صدور ۱۱۱۸ کیفرخواست در اغتشاشات اخیر
کد خبر: 1117645
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gkX
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
سخنگوی قوه قضائیه از صدور ۱۱۱۸ کیفرخواست برای متهمان ناآرامی‌های اخیر خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه از صدور ۱۱۱۸ کیفرخواست برای متهمان ناآرامی‌های اخیر خبر داد.
مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری گفت: قوه قضائیه خون‌های به ناحق ریخته کودکان، زنان و حافظان امنیت را در دستور کار قرار دارد و باسرعت و با دقت و با صحت بدون چشم‌پوشی از حق امنیت به عنوان حق عمومی ملت ایران وظیفه خود را عملیاتی و تروریست‌ها را متناسب با جرائمشان به سزای عمل خود خواهد رساند و بساط شرارت‌های اخیر جمع خواهد شد. ستایشی خطاب به مردم به ویژه خانواده شهدا ایذه، اصفهان و سپاه پاسداران و بسیجیان تصریح کرد: اطمینان می‌دهم قوه قضائیه از خون این عزیزان نخواهد گذشت و اجازه پایمال شدن خون این عزیزان را نخواهیم داد. سخنگوی قوه قضائیه گفت: براساس تدابیر متخذه با سرعت و دقت و با متضمن مؤلفه صحت، بدون چشم‌پوشی از حق امنیت به وظیفه خود عمل می‌کنیم و تروریست‌ها را در هر موقعیتی باشند به سزای اعمالشان خواهیم رساند. وی گفت: دو جاسوس فرانسوی بازداشت شده همچنان در بازداشت هستند و پرونده آن‌ها به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور بود که اتهام جاسوسی هم به آن اضافه شده، در مرحله تصمیم نهایی است. ستایشی با اعلام این خبر که ۴۰ نفر دیگر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل و حتی برخی از آن‌ها در میدان و کف خیابان بودند، بازداشت شده‌اند، خاطر نشان کرد: این افراد مطابق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران محاکمه خواهند شد. وی در بیان آخرین آمار احکام صادر شده در خصوص اغتشاشات اخیر گفت: براساس آمار ارائه شده در تهران تاکنون برای هزارو۱۱۸ نفر کیفرخواست صادر شده‌است. همچنین بر اساس آمار محکومیت و برائت در سراسر کشور تاکنون ۲هزارو۴۳۲ نفر رأی بدوی اعم از محکومیت و برائت صادر شده‌است.
ارتباط گسترده افکاری با برانداز‌ها
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آخرین وضعیت پرونده حادثه اوین بیان کرد: در حال تحقیقات از ۴۲ متهم هستیم و با توجه به شلوغی و ترافیک رسیدگی در آن مجموعه این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و واجد محرمانگی است. ستایشی در ادامه گفت: اتهام متهم الهام افکاری اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌ها است. وی تفهیم اتهام‌شده و برای او قرار بازداشت موقت صادر شده‌است. وی افزود: متهم ارتباطات گسترده‌ای با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داخل و خارج از کشور داشته است، در این مورد ادله وجود دارد.
جلوی تهمت سلبریتی‌ها را می‌گیریم
ستایشی گفت: برخی افراد به ظاهر شاخص حرف‌هایی می‌زنند که روان جامعه را به هم می‌زند، با این افراد تعارف نداریم. برخی از این افراد احضار شدند و برای توضیحات نیامدند که دستور جلب‌شان صادر شد. کسانی که سخن غیرمستند و کذب بگویند و مدارکی برای اثبات ادعاهایشان نداشته باشند، مورد برخورد قضایی قرار می‌گیرند. جلوی تهمت و دروغ‌سازی را به جد خواهیم گرفت. ستایشی تأکید کرد: قوه قضائیه برای تأمین امنیت روانی جامعه برای جلوی شایعه سازی، دروغ‌سازی را به جد خواهد گرفت؛ همگان نسبت به اظهار‌نظر بیان آزاد هستند، اما نه هنجار‌شکنی و انتشار اخبار جعلی! این موارد آزادی‌بیان نیست. وی با تأکید بر اینکه اقدامات قوه قضائیه عبرت‌آموز خواهد بود، ادامه داد: تمامی شواهد و اظهارات شهود و مطلعان مد‌نظر قرار خواهد گرفت و در نهایت تصمیم لازم گرفته خواهد شد. کسانی که سخن بیهوده و غیر‌مستندی بگویند، قطعاً دستگاه قضایی با آن‌ها برخورد می‌کند.
دستگیری ۲۱ اخلالگر ارزی
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه عده‌ای در روز‌های گذشته سعی کردند که در فضای ملتهب کشور علاوه بر مسائل اجتماعی مسائل اقتصادی را هم دچار التهاب کنند، در این خصوص قوه قضائیه چه اقدامی انجام داده‌است، بیان کرد: اجازه نخواهیم داد در شرایط جاری التهاب در حوزه‌های مختلف منجر به سوء‌استفاده دشمن شود. ستایشی در ادامه بیان کرد: در این حوزه ضابطین با هدایت و مدیریت تشکیلات قضایی خدمات و برنامه‌های مؤثری که داشتند، اعلام می‌کنیم در ماه جاری ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفهیم اتهام شدند و قرار تأمین قانونی متناسب با جرم برای آن‌ها صادر شده‌است. وی بیان کرد: هشت نفر از این ۲۱ نفر بلاقید آزاد شدند و ۱۳ نفر دیگر که جرم آن‌ها محرز است و مرتکب اعمال مجرمانه در این مقطع زمانی شدند با صدور قرار بازداشت موقت بازداشت شدند و در زندان هستند. ستایشی اظهار کرد: همچنین در رابطه با ارز فردایی طی ماه جاری ۱۴ نفر دستگیر و تفهیم اتهام شده‌اند. یک نفر با صدور قرار وثیقه و ۱۰ نفر دیگر با صدور قرار کفالت و قرار قبولی وثیقه و سه نفر با صدور قرار التزام آزاد هستند. پرونده‌ها در روند تحقیقات قرار دارد و ان‌شاءالله به زودی در دادسرا تعیین‌تکلیف خواهند شد.
کم‌کاری دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاک
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص ترک فعل‌ها در رابطه با قانون هوای پاک اظهار کرد: این موضوع در دادستانی کل کشور در دستور کار قرار گرفته‌است. در همین راستا نیز جلسات متعددی با دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شده‌است. وی در خصوص ترک فعل‌های صورت گرفته در اجرای قانون هوای پاک گفت: پرونده‌ای در رابطه با گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و سازمان بازرسی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی انقلاب تشکیل شده و افرادی به اتهام جلوگیری از انجام وظایف قانونی خود و مصوبات آیین‌نامه قانون احصا کرده، احضار شده‌اند. ستایشی در رابطه با پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی برخی دستگاه‌ها در اجرای این قانون کم کاری داشتند، چنانچه اقدامات مؤثری از این دستگاه در جهت رفع مشکلات صورت نپذیرد، گزارش سازمان بازرسی در رابطه با عملکرد ضعیف دستگاه‌ها را اعلام خواهیم کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار