کد خبر: 1136416
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای عراقی خود تأکید کرد آمریکا با ساکنان مناطق کردنشین با آتش‌ بازی می‌کند و به تمایلات جدایی‌طلبانه آنها دامن می‌زند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «فؤاد حسین» همتای عراقی او، امروز (دوشنبه)، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد شرکت کردند.

فؤاد حسین وزیر خارجه عراق ابتدا گفت: «ما به هیأت روسی خوش آمد می‌گوییم. سفر هیأت روسی فرصت مهمی برای آگاهی یافتن از نظرات طرف روس در خصوص مسائل مختلف است. موضع عراق در خصوص جنگ‌ روشن است.»

وزیر خارجه عراق ادامه داد: «ما خواستار آتش‌بس در جنگ اوکراین و روسیه هستیم. ما می‌خواهیم که به این بحران از طریق گفت‌و‌گو پایان داده شود. ما در گفت‌و‌گوهایمان به مسائل منطقه و روابط دوجانبه پرداختیم.»

حسین اضافه کرد: «عراق با روسیه روابط تاریخی دارد. ما با روسیه در زمینه امنیت و اقتصاد همکاری داریم. ما حقوق مالی شرکت‌های روسی در عراق را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.»

وی همچنین اظهار داشت: «ما بر اهمیت برگزاری نشست کمیته مشترک میان عراق و روسیه تأکید کردیم. روز چهارشنبه سفری به واشنگتن خواهیم داشت و مسئله همکاری با شرکت‌های روسی را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.»

اما در مقابل سرگئی لاوروف بیان کرد: «ما با یکدیگر درباره روابط دوجانبه بغداد و مسکو و فرصت‌های سرما‌یه‌گذاری بحث و تبادل نظر کردیم.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: «نشست‌های کمیته مشترک عراق و روسیه در بغداد برگزار خواهد شد. ما بورسیه تحصیلی دانشجویان عراقی را افزایش دادیم. ائتلاف چهارجانبه (روسیه، ایران، عراق و سوریه) تأثیر خود را بر ریشه‌کن کردن تروریسیم ثابت کرده است.»

لاوروف اضافه کرد: «ما درباره وضعیت منطقه خلیج فارس گفت‌و‌گو کردیم و بر لزوم هماهنگی مواضع تأکید داریم. ما از موضع عراق که خواستار صلح میان روسیه و اوکراین است، حمایت می‌کنیم. به هماهنگی‌های خود با طرف عراقی درباره مسائل منطقه‌ای به‌خصوص مسئله فلسطین ادامه می‌دهیم.»

وی همچنین تأکید کرد: «روابط دوجانبه ما باید از تحریم‌های غرب معاف شود. آمریکا با ساکنان مناطق کُردنشین با آتش‌بازی می‌کند و به تمایلات جدایی‌طلبانه آن‌ها دامن می‌زند. بغداد در حال بررسی امکان پرداخت بدهی‌های خود به شرکت‌های نفت و گاز مستقر در عراق است. ما با طرف عراقی درباره وضعیت اوکراین گفت‌و‌گو کردیم. مثال‌های بسیاری ذکر کردیم که هدف غرب از تضعیف توافق‌های مینسک را نشان می‌داد. شواهد غیرقابل انکاری از برنامه غرب برای از نقض حقوق روسی‌زبانان اوکراین ارائه کردیم.»

وزیر خارجه روسیه در عین حال اشاره کرد: «ما خوب به یاد داریم که چگونه موصل، رقه و دیگر شهرها با خاک یکسان شدند و و همچنین دیگر جنایت‌های جنگی را به یاد داریم که ذهن جامعه بین‌الملل برای مجازات عاملان این حوادث را نه به خود مشغول کرد و نه باعث نگرانی آن‌ها شد.»

او در پایان عنوان کرد: «مئسله فلسطین، یک مسئله محوری و بسیار مهم است. غرب در مسئله فلسطین تعلل می‌کند.»

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار