فرصت‌ها و رهاوردهاي روز جهاني قدس
کد خبر: 660407
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002lnj
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۳
محمدجواد اخوان
يكي از اقدامات راهبردي امام خميني (ره) در مقطع پيروزي انقلاب تعيين جمعه آخر ماه مبارك رمضان به‌عنوان روز جهاني قدس بود. در انديشه امام‌(ره) روز قدس، روزي است كه همه مسلمين در بزرگداشت آن وظيفه دارند و اين انجام‌وظيفه مؤثر نيز هست، چراكه در منظومه گفتماني امام خميني (ره)، روز قدس، تنها روزي نمادين نيست بلكه در صورتي‌كه مسلمين در آن به وظيفه خود عمل كنند، اميد مي‌رود تا بركات آن يعني نابودي غده سرطاني صهيونيسم و رهايي قدس شريف نيز محقق شود. به‌طوركلي مي‌توان فرصت‌ها و رهاوردهاي روز جهاني قدس را براي جهان اسلام و بشريت از ديدگاه بنيانگذار اين روز چنين برشمرد:
1- امام خميني (ره) در تاريخ 16/5/58 كه مصادف با ايام مبارك ماه رمضان شده بود، در پيامي تاريخي ضمن تعيين روز قدس، آن را «روز تعيين سرنوشت ملت فلسطين» قلمداد نمود. تأكيد امام در اين پيام، بر ارتباط اين روز و تعيين آن با تعيين سرنوشت ملت فلسطين حائز نكات عميقي است. در انديشه امام (ره) رهايي قدس شريف و حل مسئله فلسطين در گرو همراهي و وظيفه‌شناسي همه مسلمين است. اين همراهي و هم‌افزايي در يك روز و درست زماني كه گرايش‌هاي ديني و اعتقادي مسلمين به اوج خود مي‌رسد، اتفاق مي‌افتد. از اين منظر مي‌توان گفت در انديشه آن عزيز سفركرده حل اين مسئله نيازمند مشاركت و تشريك‌مساعي همه مسلمين است. 
2- در نگاه امام روز قدس روزي است كه مسلمين از خواب غفلتي كه استعمار و استكبار براي آنان رقم‌زده است بيدار شده و زمينه‌سازي براي رهايي قدس شريف اتفاق مي‌افتد. در نگاه امام (ره) اين روز تنها يك روز نمادين نيست و شعارهاي آن نيز جنبه تشريفاتي ندارد، بلكه در صورت وحدت همه مسلمين بركات آن مشاهده خواهد شد. علاوه بر اينها، روز قدس روزي است كه به مسلمانان و مستضعفان آزاده جهان راه واقعي رهايي قدس را يادآوري مي‌كند. بر اين اساس رهايي قدس از مسير بيداري مسلمين و سلاح متكي به ايمان عبور مي‌كند و اين درست در مقابل نگاه سازشكارانه‌اي است كه مع‌الأسف هنوز در برخي سران مرتجع عرب به چشم مي‌خورد. همچنين الگو‌گيري ملت‌ها از ايران اسلامي، بيداري اسلامي در امت اسلام و به زير كشيدن حكومت‌هاي دست‌نشانده سلطه‌گران را به دنبال خواهد داشت و اين مقدمه‌اي براي رهايي قدس شريف است. 
3- در انديشه امام اين روز تنها به مسئله آرمان فلسطين ختم نمي‌گردد و بلكه روز فرياد كردن آرمان‌هاي اصيل انقلاب اسلامي در مقابل زورگويان و مستضعفان است. به تعبير ايشان «روز قدس، روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است، روز مقابله ملت‌هايي است كه در زير فشار ظلم امريكا و غير امريكا بودند، در مقابل ابرقدرت‌هاست، . . . روز قدس، روزي است كه بايد سرنوشت ملت‌هاي مستضعف معلوم شود. روز قدس، روزي است كه  بايد تمام مستضعفين را از چنگال مستكبرين بيرون بياوريم».
4- در مرتبه‌اي والاتر، روز قدس هدفي مقدس‌تر را دنبال مي‌نمايد و آن احياي اسلام ناب محمدي (ص) در مقابل اسلام امريكايي و التقاط است. اين مهم از برجسته‌سازي غيريت‌سازي گفتمان اسلام ناب با گفتمان‌هاي التقاطي و وابسته انجام مي‌پذيرد. امام (ره) در اين باب مي‌فرمايند: « روز قدس، روزي است كه اسلام را بايد احيا كرد و احيا بكنيم و قوانين اسلام در ممالك اسلامي اجرا بشود. روز قدس، روز حيات اسلام است، بايد مسلمين به هوش بيايند، بايد بفهمند قدرتي را كه مسلمين دارند، قدرت‌هاي مادي، قدرت‌هاي معنوي. مسلمين كه يك ميليارد جمعيت هستند و پشتوانه خدايي دارند و اسلام پشتوانه آنهاست و ايمان پشتوانه آنهاست، از چه بايد بترسند؟.»
5- تشكيل حكومت‌هاي اسلامي به‌عنوان يگانه راه به نتيجه رساندن آرمان‌هاي مسلمين و به خاك مذلت كشاندن مستكبران است. ازاين‌رو يكي از پيام‌هاي ويژه روز جهاني قدس فرياد تشكيل حكومت اسلامي است: «روز قدس، فقط روز فلسطين نيست، روز اسلام است، روز حكومت اسلامي است، روزي است كه بايد جمهوري اسلامي در سراسر كشورها، بيرق آن برافراشته شود، روزي است كه بايد به ابرقدرت‌ها فهماند كه ديگر آنها نمي‌توانند در ممالك اسلامي پيشروي كنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم‌(ص) مي‌دانم و روزي است كه بايد ما، تمام قواي خودمان را مجهز كنيم و مسلمين از آن انزوايي كه آنها را كشانده بودند، خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بايستند و ما در مقابل اجانب، با تمام قوا ايستاده‌ايم و نخواهيم اجازه داد كسان ديگر در مملكت ما دخالت كنند و مسلمين نبايد اجازه بدهند كه كسان ديگر در ممالكشان دخالت كنند.»
6- يكي از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي يكپارچگي و وحدت مستضعفين در مقابله با نظام سلطه مستكبران عالم است. يكي از آرزوهاي امام راحل (ره) اين بود كه براي پيگيري اين مهم، «حزب جهاني مستضعفين» تشكيل گردد كه متشكل از همه مستضعفان آزاده جهان باشد، نبرد با سلطه‌گران را رهبري نمايد و مقدمه‌ساز وراثت مستضعفان بر زمين گردد. روز قدس مقدمه‌اي براي اين حركت راهبردي است و زمينه‌سازي آن از جنبش‌هاي پراكنده ولي با هدف واحد مستضعفان جهان در حمايت از قدس و ملت فلسطين دنبال مي‌گردد. به تعبير امام راحل (ره) «روز قدس يك روز اسلامي است و يك بسيج عمومي اسلامي بود و اميدوارم كه اين امر، مقدمه باشد از براي يك حزب مستضعفين بر تمام دنيا و من اميدوارم كه يك حزب به اسم حزب مستضعفين در تمام دنيا به وجود بيايد و همه مستضعفين با هم در اين حزب شركت كنند و مشكلاتي كه سر راه مستضعفين است از ميان بردارند و قيام در مقابل مستكبرين و چپاولگران شرق و غرب كنند و ديگر اجازه ندهند كه مستكبرين بر مستضعفين عالم ظلم كنند و نداي اسلام را و وعده اسلام را كه حكومت مستضعفين است، متحقق كنند. تاكنون مستضعفين متفرق بودند و با تفرقه، كاري انجام نمي‌گيرد. اكنون‌كه نمونه‌اي از پيوند مستضعفين در بلاد مسلمين تحقق پيدا كرد. اين نمونه بايد به يك سطح وسيع‌تري در تمام قشرهاي انسان‌هاي تاريخ تحقق پيدا كند به اسم «حزب مستضعفين» كه همان «حزب‌الله» است و موافق اراده خداي تبارك‌وتعالي است كه مستضعفين وارث ارض بايد بشوند. ما از جميع مستضعفين عالم دعوت مي‌كنيم كه با هم در حزب مستضعفين وارد بشوند و مشكلات خودشان را با دست جمع و اراده مصمم عمومي رفع كنند و هر مسئله‌اي كه در هر جا و در هر ملتي پيش مي‌آيد، به‌وسيله حزب مستضعفين رفع بشود.»
با توجه بدانچه گفته شد، بايستي بيش‌ازپيش به فرصت‌ها و رهاوردهاي اين روز مهم و راهبردي انديشيد و تلاش نمود ضمن برگزاري هرچه باشكوه‌تر آن در فعليت رساندن اين فرصت‌ها كوشيد. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار