کد خبر: 1131046
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵
صنعا:
شماری از مقامات یمن که در یک نشست، برای بررسی آخرین تحولات سیاسی و نتایج رایزنی با هیأت عمانی گرد هم جمع شده بودند، تأکید کردند که آمریکا و انگلیس در حال جنگ اقتصادی علیه ملت یمن هستند.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن، امروز دوشنبه در یک دیدار، اعضای این شورا، رئیس پارلمان و معاون نخست وزیر در امور دفاعی و امنیت در این کشور را در جریان آخرین تحولات سیاسی و نتایج رایزنی با هیأت عمانی قرار داد.

پایگاه خبری انصارالله گزارش داد، در این نشست، المشاط تأکید کرد که مذاکرات با هیأت عمانی، افکار مثبتی با خود داشته است که مرتبط به پرونده مسائل انسانی بود و در صدر آن، پرداخت حقوق کارمندان دولت از درآمد‌های نفتی و گازی بود.

وی گفت که در جریان مذاکره با هیأت عمانی، بازگشایی کامل بندرگاه الحدید و فرودگاه صنعا و همچنین تبادل اسرا بررسی شد. سایر اعضای حاضر در این دیدار هم تأکید کردند که مسائل انسانی بیشترین اولویت را دارد و راه ورود سالم و صحیح به سایر پرونده‌هاست.

حاضران در این نشست، ضمن قدردانی از تلاش‌های شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی برای برقراری صلح فراگیر و عادلانه، تأکید کردند که با این اقدامات، ثبات در کل منطقه برقرار خواهد شد و این مسئله به سود صلح و امنیت جهانی است.

در این نشست ضمن قدردانی از ایستادگی ملت یمن در برابر محاصره ظالمانه و هشت ساله ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی، از تصمیم مزدوران حاضر در مناطق اشغالی یمن برای بالا بردن نرخ ارز گمرکی به شدت انتقاد کردند و گفتند که چنین اقداماتی بار اضافه‌ای بر دوش مردم یمن است.

این مقامات یمن با بیان اینکه این تصمیمات در راستای جنگ اقتصادی است که با نظارت آمریکا و انگلیس در حال اجراست، خاطر نشان کردند، هدف از این جنگ، به زانو درآودن ملت یمن است.

در همین ارتباط، منابع دیپلماتیک یمنی خبر داند که تیم لیندرکینگ فرستاده آمریکا در یمن با مسئولان سعودی به توافق رسیده است که یمن به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شود. وی در جریان سفر به ریاض به این توافق ادعایی دست یافته است.

به گفته این منابع، آمریکا پیشنهاد کرده است که جنوب یمن به شبه‌نظامیان موسوم به شورای انتقالی جنوب که مزدور امارات هستند، واگذار شود و شمال یمن هم متعلق به انصارالله باشد. این اقدام، تجزیه عملی یمن به شمار می‌رود.

بیش از هشت سال است که یمن شاهد جنگ و تجاوز ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی است. عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا و با جانبداری‌های سازمان ملل، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس‌جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی علیه یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرده است و جنگی نابرابر را آغاز کرده که به گفته مقامات سازمان ملل بدترین فاجعه انسانی حال حاضر جهان را رقم زده است. یک تراژدی با ابعاد و تبعات سیاسی، اجتماعی، نظامی، منطقه‌ای و جهانی که تا به این لحظه افق روشنی برای توقف آن دیده نمی‌شود.

آتش‌بس موقت چندین ماهه در یمن، در دوم اکتبر گذشته به پایان رسیده و «به دلیل عدم پاسخ کشور‌های متجاوز به درخواست‌های انسانی و بر حق مردم یمن و تلاش برای بی محتوا کردن آتش‌بس»، صنعاء از تمدید مجدد وصوری آن به نفع ائتلاف متجاوز اجتناب ورزید و در مقابل ائتلاف سعودی نیز حاضر به پایبندی و اجرای بند‌های این توافق آتش‌بس نشد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار