شبکه‌های فارسی‌زبان معاند، بنگاه نظامی- امنیتی هستند
کد خبر: 1120938
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hbe
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
کارشناس مسائل بین‌الملل:

ما بیش از اینکه شبکه‌های فارسی‌زبان را رسانه تلقی کنیم، باید آن‌ها را بنگاه امنیتی- پروپاگاندا بدانیم. کار آن‌ها دستکاری در افکار عمومی است که باید با استفاده از شیوه‌های مختلف و هوشمندی افراد مانع تأثیرگذاری این شبکه‌ها روی ذهن نوجوانان و جوانان شویم.
حسن عابدینی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با ایرنا درباره جنگ تروریسم رسانه‌ای اظهار کرد: در دهه سوم قرن ۲۱ جنگ ابزار به جنگ افکار تبدیل شده است و در این چارچوب رسانه‌ها تجهیزات و مؤلفه اصلی در جنگ افکار هستند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: رسانه‌ها در این مقطع می‌توانند دو کارکرد داشته باشند؛ نخست بحث عملیات روانی یا مدیریت ادراک مردم و افکار عمومی و دوم دستکاری روی دستگاه محاسباتی مسئولان است و رسانه‌ها این دو کارکرد را انجام می‌دهند. جمهوری اسلامی ایران در این مورد به دلیل اینکه طی ۴۳سال گذشته همواره مورد تهدید‌های نظامی بوده و به گفته دوست و دشمن، ایران به مصونیت راهبردی دست پیدا کرده، بنابراین موضوع روی میز بودن گزینه نظامی علیه کشورمان، عملاً فاقد کارایی است.
گزینه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران در حال ناکارآمد شدن است
وی با اشاره به موضوع تحریم‌های اقتصادی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به ویژه در دولت سیزدهم با در پیش گرفتن راهبرد‌هایی مانند گسترش روابط اقتصادی با همسایگان، شرکت کردن یا عضویت در پیمان‌های اقتصادی منطقه‌ای مانند پیمان اقتصادی شانگ‌های یا اوراسیا یا حتی بحث مربوط به بریکس، زمینه برای ناکارآمد شدن تحریم‌ها را فراهم کرده‌اند.
عابدینی عنوان کرد: این موضوع دیگر چندان محلی از اعراب ندارد یا بهتر بگوییم با ایجاد بِلوک موسوم به گروه تحریمی‌ها شامل ایران، روسیه، چین و چند کشور دیگر و استفاده از پول‌های ملی خودشان برای مبادلات تجاری، زمینه‌ای فراهم شده است تا نیاز چندانی به غرب وجود نداشته باشد و تحریم‌ها مؤثر واقع نشود، بنابراین گزینه دوم امریکا و کشور‌های غربی که همان تحریم‌ها بوده هم به تدریج در حال ناکارآمد شدن است.
تمرکز ائتلاف شرارت بر موضوع تحریف
وی با اشاره به موضوع تحریف از سوی رسانه‌های فارسی‌زبان علیه ایران تصریح کرد: موضوع بعدی مسئله مربوط به تحریف است. تحریف به معنای زمینه‌سازی برای دستکاری افکار عمومی و دستگاه محاسباتی مسئولان که از طریق رسانه‌های فارسی‌زبان معاند صورت می‌گیرد، لذا ائتلاف موسوم به قرارگاه شرارت‌پیشه نفوذ شامل رژیم‌سعودی، رژیم‌صهیونیستی و امریکا تلاش می‌کند همه توان خود را روی موضوع تحریف متمرکز کند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: موضوع تحریف به سه طریق انجام می‌شود؛ نخست تحریف رویداد‌ها و تصویرسازی رویداد‌های ایران برای خارج از کشور که از طریق رسانه‌های خارج از کشور مانند سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی یا خبرگزاری‌هایی مانند رویترز و آسوشیتدپرس و آ‌اس‌پ صورت می‌گیرد.
عابدینی ادامه داد: دوم تحریف رویداد‌های خارج برای داخل کشور است که از طریق تزریق شبکه‌های مجازی و برخی رسانه‌هایی که به زبان فارسی برنامه پخش می‌کنند، اتفاق می‌افتد که تصویری که از غرب نشان می‌دهند تصویری رؤیایی و آرمانی است، گویی در کشوری مانند امریکا و فرانسه هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در فرانسه بیش از دوسال‌و‌نیم شاهد هستیم که جلیقه زرد‌ها تظاهرات می‌کنند و تاکنون چندین نفر کشته شده یا چشم‌های خود را از دست داده‌اند، اما این موضوعات برجسته‌سازی نمی‌شود. در امریکا بر اساس آمار‌های رسمی منتشرشده از سوی محافل این کشور، سالانه هزار نفر با تیراندازی‌ای که میان خود مردم صورت می‌گیرد، جان خود را از دست می‌دهند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: هرازگاهی وقتی شخصی، دانش‌آموزان یا دانشجویان را به گلوله می‌بندد، فقط یک بار منتشر می‌شود و از کنار آن عبور می‌کنند، در صورتی که به طور دائم این وضعیت وجود دارد و روزانه تعداد زیادی توسط سلاح‌هایی که در امریکا مجاز است و خرید و فروش می‌شود، جان خود را از دست می‌دهند، اما کسی نسبت به این قضایا حساسیت نشان نمی‌دهد.
عابدینی گفت: همچنین تعداد افرادی که توسط گلوله مستقیم پلیس کشته می‌شوند، رقم بسیار بالای چندهزار نفر است، اما در این زمینه هم شاهد هستیم هیچ‌گونه خبر جدی منتشر نمی‌شود.
استفاده غرب از ده‌ها رسانه فارسی‌زبان
وی افزود: جنبه دیگری که وجود دارد و از این طریق جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین، پیچیده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین عملیات روانی تاریخ قرار دارد، استفاده از رسانه‌های فارسی‌زبان است که به شکلی رویداد‌های داخل کشور را برای خود ایرانی‌ها تحریف می‌کنند.
عابدینی ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهد هم‌اکنون بیش از ۲۹۰شبکه فارسی‌زبان وجود دارد، مانند شبکه‌هایی که جنبه‌های مذهبی را دنبال می‌کنند که شاید بتوان گفت برخی از شبکه‌ها شیعه انگلیسی و برخی نیز وهابیت را به زبان فارسی ترویج می‌دهند، برخی از این شبکه‌ها فیلم و سریال و برخی از این‌ها موارد مستهجن و برخی هم موسیقی پخش می‌کنند.
وی اضافه کرد: برخی از این شبکه‌ها مانند شبکه منافقین اقدامات تروریستی را ترویج می‌دهند، برخی دیگر مانند شبکه بی‌بی‌سی فارسی، ایران‌اینترنشنال سعودی و من و تو طرفدار بقای رژیم پهلوی یا voa وابسته به امریکا هم تلاش می‌کنند رویداد‌هایی را که در ایران اتفاق می‌افتد، قلب کنند و به حدی پخش این رویداد‌ها را تکرار می‌کنند که مردم باور کنند.
عابدینی اظهار کرد: عنوان می‌کنند پلیس، شخصی را کشته است، ولی زمانی که حتی پدر آن شخص عنوان می‌کند این شخص جای دیگری بوده، در کما بوده و خودکشی کرده و اسناد بیمارستان را نشان می‌دهند، این رسانه‌ها می‌گویند این پدر یا خانواده تحت فشار قرار گرفته و این صحبت‌ها را بیان کرده‌اند. متأسفانه تعدادی افراد هم این را باور می‌کنند، این باور کردن از منظر استدلال و منطق نیست بلکه از جهت حک شدن ذهن افراد از طریق عملیات روانی مستمری است که صورت می‌گیرد.
وی افزود: رسانه‌هایی مانند ایران اینترنشنال، بی‌بی‌سی فارسی و از این قبیل را باید یک قرارگاه سیاسی- امنیتی برای دستکاری در ذهن افراد در نظر بگیریم. چگونه ممکن است رسانه وابسته به سعودی که خود سعودی بدوی‌ترین و قبیله‌ای‌ترین حکومت عصر حاضر در دنیاست، دغدغه آزادی را داشته باشد؟ چراکه در این کشور انتخابات برگزار نمی‌شود، قانون اساسی ندارند و حقوق زنان هم به رسمیت شناخته نمی‌شود، با وجود این چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند و ممکن است برخی هم آن را باور کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: ما بیش از اینکه این شبکه‌ها را رسانه تلقی کنیم، باید آن‌ها را بنگاه امنیتی- پروپاگاندا بدانیم که کار آن‌ها دستکاری در افکار عمومی است که باید با استفاده از شیوه‌های مختلف و هوشمندی افراد مانع از تأثیرگذاری این شبکه‌ها روی ذهن نوجوانان و جوانان شویم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار