ایران با وجود تحریم‌ها از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات به مهاجران افغان فروگذار نکرده است
کد خبر: 1120038
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hN8
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
سفیر ایران نزد دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو:
سفیر ایران در ژنو گفت: جامعه بین المللی نباید اجازه دهد که بحران های جدید بشردوستانه باعث فراموشی وضعیت های مزمن و قدیمی از جمله مشکلات مهاجران افغان در ایران شود.

علی بحرینی٬ سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو در اجلاس شورای سازمان بین المللی مهاجرت گفت: وضعیت کنونی در افغانستان به خوبی نشان می دهد که بلند پروازی های برخی کشورهای ثروتمند و مداخلات نظامی فراقاره ای آنان زندگی مهاجران در کشورهای مبدأ و گذار و جوامع میزبان آنان را با مخاطرات جدی مواجه کرده است.

وی ضمن انتقاد از سازمان های بین المللی برای عدم توجه کافی به وضعیت های وخیم بشردوستانه که سالیان مدید بهبود نیافته است گفت: جامعه بین المللی نباید اجازه دهد که بحران های جدید مهاجرتی باعث فراموشی وضعیت مزمن و قدیمی از جمله مشکلات مهاجران افغان در ایران شود. جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته٬ با وجود تحریم های یکجانبه غیرقانونی از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات به مهاجران افغان فروگذار نکرده است.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران ثبت نام شده اند که ۳۸۰ هزار نفر این جمعیت٬ اتباع بدون مدرک افغان در ایران هستند. در چارچوب مقابله با بی تابعیتی٬ بیش از ۱۰ هزار فرزند مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی از تابعیت ایرانی برخوردار شدند و جوامع میزبان ایران منابع محدود خود را با مهاجران به اشتراک گذاشته اند.

مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت در واکنش به سخنان سفیر و نماینده دائم کشورمان اظهار داشت: اقدامات ایران برای میزبانی از مهاجران همواره مورد تقدیر این سازمان بوده و در سال اخیر تلاش کرده ایم بودجه و فعالیت های خود را برای رسیدگی به مهاجران افغان و افزایش تاب آوری جوامع میزبان در ایران افزایش دهیم.

همچنین سازمان بین المللی مهاجرت همچنین با توجه به تأثیرات مخرب تغییر اقلیم بر روند جهانی مهاجرت٬ از اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تغییرات زیست محیطی تقدیر کرد.

یکصد و سیزدهمین اجلاس شورای سازمان بین المللی مهاجرت با حضور مقامات عالی رتبه و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان در تاریخ در 8 لغایت 11 آذر ماه 1401 در ژنو برگزار شد.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۰ به عضویت دائم سازمان بین المللی مهاجرت و شورای این سازمان در آمده است.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار