3 طلاي ريو در فكر من است
کد خبر: 805118
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003NRm
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو با بيژن مقانلو سرمربي تيم ملي تكواندوي ايران
در حال حاضر چشم‌انداز من براي تيم فعلي سه طلا براي سه تكواندوكار در ريو و در المپيك 2020- البته در صورتي كه هنوز در تيم ملي باشم- كسب چهار طلا براي چهار نماينده ايران است. مهم نيست بيژن مقانلو در تيم ملي باشد يا نباشد مهم برنامه‌ريزي دقيق است...
شيوا نوروزي
سه سال پيش كه بيژن مقانلو مسئوليت تيم ملي را پذيرفت، بسياري روزهاي سختي را براي او پيش‌بيني كردند اما در آستانه شروع المپيك 2016 تكواندوي ايران در اوج است و شانس زيادي براي كسب مدال در اين آوردگاه دارد. تيم ملي تكواندوي كشورمان پس از پشت سرگذاشتن رويدادهاي مهمي چون قهرماني آسيا، بازي‌هاي آسيايي و قهرماني جهان حالا به سد ريو رسيده است و سه نماينده ايراني براي گرفتن مزد تلاش‌هاي چندساله‌شان بايد به مصاف مدعيان بروند. مقانلو زماني سكان هدايت ملي‌پوشان را به دست گرفت كه تيم ملي از روزهاي اوجش فاصله گرفته بود و رقبا به كنار زدن تكواندوي ايران از جمع مدعيان فكر مي‌كردند. اگرچه بازگشت به اوج كار راحتي نبود اما تلاش‌هاي سرمربي خوش‌فكر كشورمان بالاخره نتيجه داد و تكواندوي ايران دوباره به قله اوج بازگشت. از زماني كه مقانلو هدايت هوگو‌پوشان را برعهده دارد افتخارات زيادي نصيب تيم ملي شده، قهرماني آسيا، قهرماني جهان و همچنين كسب چهار مدال طلا در بازي‌هاي آسيايي كه در خاك كره‌جنوبي برگزار شد. بهترين مربي آسيا در سال 2014 و بهترين مربي جهان در سال 2015 براي المپيك و افتخار‌آفريني در اين آوردگاه هم تفكرات بزرگي دارد. شاگردان بيژن مقانلو ماه‌هاست براي تحقق رؤياي موفقيت در ريو پا مي‌زنند. سه تكواندوكار ملي‌پوش در المپيك 2016 به ميدان مي‌روند تا براي كسب سه مدال طلا كه از جمله آرزوهاي مقانلو است تلاش كنند. جالب اينكه سرمربي تيم ملي تكواندو از هم اكنون نيم‌نگاهي به المپيك 2020 توكيو نيز دارد.

شرايط تكواندو در آستانه المپيك مساعد است؟

ديگر جاي گلايه نيست و معتقدم شرايط خوب است. در حال حاضر فقط بايد براي رسيدن به اهدافمان تمركز كنيم. در روزهاي آخر تمرينات بيشتر روي مهارتهاي ذهني كار كرديم تا با به اوج رسيدن اين مهارتها مليپوشان بتوانند از مهارتهاي فني خود حداكثر استفاده را بكنند.

برنامه آمادهسازي مليپوشان تكواندو يكي از بهترين برنامهها در بين تيمهاي اعزامي به المپيك بود. حضور در تورنمنتهاي مختلف تا چه اندازه شما را در شناخت نقاط ضعف و قوت شاگردانتان ياري كرد؟

تا جايي كه ميتوانستيم سعي كرديم حداكثر استفاده را از اعزامهايمان داشته باشيم. در واقع ما برنامهاي را اجرا كرديم كه در راستاي تكاليف فدراسيون بود؛ سهميه المپيك گرفتيم، پوستاندازي كرديم، قهرمان جهان شديم، قهرمان آسيا شديم، پشتوانهسازي كرديم و در عين حال همه مسائل را مدنظر داشتيم. با توجه به اينكه استراتژي خوبي براي المپيك 2020 داريم. ما تكبعدي عمل نكرديم و چندبعدي بوديم. ميدانيد كه مهمترين بحث پيشرفت يك فدراسيون موضوع بودجه است و اينكه چگونه از بودجه استفاده بهينه ببريم. تفكرات رئيس فدراسيون و كادرفني تيم ملي سبب شده همزمان در چند بعد فعاليت داشته باشيم.

نگران نبوديد كه در جريان رسيدن به اهداف بلندمدت بحث مدالآوري در المپيك ريو به خطر بيفتد؟

تكاليف از قبل مشخص شده است. سه بازيكن در المپيك ريو و سه بازيكن نيز ذخيره داريم. براي المپيك 2020 هم هشت بازيكن رزرو داريم. در آن دوره باتوجه به تفكرات جديد پتانسيل جوانانمان بيش از پيش آشكار خواهد شد. به خاطر ايجاد انگيزه و انتقال سطح فني بين استانها اعلام كرديم تيمهاي منتخب استان تشكيل شود و حداقل هفتهاي دو جلسه تمرين كنند. همدلي بيشتر بين مربيان استانها و شناخت بازيكنان نخبه از جمله اهداف ماست. اجراي اين برنامه پتانسيلي زودبازده آن هم بدون هزينه را در اختيار تيم ملي قرار ميدهد. از طرفي قهرمانان گذشته هم ميتوانند در كنار تيمهاي استاني ياد بگيرند توانمندي‌‌شان را در اختيار جوانان قرار دهند. هنر انتقال دادن توانمنديها متفاوت از مسئله قهرماني است.

هدف بزرگ تكواندوي ايران در المپيك 2016 چيست؟

هر ورزشكاري كه در المپيك شركت ميكند هدف دارد. ما هم براي كسب خوشرنگترين مدال ميجنگيم. خوشبختانه تكواندوي ايران ثابت كرده با همفكري، همدلي، اتحاد، پشتكار، ايمان و تلاش وظيفهگراست. اميدوارم در ريو نتيجه زحماتمان را ببينيم و از كمترين فرصتهايي كه خلق ميكنيم بيشترين بهره را ببريم.

براي در اوج نگه داشتن انگيزه المپيكيها چه تدابيري انديشيدهايد؟

فعلاً زمان برداشت است. تا به اينجاي كار فقط كاشتيم. بازيكني را در اختيار داريم كه در عرض دو سال همه عناوين را به دست آورده و شايد اگر فرد ديگري بود براي رسيدن به اين جايگاه به چند سال زمان نياز داشت. در حقيقت كادرفني تلاش كرده سطح آرزوها و توقعات مليپوشان را بالا ببرد. هرگز اجازه نميدهيم اين ورزشكاران بااستعداد به واسطه گرفتن چند مدال ارضا شوند. آنقدر سطح توقعشان را بالا ميبريم كه انگيزهشان هم بالا برود. براي رسيدن به مدال المپيك نبايد به يكي دو مدال راضي شد. از سكوي قهرماني كه پايين ميآيند همه چيز را فراموش ميكنند و به فكر مدال بعدي هستند. تكواندوكاران ما بايد خودفراموشي داشته باشند وگرنه در كسب مدال و عنوان دچار مشكل ميشوند.

چه زماني احساس موفقيت ميكنيد؟

چشمانداز ما براي المپيك ريو كسب چهار سهميه در چهار وزن بود كه در نهايت سه سهميه را به دست آورديم. زماني احساس موفقيت خواهم كرد كه تيم ملي ايران در المپيك خوش بدرخشد. تيم ايران انصافا لياقت موفقيت در اين رويداد مهم را دارد. در حال حاضر چشمانداز من براي تيم فعلي سه طلا براي سه تكواندوكا در ريو و در المپيك 2020 - البته در صورتي كه هنوز در تيم ملي باشم- كسب چهار طلا براي چهار نماينده ايران است. مهم نيست بيژن مقانلو در تيم ملي باشد يا نباشد مهم برنامهريزي دقيق او تا زماني است كه هدايت تيم ملي را برعهده دارد. تا زماني كه باشم برنامه دارم و طبق برنامه عمل ميكنم. اميدوارم برنامههاي من مؤثر واقع شود.

براي موفقيت در عرصه مربيگري شيوه خاصي داريد؟

مهمترين مسئله براي موفقيت در تيم ملي مديريت آن است. مديريت تيم برحسب شرايط و روحيات بازيكنان فرق ميكند. خوشبختانه مليپوشان ايراني ظرفيت بالايي دارند اما با اين حال معتقدم نكات خاص ويژه را بايد در لحظات حساس به كار برد، حتي اگر در حد يك كلمه باشد. نكاتي كه ميتواند بازيكن را تحريك و ترغيب كند تا در لحظات حساس بهترين عملكرد را داشته باشد. در بسياري از مبارزات بازيكن چند امتياز از حريف عقب است اما به يكباره بازي متحول ميشود و نتيجه تغيير ميكند. هيچ كس به اين مسئله فكر نميكند كه بازيكن چگونه به خودش آمده و شايد با يك كلمه دگرگون شده است. با بزرگي تفكرات بازيكنان به هدفمان ميرسيم. شخصيت مهمترين فاكتور يك تيم است. بازيكن با بالا رفتن جايگاه و خوشرنگتر شدن مدالش بايد شخصيتش هم بزرگ شود. در غير اين صورت تيم با چالش مواجه خواهد شد. خوشبختانه تكواندوكاران هميشه از هر نظر مورد تأييد جامعه ورزش بودهاند.

اتفاقي كه براي يوسف كرمي در المپيك لندن افتاد و خلأ روحي كه موجب ناكامي او شد نگرانيهايي به وجود آورده است. براي آنكه اين اتفاق براي شاگردان شما تكرار نشود چه تدابيري انديشيدهايد؟

مسائل روحي - رواني جزئي از ورزش است. تمركز زيادي روي مهارتهاي ذهني بچهها داشتهايم، حتي براي آنكه روحيهشان تا شروع مبارزات در ريو حفظ شود و آنها را هرچه بيشتر براي اين رويداد بزرگ آماده كنيم در شبكههاي اجتماعي گروهي تشكيل داديم و پيامهاي انگيزشي برايشان ارسال ميكنيم. مليپوشان تمام اين پيامها را ميبينند و هر كدام بر اساس تفكرات خود از آنها بهره ميبرند. اعتقاد ويژهاي به روانشناس داريم اما نه اينكه يك ماه مانده به المپيك تازه بگوييم كه تيم نياز به روانشناس دارد كه در اين صورت تا روانشناس بيايد و با روحيات بازيكنان آشنا شود كار از كار گذشته است. روانشناس بايد از اول در تيم حضور داشته باشد، درست مثل سرمربي كه از مدتها قبل سكان هدايت را به دست ميگيرد. براي روز مسابقه هم اميدوارم بتوانيم از تجربياتي كه در دو سال گذشته به دست آوردهايم استفاده كنيم.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
0
0
خدایی الان که المپیک تموم شده چقدر سطح فکر مبتدی این سرمربی خنده داره
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار