۱۱ میلیاردتومان برای بازسازی روستاهای مرزی کرمانشاه تصویب شد
کد خبر: 746266
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00388Y
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
مدیرکل بنیاد مسکن کرمانشاه:
مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه از تصویب ۱۱ و نیم میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازسازی روستاهای مرزی استان کرمانشاه در سال ۹۴ خبرداد
احسان شکری نیا

 مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه از تصویب ۱۱ و نیم میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازسازی روستاهای مرزی استان کرمانشاه در سال ۹۴ خبرداد.

به گزارش خبرنگار جوان در کرمانشاه، بابک عاطفی در نشست خبری به مناسبت روز روستا در محل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمانشاه، فزود: هم اکنون ۳۰ درصد جمعیت کشور را روستائیان تشکیل می دهند و این در حالی است که در گذشته بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور در روستاها به سر می بردند.

وی نقش روستائیان را در تولید و خصوصا تولید ناخالص ملی نقش بسزایی دانست و گفت: با توجه به این موضوع باید برای توسعه روستاها برنامه ریزی های مناسبی صورت گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه، برنامه ریزی برای توسعه روستاها را ضرورتی برای رسیدن به دو هدف جلوگیری از مهاجرت روستائیان و افزایش تولید ناخالص ملی عنوان کرد.

وی با اشاره به فعالیت های بنیاد مسکن در جهت توسعه روستاها گفت: تا پیش از دهه ۶۰ بنیاد مسکن تنها در ساخت مساکن روستایی فعالیت داشت اما پس از دهه ۶۰ بهسازی محیط روستاها علاوه بر مسکن سازی در قالب تهیه و اجرای طرح هادی روستایی در دستور قرار گرفت.

عاطفی، مقاوم سازی واحدهای روستایی و صدور سند برای واحدهای مسکونی روستایی را از دیگر برنامه های بنیاد مسکن در جهت توسعه روستاها برشمرد.

وی گفت: در استان کرمانشاه ۱۲۷ هزار واحد روستایی وجود دارد که از این تعداد بیش از ۸۷ هزار واحد سند دار شده اند که معادل ۵۹ درصد واحدهای روستایی در استان است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه، بازسازی بعد از حوادث طبیعی ای چون زلزله را از دیگر اقدامات بنیاد مسکن برشمرد و گفت: در این راستا نزدیک به پنج هزار و ۷۰۰ واحد روستایی در منطقه دینور شهرستان صحنه را بازسازی کرده ایم.

وی با اشاره به از بین رفتن برخی از زیرساخت های روستاهای مرزی استان در هشت سال دفاع مقدس گفت: از سال ۷۶ تا ۷۸ بازسازی مناطق مرزی مد نظر قرار گرفت اما در بعضی از شهرستان ها به علت آلودگی های ناشی از وجود مین بازسازی اتفاق نیفتاد.

عاطفی تصریح کرد: در یکی  دو سال اخیر بازسازی شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب در دستور کار قرار گرفت و امسال نیز ۱۱ و نیم میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازسازی این مناطق مصوب شد که امیدواریم بتوانیم آن را جذب کنیم.

 

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه، از وجود ۱۷ روستای بالای ۲۰ خانوارمرزیدر شهرستان قصرشیرین، ۳۸ روستا در شهرستان پاوه، ۵۵ روستا در شهرستان جوانرود، ۱۵۳ روستا در شهرستان سرپل ذهاب، ۷۵ روستا در شهرستان ثلاث باباجانی و ۱۲۹ روستا در شهرستان گیلانغرب خبرداد و گفت: با توجه به مبلغ مصوب، بازسازی ۵۳ روستای مرزی از روستاهای مذکور در دستور کار امسال استان قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: از این تعداد ۷ روستای آن در نقطه صفر مرزی قرار دارد و خالی از سکنه بوده که دو روستای آن در شهرستان قصرشیرین و ۵ روستای آن در شهرستان سرپلذهاب واقع شده اند و در دستور بازسازی کامل اعم از تهیه طرح هادی، احداث مسکن و...قرار دارند.

عاطفی اشاره ای نیز به وضعیت روستاهای موجود در کل استان داشت و گفت: دو هزار و ۵۵۵ روستای دارای سکنه در استان کرمانشاه وجود دارد که یک هزار و ۱۷۳  روستای آن بالای ۲۰ خانوار است و براساس برنامه پنجم توسعه و تا پایان این برنامه طرح هادی آنها باید تهیه شود.

وی افزود: تا پایان سال ۹۳ تعداد یک هزار و ۴۷۰ روستای آن تهیه طرح هادی شده است و تهیه طرح هادی ۲۸۳ روستای باقی مانده نیز در برنامه امسال بنیاد مسکن است که اهداف طرح هادی در برنامه پنجم توسعه محقق شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه، تصریح کرد: از ۲۸۳ روستای در دست اقدام ۹۵ روستا از محل اعتبارات ملی، ۱۸۴ روستا از محل اعتبارات تملک و دارایی استان تامین اعتبار خواهد شده و پیگیر تامین اعتبار ۴۴ روستای باقیمانده نیز از محل های مذکور هستیم.

وی از اجرای طرح هادی در ۵۷۰ روستای استان که معادل ۳۳ درصد روستاهای مذکور است خبرداد و گفت: از نظر اجرای طرح هادی ۴ درصد از میانگین کشوری عقب هستیم و این درحالی است که از نظر تهیه طرح هادی ۱ درصد از میانگین کشوری هم جلوبوده ایم.

عاطفی از اجرای طرح در روستاهای با بافت با ارزش خبر داد و تاکنون در دو روستای هجیج و شمشیر اجرای طرح شده و آماده افتتاح هستند که طی یکی دو ماه آینده شمشیر افتتاح می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن از اجرای طرح بافت با ارزش در روستای زردویی نیز خبر داد و گفت: فاز یک طرح مذکور در این روستا نیز اجرا شده و و پیگیر جذب اعتبارات ملی در این زمینه هستیم و روستای شرکان از شهرستان پاوه هم در دست اقدام است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی