کد خبر: 1216977
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۰
سخنگوی دولت:
دارایی‌های ارزی متعلق به بابک زنجانی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است تا مثل سایر دارایی‌ها وارد خزانه کشور و تحت مدیریت خزانه مصرف شود. 
جوان آنلاین: دارایی‌های ارزی متعلق به بابک زنجانی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است تا مثل سایر دارایی‌ها وارد خزانه کشور و تحت مدیریت خزانه مصرف شود. 
به گزارش مشرق، «علی بهادری‌جهرمی» سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران که در محل نمایشگاه رسانه‌های ایران برگزار شد، اظهار کرد: در ابتدا روز جوان را تبریک می‌گویم. شورای عالی جوانان اخیراً با تدبیر رئیس‌جمهور به شورای عالی جوانان و نوجوانان تغییر یافت و این هفته به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود و بسته‌های حمایتی از ازدواج و اشتغال جوانان و حضور آنان در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در نظر گرفته خواهد شد. 
 
 حضور جوانان در دولت سیزدهم
سخنگوی دولت درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از جوانان بیان کرد: در هیئت وزیران با کاهش ۱۰ساله متوسط سن وزیران نسبت به دولت قبل شاهد حضور تعداد زیادی از جوانان متولد پس از انقلاب در دولت سیزدهم هستیم که وزرای راه، ارشاد، ارتباطات، سخنگوی دولت و برخی معاونان رئیس‌جمهور از جمله آن‌ها هستند. 
وی افزود: این هفته رئیس‌جمهور برای هشتمین بار با هدف توسعه عدالت‌محور برای استان‌هایی که کمتر به آن‌ها توجه شده است، به خوزستان می‌رود. افتتاح بیمارستان ماهشهر و پروژه‌های نفت و گاز نیز در این سفر انجام می‌شود. امروز هم جلسه توسعه سیستان‌و‌بلوچستان به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار می‌شود. 
 
 دارایی‌های ارزی بابک زنجانی  در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت دارایی‌های ارزی بابک زنجانی به کشور اظهار کرد: از تلاش‌های سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضائیه در این زمینه قدردانی می‌کنیم. دارایی‌های ارزی متعلق به بابک زنجانی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است تا مثل سایر دارایی‌ها وارد خزانه کشور و تحت مدیریت خزانه مصرف شود. وی در ادامه بیان کرد: هنوز حج عمره منتفی نشده و دولت با جدیت در تلاش برای مرتفع‌کردن مشکلات در بخش هوایی است. 
بهادری‌جهرمی تصریح کرد: دولت طرح فجرانه یارانه کالابرگ الکترونیکی را برای ارتقای سبد غذایی شهروندان و ایجاد سپر تورمی در برابر سفره و معیشت مردم راه‌اندازی کرده است که ۲۰۰‌هزار تومان به صورت اعتباری به یارانه‌بگیران در سه ماهه اجرای طرح فجرانه اختصاص می‌یابد. 
وی ادامه داد: تاکنون ۳۰‌میلیون نفر یعنی ۱۰‌میلیون خانوار و ۶۰‌درصد افراد مشمول یارانه از آن استقبال کرده‌اند که این کالا‌ها ۱۱قلم هستند. در خصوص جابه‌جایی زمان واریز یارانه‌ها هم تصمیم دولت این بود که زیرساخت‌های الکترونیکی فراهم باشد تا دچار خلل در واریز‌ها نشویم که هم از کالابرگ استقبال شد و هم اینکه تاکنون خللی در زیرساخت‌های الکترونیکی گزارش نشده است. 
بهادری‌جهرمی تأکید کرد: در زمینه حمایت‌های معیشتی ماه مبارک رمضان هم علاوه بر کالابرگ الکترونیکی، برای تأمین میوه شب عید و اقلام مصرفی رمضان مانند خرما با همکاری باغداران و تعاونی‌های روستایی تمامی میزان مصارف مورد نیاز تأمین شده و اقلام پروتئینی، شکر و برنج ذخیره‌سازی شده و پیش‌بینی می‌شود با نرخ‌های مصوب تأمین شود. همچنین با همکاری فعالان صنفی در اتاق اصناف با محوریت وزارت صمت و بخش‌های بانکی و جهاد کشاورزی بیش از ۲۴۰نمایشگاه عرضه مستقیم اقلام مورد نیاز مردم برگزار می‌شود. 
وی متذکر شد: در جلسه اخیر هیئت دولت آیین‌نامه‌ای در راستای قانون بیمه کارگران ساختمانی تصویب شد تا دهک‌های یک تا ۳ و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه معاف شوند. آیین‌نامه یکپارچه‌سازی خدمات زنان سرپرست خانوار در راستای حمایت از آن‌ها در دولت تصویب شد تا همه این خدمات ساماندهی شود و توزیع عادلانه‌تر این خدمات را داشته باشیم. 
 
 نرخ سود در شورای پول و اعتبار تغییر نکرده است
سخنگوی دولت درباره تغییر سود سپرده‌ها گفت: نرخ سود در شورای پول و اعتبار تغییر نکرده و تنها امکان انتشار اوراق پروژه‌های خاص برای دوره محدودی و به صورت موردی منتشر شده است. 
وی درباره تراز تجارت خارجی کشور گفت: تجارت خارجی ۱۰ماهه امسال ۱۲۶‌میلیارد دلار بوده که نسبت به ۱۰ماهه پارسال ۴/۲ درصد رشد کرده و تراز هم ۱۷درصد مثبت است. ما یک تراز ارزشی داریم و یک تراز وزنی، در برخی گروه‌های خاص کالایی ممکن است قیمت‌ها به نرخ متداول جهانی برگردد که ارزش تجارت کاهش یابد، اما مهم این است که مجموع تجارت خارجی اعم از ارزشی و وزنی مثبت است. 
بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه در زمینه ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد رشد سه‌برابری نسبت به سال گذشته هستیم، بیان کرد: تسهیلات مالیاتی نیز به آن‌ها تعلق گرفته است. زمانی که جوانان می‌بینند رئیس‌جمهور در سفر‌های خارجی با خود محصولات دانش‌بنیان را می‌برد و منشأ فروش و بازاریابی محصولات نخبگان می‌شود، امیدوار می‌شوند و این به معنای حمایت عینی از جوانان کشور است. 
سخنگوی دولت تصریح کرد: همچنین در زمینه‌های ازدواج و اشتغال جوانان هم سعی شده است حمایت‌های اثرگذار در حد توان دولت صورت گیرد. در سال گذشته سه آزمون فراگیر و هشت آزمون اختصاصی دستگاه‌ها برای استخدام برگزار و ۴‌هزار بورسیه برای دانشجویان جدیدالورود برای فعالیت در بخش خصوصی انجام شد. 
 
 طرح شفافیت قوای سه‌گانه تأیید شد
بهادری‌جهرمی درباره طرح شفافیت اظهار کرد: طرح شفافیت، طرح مجلس بود که ابتدا رد شد و سپس طرح شفافیت همه قوا را مطرح کردند و تصویب شد. این طرح رفت‌وبرگشت‌هایی بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور نیز به عنوان نماینده دولت در این جلسات شرکت کرد و تا آنجا که اطلاع دارم، شورای عالی نظارت مجمع این طرح را تأیید کرده است. 
وی در ادامه گفت: حوزه مسکن با تصمیماتی که در حوزه تأمین مالی اتخاذ شده، شتاب بیشتری گرفته و سقف تسهیلات ساخت مسکن ۵۵۰‌میلیون تومان و در شهر‌های کوچک ۳۵۰‌میلیون تومان است، این تسهیلات در روستا‌ها با نرخ ۴‌درصد و در شهر‌های کوچک با نرخ سود ۵‌درصد اعطا می‌شود. تصمیم بعدی هم این بود که در دو سال ابتدایی بازپرداخت تسهیلات، اقساط به ۹/۵ میلیون تومان کاهش یابد. علاوه بر این طرحی که برای اختصاص زمین یک‌میلیون مسکن در شهر‌های مختلف پیش رفته است، به زودی در کلانشهر تهران با همکاری شهرداری آغاز می‌شود. همچنین هفته گذشته طرح ساخت ۶۰‌هزار واحد دانشگاهیان کلید خورد و امید است اجاره‌بها هم که تابعی از مسکن است، با کنترل تورم مسکن در سال آینده کاهش یابد. 
وی درباره تأمین اراضی مساکن روستایی گفت: یکی‌دو هفته قبل در سازمان ملی زمین و مسکن جلسه داشتیم و نمایندگان بنیاد مسکن و وزارت راه هم حضور داشتند و همکاری نزدیکی صورت گرفت. امسال در نظر گرفتن ۵۰۰‌هزار زمین مناسب با امکاناتی، چون آب، برق، گاز، فاضلاب و قابلیت ساخت‌وساز سبب شد تعداد زیادی از متقاضیان ساخت‌وساز به شهر‌های کوچک و روستا‌ها سوق پیدا کنند. 
 
 ورود مقامات دولتی به انتخابات  مغایر قانون است
بهادری‌جهرمی در ادامه تأکید کرد: رئیس‌جمهور بار‌ها در جلسات خصوصی، عمومی و هیئت دولت تأکید کرده است که هر گونه ورود مقامات دولتی به انتخابات مغایر قانون است و باید زمان خود را صرف خدمت‌رسانی به مردم کنند. توصیه این بوده که دولت هر آنچه در توان دارد، برای تأمین سلامت انتخابات و افزایش مشارکت مردم به کار گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار