کد خبر: 1208817
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۰
رویکرد انبساطی هیئت‌های نظارت شورای نگهبان نسبت به صلاحیت چهره‌های متصل و متصف به جناح‌های مختلف سیاسی، زمینه را برای «مشارکت بالای مردم» در انتخابات مجلس فراهم آورده است

جوان آنلاین: رویکرد انبساطی هیئت‌های نظارت شورای نگهبان نسبت به صلاحیت چهره‌های متصل و متصف به جناح‌های مختلف سیاسی، زمینه را برای «مشارکت بالای مردم» در انتخابات مجلس فراهم آورده است.
به گزارش مهر، با اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان از سوی هیئت‌های نظارت استانی، انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی وارد فاز جدیدی شده است. طی ۴۸ساعت اخیر، جریانات، طیف‌ها و شخصیت‌های مختلف سیاسی اعم از رد‌صلاحیت‌شدگان و تأییدی‌ها، اعلام موضع کرده‌اند؛ عده‌ای مسرور و خوشحالند و عده‌ای دیگر، مغموم و ناراحت، جمعی نیز امید به تجدید‌نظر شورای نگهبان دارند تا صلاحیت آن‌ها را در مراحل بعدی تأیید کند، در این میان معدودی نیز هستند که سعی دارند با لجن‌پراکنی در خصوص رویه ثابت و قانونی انتخابات، مردم را مأیوس و فضای تدریجاً داغ‌شده انتخاباتی را سرد کنند.
چند روز پیش که نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان کاندیداتوری مجلس دوازدهم از سوی هیئت‌های نظارت استانی اعلام شد، این بارقه امید ایجاد شد که در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر هر چه رقابتی‌ترشدن انتخابات، گشاده‌دستی و وسعت‌نظر هیئت‌های نظارت انتخاباتی که زیر نظر شورای نگهبان هستند، افزون شده است، نشان به آن نشان که چهره‌های سرشناسی که پیش‌تر از سوی هیئت‌های اجرایی ردصلاحیت شده بودند، از طرف هیئت‌های نظارتی احراز صلاحیت شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به «محمدباقر نوبخت»، «مسعود پزشکیان» و «علی مطهری» اشاره کرد.
همچنین تمامی نمایندگان فعلی حوزه انتخابیه تهران نیز از سوی هیئت نظارت، با تأییدصلاحیت مواجه شده‌اند.

تأییدصلاحیت بیش از ۱۱‌هزار نفر
طبق اعلام «هادی طحان‌نظیف» سخنگوی شورای نگهبان، از ۲۱‌هزار نفری که برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند، بیش از ۱۱‌هزار نفر از سوی هیئت نظارت تأییدصلاحیت شدند؛ رقمی که بالغ بر دو برابر تأییدصلاحیت‌شده‌های دوره قبلی مجلس (مجلس یازدهم) است.
همچنین از میان ۲۷۵نماینده فعلی مجلس که برای انتخابات مجلس دوازدهم ثبت‌نام کرده‌اند، اکثریت غالب تأییدصلاحیت شده‌اند و تنها نام ۲۶نماینده فعلی در فهرست رد‌صلاحیت‌شدگان به چشم می‌خورد که از میان آن‌ها می‌توان به «جلیل رحیمی» نماینده مردم تربت جام و تایباد، «شهریار حیدری» نماینده مردم قصرشیرین و سرپل‌ذهاب، «احمد علیرضابیگی» نماینده مردم تبریز، «سیدکاظم موسوی» نماینده مردم اردبیل، «جلال رشیدی‌کوچی» نماینده مردم مرودشت و ارسنجان، «محمود احمدی‌بیغش» نماینده مردم شازند و تعداد معدود دیگری اشاره کرد، البته این افراد هنوز امید به تأییدصلاحیت دارند چراکه تا سه‌شنبه ۱۹دی، می‌توانند شکایات خود را تسلیم شورای نگهبان کنند و تا ۱۹بهمن، منتظر اعلام نظر قطعی این شورا بمانند، اما با وجود آنکه فضای کشور رفته‌رفته به سمت برگزاری یک انتخابات مشارکتی و رقابتی می‌رود و تدابیر و تمهیدات دستگاه‌ها و نهاد‌های مسئول گواه این امر است، کماکان عده‌ای برآنند تا بر تنور تدریجاً مشتعل انتخابات، آب سرد بریزند؛ آن‌ها ردصلاحیت یا عدم‌احراز صلاحیت عده‌ای از چهره‌های منتسب به فلان شخصیت سیاسی یا فلان جریان سیاسی را گواهی بر رویکرد تصلبی و سلبی شورای نگهبان قلمداد می‌کنند و از این رهگذر، سعی دارند جامعه را از رهنمون‌شدن به شور و شعور انتخاباتی بازدارند.

«مأیوس‌کردن مردم از انتخابات» رویکردی خصمانه
رهبر حکیم انقلاب اسلامی در بیانات اخیرشان در دیدار مداحان اهل‌بیت (ع) در ارتباط با تلاش‌های مذبوحانه‌ای که برای مأیوس‌کردن مردم از انتخابات و تعیین سرنوشت‌شان صورت می‌گیرد، بدون افزودن هر گونه قیدی، مخالفان انتخابات را مخالفان اسلام و جمهوری اسلامی نامیدند و ایضاً هر حرکتی در مخالفت با انتخابات را «خصمانه» قلمداد کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این رابطه فرمودند: «ما انتخابات در پیش داریم، یک عده‌ای نمی‌خواهند این انتخابات آنچنان که شایسته این ملت است انجام بگیرد، تلاش می‌کنند مردم را مأیوس کنند، مردم را بی‌اعتماد کنند، وانمود کنند که انتخابات فایده‌ای ندارد، تأثیری ندارد، در مقابل این‌ها «جهاد تبیین» باید سینه سپر کند، در مقابل این‌ها باید حقیقت را بیان کند. کسانی هستند که [می‌خواهند]حضور مردم در اداره کشور که ثابت‌کننده تحقق مردم‌سالاری دینی در کشور است ضعیف بشود تا حرف امام بزرگوار دروغ دربیاید، هدف‌شان این است که وعده الهی را مخالف واقع نشان بدهند. این حرکت، خصمانه است، در مقابل این حرکت خصمانه باید تلاش کرد. هر کسی با انتخابات مخالفت کند، با جمهوری اسلامی مخالفت کرده، با اسلام مخالفت کرده. انتخابات یک وظیفه است. این یکی از کارهاست، امروز احساس وظیفه نسبت به انتخابات یکی از کار‌های نقد جامعه مجاهد در «جهاد تبیین» است.»

انتظاری که از خواص سیاسی وجود دارد
با عنایت به شواهد و قرائنی که ناظر بر رویکرد تساهلی و تسامحی شورای نگهبان برای انتخابات پیش‌رو- البته در چارچوب قانون- است و همچنین با عنایت به تأکیدات مؤکد رهبر معظم انقلاب اسلامی ناظر بر هر چه رقابتی‌تر برگزارشدن انتخابات، این انتظار از خواص و نخبگان و مراجع سیاسی و اعوان و انصار آن‌ها می‌رود که خدای‌ناکرده گامی در جهت کم‌رونق‌کردن انتخابات برندارند و از مواضع، سخنان و اقداماتی که می‌تواند سبب مأیوس‌کردن مردم و دلسردی آنان به صندوق‌های رأی شود، به جد اجتناب و احتراز ورزند.
دشمنان نظام پس از ناکامی مطلق در نیل به اهداف شوم‌شان در اغتشاشات پاییز سال گذشته و پس از به هزیمت‌رفتن در جنگ ترکیبی تحمیلی به نظام و مردم، درصدد انتقام‌گیری هستند و از هر مفر و بستری برای تحقق این امر خصمانه بهره می‌گیرند و چه مجرایی بهتر از انتخابات؛ انتخاباتی که از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است و تجلی آشکار مردم‌سالاری دینی محسوب می‌شود.
‌آنان با تمام توان درصددند «سرمایه اجتماعی نظام» را تقلیل دهند و میان مردم و حکومت فاصله و تفرقه بیندازند؛ حربه و ترفندی که هر بار در بزنگاه‌های انتخاباتی از ناحیه دشمنان بروز و ظهور می‌یابد. در این شرایط، تکلیف خواص و نخبگان سیاسی مضاعف و مسئولیت آنان خطیرتر می‌شود، بنابراین هر نجوا و صدایی از ناحیه آنان که نشانه‌ای دال بر تضعیف نهاد انتخابات و مشارکت مردم و رقابت‌پذیری انتخاباتی داشته باشد، بی‌شک کمک به تکمیل پازل دشمن است.


اثرات نافع و نافذ انتخابات مشارکتی و رقابتی
بی‌شک اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه هر انتخابات، بر مشارکتی و رقابتی‌بودن فرایند انتخابات تأکید می‌ورزند، علاوه بر یادآوری اثرات نافع و نافذ این امر در مقوله‌ها و مؤلفه‌های ناظر بر مردم‌سالاری دینی، منبعث و ناشی از تدابیر معظم‌له در جهت خنثی‌سازی توطئه و کید دشمنان نیز است؛ دشمنانی که سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی برای ایجاد افتراق میان مردم و نظام کرده و البته هر بار ناکام مانده‌اند.
رهبری معظم انقلاب در بیانات اخیرشان ضمن تبیین و تشریح اهمیت مقوله مشارکت بالا در انتخابات، به تقریر الزامات و قواعد این نوع از مشارکت نیز اشاره فرمودند و در همین راستا بر مؤلفه «رقابت» تأکید کردند و گفتند: «رقابت یعنی جناح‌های سیاسی برای شرکت در انتخابات باهم مسابقه بگذارند، گرایش‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی در انتخابات باهم مسابقه بگذارند. میدان باز باشد برای مسابقه جناح‌های سیاسی و نگاه‌های سیاسی و نظرات سیاسی، همچنین اقتصادی، همچنین فرهنگی. این معنای رقابت است. رقابت یعنی جوان‌هایی که می‌خواهند وارد میدان انتخابات شوند، مسابقه بگذارند با افراد سابقه‌دار و با تجربه، این‌ها تلاش کنند، آن‌ها هم تلاش کنند و یک مجلس خوب و قوی آن مجلسی است که هم از این جوان‌ها در آن باشند، هم از آن مجرب‌ها و باسابقه‌ها در آن باشند.»

میدان باز باشد...
«میدان باز باشد»، این مضمون محوری فرمایشات رهبری حکیم انقلاب اسلامی در فقره الزامات مشارکت بالا در انتخابات بود؛ امری که نشان می‌دهد راهبرد انتخاباتی نظام جمهوری اسلامی برخلاف تبلیغات سوء معاندان و تنگ‌نظران بیرونی و درونی، نه انقباضی و سلبی بلکه انبساطی و اتساعی است، بدون تردید، شورای نگهبان و سایر مقامات و دستگاه‌های مسئول نیز این راهبرد را مطمح نظر دارند.
رئیس‌جمهور نیز به کرات بر رویکرد دولت در فراهم‌سازی بستر انتخابات رقابتی و مشارکتی تأکید کرده است، از جمله اینکه وی در جلسه مشترک اخیر هیئت دولت با استانداران، یکی از مهم‌ترین کار‌های پیش روی دولت و مدیران استانی را زمینه‌سازی برای برگزاری انتخاباتی مشارکتی، رقابتی، ایمن و سالم دانست و گفت: «همه مدیران دستگاه‌های اجرایی به ویژه استانداران، فرمانداران و بخشداران وظیفه دارند زمینه برگزاری رقابت انتخاباتی را به گونه‌ای فراهم کنند که هیچ گروه سیاسی، حزب، جریان و عموم مردم در معرفی یا انتخاب نامزد‌های مورد نظر خود احساس محدودیت نداشته باشند.»

همه شرایط مهیای برگزاری یک انتخابات پرشکوه
امروز همه شرایط، مهیای برگزاری یک انتخابات پرشکوه است؛ انتخاباتی که به فرموده رهبری حکیم انقلاب اسلامی باید واجد چهار ویژگی «مشارکت قوی»، «رقابت واقعی»، «سلامت» و «امنیت» باشد. دست‌اندرکاران امر انتخابات هر کدام در حوزه مسئولیت‌های خود، در حال جامه‌عمل پوشاندن به این فرمایش رهبر معظم انقلاب هستند، حالا نیاز به عزم و حماسه‌سازی سیاسی مردم ایران اسلامی است تا بار دیگر به جهانیان ثابت کنند، قدردان نعمت «مردم‌سالاری دینی» و «اختیار در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی» خود هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار