فرونشست معاملات بازار مسکن در رکود
کد خبر: 1107318
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004e3y
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
تعداد معاملات مسکن تهران در شهریور ماه به ۶ هزار معامله نزول کرده، این در حالی است که روزگاری هر منطقه از ۲۲ منطقه تهران شاهد انجام هزاران معامله مسکن در ماه بود و حالا شواهد نشان می‌دهد بازار مسکن در پایتخت ایران در حال فرو رفتن به باتلاق رکود است
هادی غلامحسینی 
تعداد معاملات مسکن تهران در شهریور ماه به ۶ هزار معامله نزول کرده، این در حالی است که روزگاری هر منطقه از ۲۲ منطقه تهران شاهد انجام هزاران معامله مسکن در ماه بود و حالا شواهد نشان می‌دهد بازار مسکن در پایتخت ایران در حال فرو رفتن به باتلاق رکود است، هر چند این رکود با تورمی همراه است که احتمالاً در ماه آتی بیش از پیش آن را تشدید می‌کند، در این میان انتظار می‌رود سیاستگذار بداند که آسیب‌های رکود در بازار مسکن تنها متوجه این بخش نیست و حوزه اشتغال و صنایع و رشته‌های وابسته به ساخت و تولید مسکن را نیز دربر‌می‌گیرد. 
همانطور که می‌دانیم رونق در بازار مسکن می‌تواند موتور ساخت و تولید مسکن و بسیاری از مشاغل و صنایع را روشن کند و در مقابل دود رکود در بازار مسکن به چشم اشتغال و سایر صنایع هم می‌رود، حال آنکه وضعیت معاملات مسکن شهریور ماه تهران نشان از تعمیق رکود معاملات دارد. نگاهی گذرا به وضعیت آمار معاملات مسکن گویای این واقعیت است که تهران مملو است از خانه‌های چند‌ده‌میلیارد تومانی که مشخص نیست با این وضع بازار اصلاً خریداری برای این ملک‌ها وجود دارد یا خیر. 
 فرار از اصلاح
هر چند در جریان رکوردشکنی بازار بورس، بازارهایی، چون ارز و طلا و سکه و مسکن و خودرو هم به تبع این اتفاق با صعود مواجه شدند، ولی در پی سقوط شاخص‌های بازار سرمایه بازارهایی، چون ارز و طلا و سکه نیز دچار اصلاح قیمت شدند، اما بازار مسکن همچون همیشه از زیر بار اصلاح قیمت شانه خالی کرد، در این میان هر چند به نظر می‌رسد گرانی زمین و ساختمان طرفداران و ذی‌نفعانی دارد، اما همانطور که در اثر بدمصرفی آب و تغییرات اقلیمی زمین دچار فرونشست شده است، بازار مسکن نیز در حال فرو رفتن به باتلاق رکود است، حال هر چند بسیاری از رسانه‌ها از انعکاس تعمیق رکود در بازار مسکن خبری نمی‌روند، اما در نهایت یک روز آسیب‌های ناشی از تشدید رکود در بازار مسکن و از بین رفتن نقدشوندگی میلیون‌ها زمین و ساختمان در بازار خبرش مثل بمب صدا می‌کند. 
 متأسفانه گویا عده‌ای دوست دارند تنها نظاره‌گر تعمیق رکود تورمی بازار مسکن باشند، این در حالی است که رکود در این بخش از اقتصاد ایران چالش‌ها و آسیب‌های زیادی را پدید می‌آورد که دلیل آن ارتباط بخش مسکن با مشاغل و صنایع مختلف به شکل مستقیم و غیرمستقیم است، این در حالی است که اگر این بخش از اقتصاد ایران از رکود خارج می‌شد، مواهب زیادی در اقتصاد رقم می‌خورد، اما متأسفانه بازار زمین و ساختمان مدت‌هاست جای خالی یک مجموعه سیاستگذاری قوی را در خود احساس می‌کند. 
 اهمیت یک سیاستگذاری قوی  در بخش مسکن 
بی‌شک یکی از نقاط قوت یک دولت موفق و قوی در اقتصاد ایران این است که از یک مجموعه سیاستگذاری قوی در بخش زمین و ساختمان برخوردار باشد، زیرا تاریخ نشان داده است اگر حتی یک طرح با کم و کاستی‌هایی، چون مسکن مهر را در این بخش مسکن عملیاتی کنیم، می‌تواند منشأ آثار مثبت در سایر بخش‌ها هم باشد. 
به هر روی حوزه زمین و ساختمان در بخش‌بخش استان‌های کشور، مسائل و موارد و مشخصه‌های خاص خود را دارد که سیاستگذاری در این بخش را نباید سهل و ساده گرفت، اتفاقاً به جهت آنکه ایران دچار تغییرات اقلیمی شده است و از نادیده گرفتن مقوله آمایش سرزمین و بودجه‌ریزی‌های غلط نیز رنج می‌برد و کشور با چالش اشتغال و هزینه سنگین اسکان در سبد خانوار روبه‌رو است، بیش از هر زمان دیگری نیاز به تقویت بخش تحقیق و پژوهش و مطالعات جهت سیاستگذاری صحیح در بخش زمین و ساختمان دارد. 
رکود در بازار مسکن مدت‌هاست به عنوان یک مسئله کم‌اهمیت نگریسته شده است، در شرایطی که این رکود کار را به جایی رسانده که امروز ساخت‌وساز و تولید مسکن و احیای بافت‌های ناپایدار و فرسوده در کشور با مشکل مواجه شده است، جالب آنکه بخشی از جامعه صاحب خانه‌های چندده‌میلیارد تومانی هستند که با عرضه این خانه‌ها در بازار برای فروش تازه متوجه می‌شوند خریداری برای خانه آن‌ها به ارزش جاری بازار وجود ندارد، یعنی آن‌ها صاحب کالایی هستند که نمی‌توانند به نرخ جاری بازار بفروشند و باید با تخفیف‌های بسیار قابل ملاحظه‌ای نظر خریدار را برای انجام معامله جلب کنند. 
 تعمیق رکود تورمی
بازار مسکن ۲۲ منطقه تهران در شهریور ماه تنها پذیرای ۶ هزار معامله مسکن بوده، این در حالی است که در زمان‌های رونق تنها در یک منطقه شاهد هزاران معامله مسکن در یک ماه بودیم و این رکود در بازار مسکن گویا شوخی گرفته شده است. نمی‌شود با نادیده گرفتن رکود در بازار مسکن شرایطی را رقم زد که پیوسته تورم مجال رشد داشته باشد. در این مقال باید توجه داشت که تورم ناشی از رشد هزینه‌های ساخت و تولید مسکن برای همه قابل قبول است، اما تورم ناشی از سفته‌بازی و نرخ‌گذاری‌های بدون مبنای منطقی و اقتصادی امروز بازار را با آسیب بسیار جدی مواجه کرده است و این آسیب تنها معطوف به بخش مسکن نمی‌شود بلکه اشتغال و صنایع وابسته به ساخت و تولید و نوسازی بافت‌های فرسوده را نیز در بر گرفته است. 
در شهریور امسال متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران، ۴۳میلیون و ۲۱۶هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱/۱ و ۳/۳۶ درصد افزایش یافته است. 
گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در شهریور ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۴۳میلیون‌و۲۱۶هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱/۱ و ۳/۳۶ درصد افزایش دارد. 
علاوه بر این، تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه حدود ۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال۱۴۰۰ به ترتیب ۹/۲۲ و ۵/۲۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد‌های تا پنج سال ساخت با سهم ۴/۲۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. 
این در حالی است که در میان مناطق بیست ودو‌گانه شهر تهران، بیشترین قیمت هر متر خانه ۸۷میلیون و ۱۳۰هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۲۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان در منطقه ۱۸بوده است که هر یک از آن‌ها با افزایش ۴/۲۶ درصدی در منطقه یک و ۸/۱۸ درصدی در منطقه ۱۹مواجه شده‌اند. 
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریور ماه امسال نیز حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۸/۱۱ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ و ۳۵ تا ۴۰میلیون تومان با ۲/۱۱ و ۴/۱۰ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد. 
 اوضاع اجاره‌خانه در تهران 
از سوی دیگر، در شهریور ماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله‌شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحد‌های مسکونی با ارزش یک‌میلیارد تا یک‌میلیاردو۵۰۰میلیون تومان با اختصاص سهم ۹/۱۳ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده را داشته‌اند. 
همچنین توزیع معاملات انجام‌شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با ۴/۱۴ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. 
علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریور ماه امسال نشان‌دهنده رشدی معادل ۹/۴۰ و ۸/۴۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در شهریور ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۶/۴ و ۷/۴ درصد است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار