کد خبر: 1184455
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004y87
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲

مشاور وزير بهداشت در امور مامايي اعلام كرد مطابق قانون جواني جمعيت 20 هزار ماما در كشور كم داريم.
شهلا خسروي، مشاور وزير بهداشت در امور مامايي با اشاره به روند جذب حدود 3هزارو۲۵۰ ماما در آزمون استخدامي جديد وزارت بهداشت، در عين حال تأكيد كرد: طبق قانون جواني جمعيت و حمايت از خانواده كه به صراحت اعلام كرده به ازاي هر دو مادر باردار، حداقل يك ماما فعال باشد، برآورد كرده‌ايم حدود ۱۲ هزار ماما در بخش درمان و حدود ۸هزار ماما نيز براي بخش بهداشتي نياز داريم.
خسروي درباره تعداد ماماهاي مشغول به كار در نظام سلامت كشور بيان كرد: در حال حاضر حدود ۲۱ هزار ماما در بخش درمان در بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي و حدود ۲۲ هزار ماما در بخش بهداشت ذيل برنامه پزشكي خانواده و نظام شبكه مشغول به كار هستند.
وي تأكيد كرد: در آزمون استخدامي جديدي كه قرار است سبب جذب ۲۵ هزار نيرو در نظام سلامت شود، سهم مامايي حدوداً ۳هزارو۲۵۰ نفر است. تلاش زيادي براي جذب نيروي انساني مامايي صورت گرفته و همچنان به خصوص براي رفع كمبودهاي بخش درمان پيگير هستيم؛ ‌البته در اين زمينه سازمان امور اداري و استخدامي نيز لازم است همكاري لازم را داشته باشد. از طرفي چون نيروهاي مامايي صرفاً خانم هستند براي جذب و ماندگاري نيرو در مناطق محروم و كمتر برخوردار هم مشكلات خاص خود را داريم.
مشاور وزير بهداشت در امور مامايي با اشاره به اينكه مامايي جزو حِرَف سخت و در عين حال پر مسئوليت است، بيان كرد: به ‌رغم نظام پرداخت‌ها، مامايي مانند ساير كارشناس‌ها ديده شده‌است كه اين يكي از مشكلات است و بايد در ابعاد كلان برطرف شود تا حقوق و مزاياي آنها متناسب با كاري كه انجام مي‌دهند، ديده‌شود.
وي با اشاره به اينكه اخيراً تعرفه خدمات مامايي در اين زمينه مصوب شده‌است، اظهار كرد: البته اين تعرفه مطابق با شرايط سخت كار مامايي نيست. كارانه زايماني براي انجام زايمان توسط ماما را نيز بارها مطرح كرده‌ايم كه يكي از مشكلات ماماها است و بايد اين معضل هم برطرف شود. در ماده ۵۰ بند ث قانون جواني جمعيت و حمايت از خانواده به اصلاح تعرفه‌ها و كارانه در جهت افزايش زايمان طبيعي اشاره شده‌است و در اين زمينه سازمان‌هاي بيمه‌گر هم بايد همكاري كافي با ما داشته باشند.
وي درخصوص جذب دانشجويان مامايي نيز به ايسنا گفت: دانشگاه‌هاي دولتي سالانه حدود ۸۵۰ نفر دانشجوي مامايي پذيرش دارند و همين تعداد هم فارغ‌التحصيل مي‌شوند. در دانشگاه آزاد هم لازم است ميزان جذب تعديل شود، اما سالانه حدود هزارو۲۰۰ نفر دانشجو پذيرش مي‌كنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار