود. در طب سنتی روی این کیست سکه ای را محکم می بسته اند و یا با فشار شدید باعث پاره شدن جدار کیست و تخلیه محتویات آن داخل بافتهای زیر جلد می شده اند. در طب جدید ابتدا مدتی داروهای ضد التهاب و آتل تجویز شده و از فرد خواسته می شود که از انجام کارهای سنگین و خاصه کارهای پیچشی با مچ دست پرهیز نماید. در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب در مرحله بعد پس از بیحسی موضعی بوسیله سرنگ جدار کیست سوراخ شده و با فشار محتویات آن تخلیه می گردد، گاه اندکی کورتون هم جهت کاهش التهاب تزریق می گردد. این اقدامات ممکن است باعث کوچک شدن طولانی مدت و با احتمال کمتر درمان دائمی کیست شود. در صورت عود مجدد لازم است خروج کامل کیست و ریشه عمیق آن که متصل به کپسول است انجام شود تا عود نداشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۶
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
0
1
خیلی مفید بود . متشکرم ازتون اقای دکتر
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
0
2
خیلی مفید بود . متشکرم ازتون اقای دکتر
مهشاد شایسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
1
سلام ،من این مصاحبه و توی روزنامه هم خوندم،خیلی جالب بود..ممنون
مهشاد شایسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
1
سلام ،من این مصاحبه و توی روزنامه هم خوندم،خیلی جالب بود..ممنون
مهشاد شایسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
1
سلام ،من این مصاحبه و توی روزنامه هم خوندم،خیلی جالب بود..ممنون
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
0
1
سلام خیلی خوب بود ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲
0
0
سلام.ادرس وشماره تلفن مطب دکتر از کجا پیدا کنیم.کدوم بیمارستان مشغول هستند
.لطفا پاسخ دهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۱
0
0
سلام . خوب بود اگر بشه در مورد بیماری کین باخ هم صحبت بشه خوب است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
0
0
سلام همسر من حدود 18ماه پیش دچار تصادف شدند که متاسفانه گردن ایشون دچار ضربه شد وتحت جراحی گردن قرار گرفتند،وحرکت انگشتان دستشون دچار مشکل شد که مربوط به عصب است می خواستم بدونم با جراحی میشه این مشکلرو برطرف کردلطفا کمک کنید
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
6
سلام بنده 4ماه پیش عمل جراحی ساعد دست استخوان بهم چسبیده مادرزادی کردم حدود 50 جلسه فیزیوتراپی رفتم همچنان محدویتم چرخشی دستم حل نشده تقریبا 40 درصد یا کمتر حل شده لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم که چکار کنم آیا خوب میشود یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
0
0
سلام آقای دکتر با تشکر از توضیحات شما.درسال 88 انگشت چهارم دست دخترم از ناحیه ی مفصل دچار شکستگی وآسیب صفحه ی رشد شد .بعد از اینکه خوب شد کم کم متوجه شدیم که انگشتش همانقدر مانده ومفصل درجای خود ولی سمت کف دست پیدا بود واز روی دسنتش گود شده بود بعداز پیگری وبرسی که راجب یک پزشک خوب
روح اله علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
0
0
ممنون.سلام من ۲۰برج ۵تصادف کردم استخوان شست دست راستم بند اول از پایین خورد شده.خاستم بدونم میشه به گفته دکترم از استخوان لگن برداشت و برای شصت استفاده کرد.
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
0
0
سلام من از قسمت بازو زمین خوردم الان یک سال هست که درد دارم .شما شوند هم انجام میدید؟
مسعود صفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
0
0
با سلام یک سال پیش در ورزش بسکتبال انگشت چهارم دستم آسیب دید به دلیل تشخیص اشتباه شکستگی ودر رفتگی فقط دررفتگی تشخیص داده شد که باعث کج گرفتن مفصل انگشت دستم شد بعدا توسط فوق تخصص دست جراحی شدم که مفصل انگشتم ثابت شد و دامنه حرکتی ندارم که بسیار آزار دهنده است آیا راهی برای گذاشتن مفصل انگشت چهار من وجود دارد که دامنه حرکتی آن اصلاح شود راهنمایی کنید .با تشکر
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
0
0
باسلام اقای‌ دکتر خسته نباشید دسته من کیست موی زده خیلم‌بزرگ نیست مطوست هستش ایا باید الان عملش کنم یا بزرگ تر بشه درم میکنه یه وقتای
آرتین ایمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
0
0
سلام خسته نباشد پسرمن حدود۷ماه پیش ازبلندی افتاد دستش ازآنج به بالا شکست ولی ما با اطلا کم بردیم پیش شکسته بند وشکسته بند جاانداختن گفت باید تا ۱۵روز باز نکنید ما هم بعد۱۵روز رفتیم بازکردیم وعکس گرفتیم ولی متسفانه جا نیافتاده بود بوردیم پیش یه دکتر گفتن خیلی دیرآوردن ماتاسه روزعمل انجام میدین ودوباره عمل نکردن الان بعد۷ماه هنوز عمل نکردیم میگن اگه عمل کنید ۵۰-۵۰شایدخوب بشه شایدم نه الان موندیم چه کار کنیم پسرم الان ۳سالشه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار