بافت تاریخی یزد در آستانه ثبت جهانی
کد خبر: 664878
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002mxq
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۶
کارشناس فنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: در صورت تدام، جدیت و تلاش مسئولان می توانیم بافت تاریخی یزد را به ثبت جهانی برسانیم.

کارشناس فنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: بافت تاریخی یزد متشکل از کاربری‌های مختلف و تاریخی از آب‌انبار، مسجد، خانه‌های تاریخی، باغ‌های تاریخی و قلعه و... است که نزدیک به 2 هزار هکتار وسعت دارد.

ابوالفضل نظری، ادامه داد:‌ از این مقدار هکتار 750 هکتار آن به ثبت ملی رسیده است و تلاش‌ها به منظور به ثبت جهانی رساندن بافت تاریخی یزد ادامه دارد.

وی اظهار داشت: نیمی از راه برداشته شده و اگر بافت تاریخی ثبت جهانی شود، بسیاری از بناهای تاریخی ثبت جهانی شده است.

این کارشناس بیان داشت: در قسمت‌هایی از بافت اگر تخریبی صورت گرفته‌، دو دلیل است یکی نبود امکانات برای احیاء بافت‌های در حال تخریب و دوم مکان‌های ثبت نشده در فهرست ملی است که باعث شده که از 2 هزار هکتار بافت تاریخی 750 هکتار، به ثبت فهرست آثار ملی رسیده برسد.

 نظری افزود: 50 درصد کار انجام شده اگر فعالیت به همین روال طی شود در آینده‌ای نزدیک شاهد ثبت جهانی بافت تاریخی یزد که بسیاری از آثار تاریخی کشور را در درون خود نهفته است، خواهیم بود.

 وی تصریح کرد: بادگیرهای زیبای باغ دولت‌آباد یزد نیز در درون این بافت قرار گرفته که علاوه بر زیبایی مرتفع‌ترین بادگیر در جهان است.

 نظری خاطرنشان کرد: تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی و همچنین میراث استان در این زمینه جدی بوده است و اگر جدیت و تلاش‌ها تداوم داشته باشد بافت تاریخی یزد را باید در شرف ثبت جهانی بدانیم.  

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین