کد خبر: 1183992
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004y0e
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۰
رئیس‌جمهور در خراسان جنوبی تأکید کرد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط ناسالم، رشوه، پارتی‌بازی و تبعیض به هیچ عنوان زیبنده نظام اداری جمهوری اسلامی ایران نیست، بر عزم دولت برای مقابله با همه رویه‌های ناسالم در دستگاه اجرایی کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح چهارشنبه، مصادف با اربعین حسینی (ع)، به منظور شرکت در آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین در بیرجند و نیز دیدار با مردم شهرستان‌های درمیان و فردوس، وارد مرکز خراسان جنوبی شد. رئیس‌جمهور در این سفر دستور آغاز عملیات اجرایی طرح راه‌آهن نهبندان - بیرجند – قاین – یونسی را صادر کرد. پروژه راه‌آهن زاهدان - بیرجند – مشهد به طول ۹۱۰ کیلومتر به عنوان یک پروژه ملی و فراملی در دست اجراست که ۱۳ قطعه آن در قالب ۴۳۲ کیلومتر در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی قرار دارد. این پروژه در ۲۳ قطعه با اعتباری بالغ بر ۷/۱ میلیارد یورو اجرا خواهد شد و در مجموع دارای ۳۹ ایستگاه بوده و در مسیر آن ۱۱۲ پل بزرگ به طول ۱۱ هزار و ۶۵۵ متر، و ۲۵ تونل به طول ۱۱ هزار و ۷۱۰ متر احداث خواهد شد.
جاهلیت دیروز، امروز با شمایل دیگری نمایان شده
رئیسی در ادامه در اجتماع پرشور عزاداران اربعین حسینی در شهر بیرجند، با بیان اینکه این اجتماع جلوه‌ای از عشق و دلدادگی و میثاق عاشوراییان با حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است، گفت: همه کسانی که امروز در این اجتماعات باشکوه حضور پیدا کرده‌اند، می‌خواهند بگویند که اگر روز عاشورا و در کربلا نبودند که حسین بن علی (ع) را یاری کنند، امروز فریاد استنصار او را شنیده‌اند و یکصدا فریاد لبیک یا حسین (ع) سر می‌دهند.
رئیسی با بیان اینکه امروز عاشورا با همه دل‌ها و همه زمان‌ها پیوند خورده است، اظهار داشت: عاشورا نماد و نمودی است که راه حسین (ع) گم نشود و اربعین پرچم و بیرقی است تا عاشورا در کربلا نماند و پیام آزادی، استقلال و خداخواهی حسین (ع) را به بشریت برساند. رئیسی با بیان اینکه جاهلیت دیروز، امروز با شکل و شمایلی متفاوت، مجهز به ابزار و تجهیزات و امپراتوری رسانه‌ای در قالب جاهلیت مدرن در جامعه بشری نمایان شده است، تصریح کرد: همچنان که دیروز خون مطهر حسین بن علی (ع) منشأ تحولات بود و از جامعه جهل‌زدایی می‌کرد، امروز نیز خون مطهر شهدای ما با نام مبارک حسین بن علی (ع) جاهلیت مدرن را رسوا کرده و خواهد کرد.
رئیس‌جمهور بیداری حاصل شده در میان ملت‌ها و ایستادگی و مقاومت مردان و زنان سلحشور در منطقه را از برکات انقلاب اسلامی متکی بر خون امام حسین (ع) و شهدا دانست و گفت: قطعاً اثرات و ثمرات خون شهدای کربلا و شهدای عالیقدر ما در جامعه بشری روز به روز بیشتر خواهد شد.
رئیسی با اشاره به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای دشمن خطرناک‌تر است، افزود: امروز دوام دشمنان از آثار خون مطهر شهدا به خطر افتاده، چراکه این خون‌ها بیدارگر و انسان‌ساز است.
اتاق مدیران باید به روی مردم
باز باشد
رئیس‌جمهور در ادامه خطاب به همه مدیران دولتی در همه ادارات و سازمان‌ها، افزود: بزرگ‌ترین افتخار من و شما آن است که خدمتگزار و نوکر مردم باشیم. از همه شما می‌خواهم منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر «از مردم بودن و با مردم بودن» را مورد توجه قرار دهیم، در اتاق‌هایمان را به روی مردم باز نگه داریم و سخن آنان را بشنویم. دکتر رئیسی با بیان اینکه روابط ناسالم، رشوه، پارتی‌بازی و تبعیض به هیچ عنوان زیبنده نظام اداری جمهوری اسلامی ایران نیست، بر عزم دولت برای مقابله با همه رویه‌های ناسالم در دستگاه اجرایی کشور تأکید کرد.
نام حسین نقطه اشتراک شیعه و سنی
رئیس‌جمهور همچنین طی سخنانی در اجتماع پرشور مردم شهرستان درمیان، ملت ایران را جلوه‌ای از عاشورای حسینی توصیف و تصریح کرد: آنچه امروز ما را اینجا گرد هم آورده است، اعتقاد به دین و برکت نام حسین بن علی (ع) است که مظهر وحدت و انسجام ماست. نقطه اشتراک همه ما اهل تسنن و تشیع، عشق به اهل بیت (ع) است که به ما چگونه زیستن و چگونه مردن را آموختند. رئیسی با اشاره به اینکه امروز شاهد شکل‌گیری بزرگ‌ترین اجتماع بشری در نوع خود در کربلا هستیم و خدا به برکت از خودگذشتی و ایثار حسین بن علی (ع) دل‌ها را متوجه او کرده است، اظهار داشت: این اتحاد و انسجام اقوام و مذاهب و گویش‌های مختلف حول نام حسین (ع) جلوه اتحاد اسلامی و نویدبخش عصر ظهور حضرت حجت و شکل‌گیری تمدن متکی بر دین و ارزش‌های الهی است.
رئیس‌جمهور گفت: رسانه‌های بیگانه و امپراتوری خبری دشمن تلاش می‌کند این جلوه عظیم مردمی را سانسور کند، اما مگر می‌شود این حق را منکر شد و این آرمانخواهی را به هیچ انگاشت. دشمنان در طول تاریخ تلاش کردند با اعمال فشار و حتی ارتکاب جنایت، محبت حسین (ع) را از دل‌ها بیرون کنند، اما این خداست که اراده کرده حسین (ع) در دل‌ها و ذهن‌ها نفوذ کند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کار‌های زیادی در بخش‌بخش ایران اسلامی و از جمله خراسان جنوبی انجام شده و این استان با قبل قابل مقایسه نیست، اظهار داشت: امروز به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی تکلیف اول همه ما تقویت ایمان و امید در دل‌هاست تا کار‌های باقیمانده را نیز با قوت و قدرت انجام دهیم. رئیس‌جمهور هنر ملت بزرگ ایران را تبدیل تحریم‌ها و تهدید‌ها به فرصت‌ها دانست و تصریح کرد: هیچ کس حق ندارد در این مسیر خستگی و ناامیدی به دل راه دهد. همه باید با امیدواری و تلاش مضاعف تلاش کنیم تا کار‌ها و خدمات انجام شده به کمال خود نزدیک‌تر شوند.
آخرین حربه دشمن برای توقف ملت ایران
دکتر سید ابراهیم رئیسی سپس در اجتماع پرشور مردم شهرستان فردوس، با بیان اینکه خون امام حسین (ع) ریخته شد تا از جامعه جهل‌زدایی کند، افزود: اباعبدالله الحسین (ع) به دنبال آن بود که جامعه را از جهل نجات دهد تا مردم اهل تعقل، تدبر و اندیشه شوند، در حالی که بدخواهان و مستکبران در طول تاریخ به دنبال آن بوده‌اند که بر جهل جوامع سوار شوند، لذا همواره در نقطه مقابل جهل‌زدایی از جامعه ایستاده‌اند.
رئیسی اظهار داشت: گسترش فضا و ابزار ارتباطات در جهان امروز نباید ما را فریب دهد که مستکبران و سلطه‌طلبان به دنبال گسترش تعقل و تدبر و تجهیز مردم به تحلیل و تشخیص درست و جهل‌زدایی از جوامع بشری هستند تا دوست را از دشمن و راه را از بیراهه بشناسند؛ مستکبران عالم با هر تلاشی برای بصیرت‌آفرینی در هر نقطه‌ای از عالم برخورد می‌کنند و هر رسانه‌ای را که در این مسیر گام بردارد، به سرعت تعطیل می‌کنند. رئیس‌جمهور تصریح کرد: سلطه‌طلبان با وجود اینکه ادعای اعتقاد به آزادی و اطلاع‌رسانی آزاد دارند، اما به کسانی که افکار و اندیشه‌های آنان برخلاف باور‌ها و اعتقادات خودشان است، اجازه نمی‌دهند که آزادانه این افکار را ترویج کنند. البته آن‌ها به کسانی که بخواهند به قرآن و ارزش‌های ادیان اهانت کنند، آزادی عمل داده و حتی از آنان حمایت می‌کنند و نام این کار را هم آزادی می‌گذارند، اما نام این کار آزادی نیست، بلکه توهین به فهم انسان‌ها و ارزش‌های الهی و انسانی است. رئیس‌جمهور اضافه کرد: حضور امروز آحاد مردم ایران در مراسم گرامیداشت اربعین حسینی، نوعی تجلیل از خط عاشوراست، اما این تجلیل باید با تحلیل همراه باشد، چراکه عاشورا واقعه‌ای صرفا مربوط به سال ۶۱ هجری قمری نیست و برای همه عصر‌ها و نسل‌ها درس‌آموز و الگو است.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در اجتماع باشکوه مردم شهرستان فردوس، جنگ شناختی و ادراکی دشمن را آخرین حربه برای توقف ملت ایران عنوان کرد و افزود: دشمن می‌خواست در قالب جنگ شناختی و در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و با استفاده از همه ظرفیت‌های خود، ملت ایران را متوقف کند، اما شما ملت بزرگ با اعتماد به خدا و اتکای به داشته‌های ارزشمند خود حقیقتاً دشمن را ناکام گذاشتید. رئیسی افزود: دشمن اراده کرد رشد اقتصادی ما را متوقف کند، اما ما رشد اقتصادی ۴ درصدی را محقق کردیم، دشمن به دنبال توقف تولید در کشور بود، اما ما رشد تولید و تجهیزات تولید را رقم زدیم، دشمن به دنبال توقف تجارت ما بود، اما تجارت ما در منطقه رکوردشکنی کرد و با تلاش و حضور بموقع ملت در صحنه بار دیگر دشمنان ناامید شدند.
هرگز مشکلات جامعه را به تریبون‌ها نخواهم برد
رئیس‌جمهور تصریح کرد: روزی که دولت کار خود را آغاز کرد، شرایط در بخش‌هایی حتی از دوران جنگ هم سخت‌تر بود و عده‌ای بر اراده و تصمیم دولت برای حل مشکلات تشکیک ایجاد می‌کردند. در حالی که ما با اعتماد به خدا و اتکا به جوانان این کشور و نه بیگانگان تا به امروز در حل مشکلات گام‌های بلندی برداشته‌ایم و متوقف نیز نخواهیم شد. اگر کسانی فکر می‌کنند که بنده از تریبون‌های مختلف مشکلات را به جامعه منتقل خواهم کرد، بنده هرگز چنین کاری نخواهم کرد. ما آماده‌ایم که مشکلات را حل کنیم، نه اینکه با گفتن عباراتی همچون «خزانه خالی است» در جامعه ایجاد نگرانی کنیم.
دکتر رئیسی در پایان با بیان اینکه امروز همه نقاط و بخش‌های کشور شاهد کار و فعالیت است، به فعال‌سازی بیش از ۵ هزار کارخانه و کارگاه تعطیل و نیمه تعطیل طی دو سال گذشته و افزایش اشتغال و تولید در کشور اشاره کرد و خطاب به مردم شهرستان فردوس گفت: ما با این ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در کشور و همچنین توکل و ایستادگی مردم آینده را بسیار روشن و درخشان می‌بینیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار