عصر هایپرسونیک ایرانی
کد خبر: 1114934
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004g2o
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
فرمانده نیروی هوافضای سپاه از ساخت جدیدترین دستاورد دفاعی خبر داد
یازدهمین سالگرد شهادت شهید حسن طهرانی مقدم که از او به عنوان «پدر موشکی» یاد می‌شود، با یک خبر مسرت‌بخش در حوزه دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران همراه بود. «ساخت موشک بالستیک هایپرسونیک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی».

یازدهمین سالگرد شهادت شهید حسن طهرانی مقدم که از او به عنوان «پدر موشکی» یاد می‌شود، با یک خبر مسرت‌بخش در حوزه دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران همراه بود. «ساخت موشک بالستیک هایپرسونیک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی».
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز پنج شنبه در حاشیه مراسم یازدهمین سالگرد شهادت سردار حسن طهرانی‌مقدم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما سال‌هاست که در سایه تحریم‌های ظالمانه و سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ بشریت، کار‌های خود را در حوزه هوافضا به پیش می‌بریم. حاجی‌زاده با بیان اینکه در همین مجلس شهید طهرانی‌مقدم و شهدای نیروی هوافضا خبری مهم و خوشحال‌کننده را به مردم ایران تقدیم می‌کنم، گفت: «ما به لطف الهی موفق شدیم که به موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته دست پیدا کنیم. این سامانه قادر است در فضایی که مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های سپر دفاع موشکی وجود دارد از آن‌ها عبور کند و همان سامانه‌ها را که جزو مهم‌ترین ارکان دفاعی دشمن است، مورد هدف قرار دهد.»
فرمانده نیروی هوافضا سپاه درباره ویژگی‌های این موشک عنوان کرد: «این سامانه از سرعت بسیار بسیار بالا و توان مانورپذیری در جو و بیرون جو برخوردار است؛ یعنی هم سامانه‌های پدافندی که در داخل جو دفاع می‌کنند و هم سامانه‌های فوق‌العاده گران‌قیمتی که در بیرون جو با موشک‌ها مقابله می‌کنند، این موشک جدید جمهوری اسلامی ایران از همه آن‌ها عبور می‌کند و فکر نمی‌کنم تا ده‌ها سال بعد هم هیچ‌گونه فناوری پیدا شود که بتواند با آن مقابله کند. این موشک، هر هدفی را که انتخاب کردیم به‌ویژه سامانه‌های سپر دفاع موشکی دشمن را مورد هدف قرار می‌دهد که این یک موفقیت بزرگ و یک جهش نسلی در حوزه موشکی است که ان‌شاءالله سطح امنیت کشور را افزایش خواهد داد.» سردار حاجی‌زاده درباره زمان رونمایی از این دستاورد جدید دفاعی گفت: آزمایش‌های این موشک انجام شده و در آینده و در یک فرصت مناسب رونمایی خواهد شد.
صفوی: دشمنان میان امنیت و رسانه‌های خود یکی را انتخاب کنند
سرلشکر سید یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا نیز طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه آنچه در آینده شاهد آن خواهیم بود از آنچه تاکنون مشاهده شده است متفاوت خواهد بود، اظهار داشت: نظام سلطه با همراهی امریکا و صهیونیست‌ها و برخی قبایل صحرانشین جنوب خلیج فارس از فرهنگ و تمدن ما بی‌خبر هستند.
مشاور فرمانده معظم کل قوا افزود: در نبرد جدید جبهه استکبار به رهبری امریکا و جبهه مقاومت با رهبری ایران رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. آنچه می‌بینید اقدامات انفعالی دشمن در مقابل ملت ایران است. آن‌ها از ملت ایران در سه عرصه براندازی نظام، جنگ تحمیلی و جبهه منطقه‌ای شکست خورده‌اند، اما همچنان مشغول توطئه علیه ملت ایران شده‌اند. البته ما هم در داخل مشکلات و نقاط ضعفی داریم. وی ادامه داد: آن‌ها در اغتشاشات اخیر از همه جاسوسان و فاسدان داخلی هم استفاده کردند، اما با رهبری حکیمانه رهبر انقلاب، ملت ایران این فتنه را هم درهم شکست. ما و جبهه مقاومت با هوشمندی و صبر حکیمانه به لطف خدا بر جبهه استکبار پیروز خواهیم شد. سردار صفوی تصریح کرد: دشمنان ما بدانند ملت ایران ملت مقتدری است و از این باد‌ها نمی‌لرزد. برخی کشور‌های بدبخت حاشیه جنوبی خلیج فارس که حاضر نیستم نام آن‌ها را ببرم، بدانند باید بین رسانه‌هایشان و امنیتشان یکی را انتخاب کنند و بدانند اگر در ایران دخالت کنند تاوان آن را می‌پردازند. به آن‌ها می‌گویم شما کشور‌های ضعیفی هستید و بدانید امریکایی‌ها در موقع خطر از شما حمایت نمی‌کنند، همان طور که از شاه ایران حمایت نکردند.
دشمن را با اشتباهات خودش شکست می‌دهیم.
اما سخنران مراسم یازدهمین سالگرد شهادت سردار حسن طهرانی‌مقدم، فرمانده یگان موشکی سپاه که صبح جمعه در قطعه ۲۴ بهشت زهرا و در جوار مزار این شهید برگزار شد، فرمانده کل سپاه بود. او با تأکید بر اینکه ملت ایران در حال تغییر محاسبات دشمن است، گفت: دشمنان این روز‌ها آرزوهایشان را به هم گره زدند و به خیال خودشان همه راه‌ها را بستند، اما صورت‌هایشان به سنگ خورد، آن‌ها ناتوان هستند و ملت ایران متوقف نشده و در حال حرکت است. به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار کرد: دشمنان این روز‌ها آرزوهایشان را به هم گره زدند و به خیال خودشان همه راه‌ها را بستند؛ اما صورت‌هایشان به سنگ خورد. آن‌ها ناتوان هستند. ملت ایران متوقف نشده و در حال حرکت است. در شرایطی که دشمن تلاش کرد ما را در درون کشور درگیر کند و نگاه ما را از افق‌های بلند به قلب تهران معطوف کند، ضدانقلاب را در اقلیم کردستان زدیم. در کرانه رود ارس رزمایش بزرگ برگزار کردیم، ماهواره‌بر پرتاب کردیم، سامانه موشکی باور ۳۷۳ را در برد ۳۰۰ کیلومتر آزمایش کردیم و روز پنج‌شنبه اعلام کردیم که موشک جدیدی را توسعه دادیم که هیچ سپر موشکی توان مقابله با آن را ندارد.
سرلشکر سلامی عنوان کرد: به دشمنان گفتیم قطعاً آرامش‌شان را خواهیم گرفت. اکنون چند شبانه‌روز است که آرامش ندارند و به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و از طریق چند کشور به ما پیام و پیغام می‌دهند اقدامی علیه آن‌ها نکنیم. ملت ایران در حال تغییر محاسبات دشمن است. دشمن با یک اشتباه تصور کرد که با به میدان فرستادن تعدادی جوان که فریب‌خورده و پاره تن خودمان هستند، می‌توانند با شکوه یک انقلاب جهانی و بزرگ مقابله کنند. همیشه دشمن براساس اشتباهات خودش، خود را می‌شکند. این بار هم با اشتباه خودشان، شکست‌شان می‌دهیم.
صف‌آرایی همه ورشکستگان جهانی در حوادث اخیر ایران
سرلشکر سلامی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی روز ۱۳ آبان در سراسر کشور بیان کرد: هفته گذشته در چنین روزی حجم حضور مردم را در خیابان‌ها دیدید. در آن روز ملت تجدید قوا کرد. مردم ایران با آگاهی، ژرف اندیشی، عقلانیت و منطق صف خود را از سیاست‌های دشمن جدا کردند. آنچه در ایران در حال رخ دادن است صف آرایی سیاسی همه قدرت‌ها است.
وی افزود: تصاویر همه شیاطین که ورشکستگان سیاست جهانی هستند در رخداد‌های اخیر دیده می‌شود؛ از بایدن تا نتانیاهو تا بن‌سلمان تا فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها که ورشکستگان سیاست جهانی هستند، که عقبه این جدال هستند، اما در خطوط مقدم بخش کوچکی از جامعه فریب خورده ما است که ما در صدد آگاه‌سازی این بخش و جداسازی آن از استراتژی دشمن هستیم. فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه با قلیل افرادی که در خیابان‌ها هستند همانند نجات غریق عمل می‌کنیم و حتماً آن‌ها را نجات می‌دهیم، تصریح کرد: نمی‌گذاریم دشمن جوانان ما را تسخیر کند و به عنوان یک سرباز، خادم و فدایی ملت، به این بخش کوچک از جوانان فریب خورده عرض می‌کنم که این مسیر از کاخ سفید، تل آویو، ریاض، پاریس و اتاق‌های فکر بیگانگان طراحی می‌شود و از طریق رسانه‌های وابسته به آن‌ها عقایدشان منتشر می‌شود.
یکی از ما را بزنند، همه آن‌ها را خواهیم زد‌
سرلشکر سلامی با اشاره به اینکه دشمنان، ایران را وابسته می‌خواهند، ادامه داد: آن‌ها ایران غیرمستقل و بدون دین می‌خواهند، اما باید بدانند که ملت ایران زنده است و خودشان سرنوشت‌شان را می‌سازند. وی با بیان اینکه مقیاس انتقام ما یک نفر نیست، اگر یکی از ما را بزنند، همه آن‌ها را خواهیم زد، گفت: حاج قاسم ما را زدید، اما ما همه شما را خواهیم زد و از منطقه بیرون‌تان خواهیم کرد و دستتان را تا ابد از ایران دور خواهیم کرد. فرمانده کل سپاه بیان کرد: آن‌ها به عشق براندازی آمده‌اند، اما ما مطمئن هستیم در زمان حیاتمان فروپاشی همه دشمنان را می‌بینیم، این آرزوی شهدا بود و ملت ایران به کمتر از این قانع نیست.
سرلشکر سلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباره شهید حسن طهرانی‌مقدم و توان موشکی سپاه اظهار کرد: قرآن منطق و کلام حق است. آنچه که می‌گوید در حقیقت عالم جاری است. وقتی خداوند از زنده بودن شهدا سخن می‌گوید، یک حقیقت مسلم است؛ به عنوان وسیله می‌توان با آن‌ها به خداوند و عالم معنا متصل شد. وی افزود: شهید طهرانی‌مقدم مرد آرزو‌های دوربرد بود. افق‌های اندیشه‌ای او بسیار وسیع بود و در منطقش چیزی کمتر از فروپاشی نظام‌های استکباری وجود نداشت. او هرگز ناامید نمی‌شد.
تبریک قالیباف به سردار حاجی‌زاده
رئیس مجلس ضمن تجلیل از سردار حاجی‌زاده و متخصصان نیروی هوافضای سپاه برای دستیابی به توان ساخت موشک هایپرسونیک تأکید کرد: ساخت این موشک، علامت روشنی است از ترکیب علم و ایمان در صنعت دفاعی کشور.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس طی پیامی در صفحه شخصی خود نوشت: «ساخت موشک بالستیک فراصوت با قابلیت مانورپذیری بی‌سابقه، شکستن رکورد سرعت، توان عبور از تمامی سامانه‌های پدافند موشکی در جهان و قابلیت هدف قرار دادن آنها، علامت روشنی است از ترکیب علم و ایمان در صنعت دفاعی کشور. خداقوت به برادرم سردار حاجی زاده و همه دلاوران متخصص نیروی هوافضای سپاه.»


نمای نزدیک
حسن طهرانی مقدم در یک نگاه
شهید حسن طهرانی مقدم، یکی از بنیان‌گذاران توان موشکی کشورمان به شمار می‌رود و به همین دلیل لقب «پدر موشکی» را به او داده‌اند. او بعد از عملیات ثامن الائمه (ع)، متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد و برهمین اساس آبان سال ۱۳۶۲ مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه به طهرانی مقدم محول شد. پس از صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل نیرو‌های سه‌گانه سپاه پاسداران، شهید طهرانی مقدم در سال ۱۳۶۴ به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. طهرانی مقدم در اول مهر سال ۱۳۸۴ به‌عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد و در ۲۵ آذرماه سال ۱۳۸۵ به‌عنوان مشاور فرمانده‌کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد. شهید حاج حسن طهرانی مقدم، ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۰ به شهادت رسید. رهبر معظم انقلاب در پیامی که به مناسبت شهادت ایشان صادر کرده‌اند. شهید طهرانی مقدم را با عباراتی نظیر «سردار عالیقدر»، «دانشمند برجسته» و «پارسای بی‌ادعا» مورد خطاب قرار دادند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار