کد خبر: 1186206
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با درست خواندن اقدام دولت در لغو مجوز برخی بازرسان آژانس با ملیت سه کشور اروپایی گفت: ما همچنان همکاری خود را با آژانس حفظ می‌کنیم، منتها آژانس و کشور‌های وابسته به آن باید روند کار را با حسن‌نیت پیش ببرند.
ابوالفضل عمویی در گفتگو با ایسنا در واکنش به بیانیه اخیر تروئیکای اروپا و امریکا گفت: اخیراً سه کشور اروپایی اقدام منفی علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران و توافق برجام کردند. اولین آن بیانیه تندی بود که این سه کشور بانی آن بودند و در شورای حکام صادر شد، آن هم به رغم اینکه کشورمان رویکردی توأم با همکاری با آژانس را پیش می‌برد، اما فضای همکاری را به سمت فشار سیاسی سوق دادند، پس لازم بود اقدامی انجام شود. وی ادامه داد: اقدام دولت جمهوری اسلامی ایران برای لغو مجوز برخی از بازرسان با ملیت این کشور‌ها درست بود. وقتی این کشور‌ها با مواضع سیاسی‌شان فضای همکاری بین ایران و آژانس را تخریب می‌کنند، چنین شائبه‌ای درباره بازرسان مربوط به این سه کشور هم به وجود می‌آید که فضای همکاری را به سمت چالش ببرند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از مواد پادمان امضاشده بین ایران و آژانس این است که بازرسان تأییدشده را بپذیریم، پس این اقدام جمهوری اسلامی حق ما بود.
عمویی در عین حال تأکید کرد: ما همچنان همکاری با آژانس را حفظ می‌کنیم، منتها برای ما مهم این است که آژانس و دبیرخانه آن و کشور‌های وابسته به آژانس با حسن‌نیت کار را پیش ببرند.
وی در ادامه اظهار کرد: دومین اقدام منفی سه کشور اروپایی صدور نامه‌ای یک روز پیش از فراخوان ۲۵شهریورماه بود که قصد دارند برخلاف تعهدی که در برجام در سال۲۰۱۵ پذیرفته بودند، تحریم‌ها علیه فعالیت‌های تسلیحاتی و موشکی ما را حفظ کنند. این نقض فاحش برجام از جانب کشور‌هایی است که خود را پیگیر احیای توافق و علاقه‌مند به مذاکره و گفتگو درباره آن می‌دانند، از این‌رو لازم است جمهوری اسلامی ایران اقدام مقتضی را انجام دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار