کد خبر: 1142536
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004nE0
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
خطاب امیرعبداللهیان به اروپایی‌ها
 «پسر هیتلر»! این جدل خوبی بود که امیرعبداللهیان با اروپاییان کرد. اروپایی را که منطق سرش نمی‌شود، باید با جدل جواب داد: «اگر پسر هیتلر می‌خواست صدراعظم آلمان شود، آیا آلمان‌ها و اروپا می‌پذیرفت؟!» نکته آنجاست که هیتلر اصلاً پسری نداشت. ما نیز شاه و فرزندش را معدوم می‌دانیم؛ شاه جسماً و روحاً و پسرش شخصاً و هویتاً. حساب بقیه اپوزیسیون هم به همین ترتیب. اکنون اروپا در حال تقسیم ته‌مانده بودجه‌ای است که برای براندازی در ایران کنار گذاشته بود. از این پس بیشتر بر سر عقل می‌آید و می‌توان با او بهتر صحبت کرد. همچنان که وزیرخارجه بلژیک در پاییز آشوب جلوی دوربین‌ها مو‌های خود را در حمایت از آشوبگران قیچی کرد و حالا سرش را با همان گیس بریده پایین انداخت و در ژنو به دیدار وزیر خارجه ایران رفت!
 
 
حسین امیرعبداللهیان دیروز در جریان سفر به ژنو به منظور شرکت در پنجاه‌ودومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران به تشریح مواضع ایران در این نشست پرداخت و با اشاره به اغتشاشات اخیر در ایران گفت: «دشمنان در ماه‌های گذشته، تلاش زیادی صورت دادند تا از موضوعی که در ایران پیش آمده بود، حداکثر سوءاستفاده را بکنند و به دنبال اغتشاش، ناامنی و بی‌ثباتی و ترور در ایران بودند.»‌وی با اشاره به حضور تیم ایرانی در نشست اخیر گفت: «از این فرصت استفاده شد تا واقعیت‌های صحنه تشریح شود.» این دیپلمات ارشد ایرانی در ادامه به طیفی از دیدار‌هایی که در جریان سفر اخیر داشته و مطالبی که مطرح شده اشاره کرد و به طور ویژه از دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و مباحثی درباره رفع تحریم‌ها یاد و اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روز‌های آینده به ایران سفر خواهد کرد. 
 امیرعبداللهیان درباره عبارت تروریسم‌شویی 
(terrorism laundering) که او در جریان سخنرانی روز دو شنبه به آن اشاره کرده بود، این‌طور توضیح داد: «دشمنان ملت ایران خیلی تلاش کردند از جمهوری اسلامی ایران و حتی فراتر از آن از ایران مشروعیت‌زدایی کنند و کار دیگری هم که انجام شد این بود که تروریست‌ها را شست‌وشو دهند و از آن‌ها چهره جدیدی خلق کنند. من در گفت‌وگویی که با وزرای خارجه اروپایی و آقای گوترش داشتم، گفتم که آیا آلمان‌ها می‌پذیرند که اگر هیتلر فرزندی داشت، امروز صدراعظم آلمان شود؟ این چه رفتاری است که یک نفر که پدرش و خاندانش ده‌ها هزار نفر را در طول حکومت‌شان در ایران به قتل رساندند، در چهل و چند سال پیش، میلیون‌ها و میلیارد‌ها دلار اموال ایران را سرقت کردند، امروز ادعای لیدر بودن برای افرادی را دارند که دنبال تغییر وضعیت در ایران هستند. این دقیقاً مثل این است که فرزند هیتلر امروز صدراعظم آلمان باشد؛ و اینکه فردی در یک گروه تروریستی مسئول شهادت بیش از ۱۷ هزار زن و مرد و کودک بی‌گناه است، توسط یک سناتور امریکایی به عنوان رئیس‌جمهور آینده ایران معرفی شود. البته مردم ایران پاسخ آن‌ها را دادند، ولی کاربرد این واژه برای این است که به خوبی این مسئله را تبیین کنم و این خطایی که دارد صورت می‌گیرد و این‌ها غربی‌ها را به خطا در تحلیل و ارزیابی در ماهیت تروریستی خود وا داشته‌اند.»
 وضعیت برجام نتیجه سوء محاسبه امریکاست
 وزیر امور خارجه همچنین پیش از ظهر سه شنبه به وقت محلی در بخش عالی‌رتبه نشست سالانه (۲۰۲۳) کنفرانس خلع سلاح به ایراد سخنانی پرداخت و درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای، با تأکید مجدد بر اینکه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح‌آمیز است و صلح آمیز باقی خواهد ماند، خاطرنشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران مصمم است، همان‌طور که تاکنون نیز نشان داده است به طور کامل به تعهدات خود تحت موافقتنامه پادمان جامع خود پایبند باشد. ایران نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در چارچوب نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار می‌دهد و این حق را برای خود محفوظ می‌داند تا پاسخ متقابل نسبت به آن انجام دهد.» رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: «ما در روز‌های اخیر شاهد دو مرحله سفر هیئت فنی آژانس به ایران بوده‌ایم و از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز برای سفر در روز‌های آینده دعوت کرده‌ایم. چنانچه آژانس رویکرد سیاسی خود را کنار بگذارد، به راه‌حل فنی بسیار نزدیک هستیم.»
امیرعبداللهیان در ادامه سخنانش گفت: «وضعیت فعلی برجام نتیجه سوء محاسبه و اشتباه سیاست امریکاست. تجارب گذشته به ما آموخت که دور جدید مذاکرات را با دقت و حساسیت بیشتری پیش ببریم. مسائل محدود باقیمانده را می‌توان به آسانی مورد بررسی قرار داد. با اراده و حسن نیت طرف‌ها، بدون هرگونه پیش‌شرط و در چارچوب گفتگو‌هایی که انجام شده است، قابل حل بوده و گام نهایی از سوی اعضا می‌تواند برداشته شود. امریکا باید اراده و قدرت تصمیم‌گیری برای جمع‌بندی مذاکرات طولانی انجام شده داشته باشد. ما برای تداوم کار تا رسیدن به جمع‌بندی توافق آماده هستیم.»
 صهیونیست‌ها حماقت کنند، بهای سنگینی می‌پردازند
رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنانش موضوع خلع سلاح را مورد توجه قرار داد: «متأسفانه کشور‌های هسته‌ای به جای پایبندی به تعهدات خلع سلاحی خود و کاهش و حذف سلاح‌های هسته‌ای، با اتخاذ سیاست‌های تسلیحاتی در چارچوب دکترین‌ها و مفاهیم امنیتی و نظامی، به ساخت و تولید نسل‌های جدیدی از سلاح‌های‌هسته‌ای و مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای خود اقدام می‌کنند که موجب تضعیف 
ان. پی. تی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی شده‌اند.»‌وزیر خارجه ادامه داد: «برخی کشور‌های هسته‌ای ان. پی. تی را تنها برای کشور‌های غیرهسته‌ای الزام‌آور می‌دانند و خود را مصون از اجرای آن می‌بینند. با این حال، شدت خطرات و تهدیدات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای‏ ایجاب می‌کند که خلع سلاح هسته‌ای به عنوان یکی از ستون‌های اصلی ان. پی. تی، بایستی اولویت اصلی جامعه بین‌المللی و فوری‌ترین کار پیش روی کنفرانس خلع سلاح باشد.»
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی به همراه ملل صلح‌طلب قویاً بر این باور است که تنها تضمین قطعی در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نابودی کامل‏ و برگشت‌ناپذیر آنهاست و تا تحقق آن هدف‏ کشور‌های غیرهسته‌ای حق دارند در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای‏، تضمین‌های امنیتی دریافت کنند.»
رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: «ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، یک قدم اساسی برای خلع سلاح هسته‌ای و حفظ صلح و امنیت است. ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای که برای اولین بار از سوی ایران پیشنهاد شد، سال‌هاست که رژیم صهیونیستی مانع از تحقق آن شده است. رژیم صهیونیستی با حمایت امریکا به انباشت کردن انواع سلاح‌های کشتار جمعی ادامه می‌دهد، بدون آنکه عضو هیچ سند بین‌المللی حقوقی الزام‌آور خلع سلاحی باشد و بدون اینکه مشمول هیچ سازوکار پاسخگویی، راستی‌آزمایی و پادمانی باشد.»
امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه سال‌هاست رژیم صهیونیستی مانع از تحقق ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای شده، خاطرنشان کرد: «این رژیم قانون‌گریز، از زمان تأسیس، تمامی جنایات اصلی بین‌المللی از جمله تجاوز علیه تمامی همسایگانش، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و اشغال سرزمین چندین کشور همسایه را مرتکب شده است. این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته‌ای بی‌گناه را ترور کرده و گاه و بی‌گاه تهدید می‌کند تا به تأسیسات هسته‌ای صلح آمیز کشورم که ذیل نظارت پادمانی آژانس است، حمله کند. چنانچه این رژیم مرتکب چنین تجاوز احمقانه‌ای شود، بهای سنگین و غیرقابل تحملی را خواهد پرداخت.» وی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران خواستار آغاز مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح پیرامون معاهده‌ای الزام‌آور برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو است. فضای ماورای جو بایستی قلمرو صلح و همکاری برای توسعه و رفاه بشریت باشد.»‌وی درباره موضوع فعالیت اینترنت استارلینک گفت: «استارلینک با کمک دولت امریکا فعالیت‌های غیرقانونی خود را در قلمرو جمهوری اسلامی ایران شروع کرده است. ایران این حق را برای خود محفوظ می‌دارد تا نسبت به هرگونه تهدیدی که در خصوص حاکمیت و تمامیت ارضی خود احساس کند، اقدام کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار