هلند: نتیجه انتخابات ایتالیا نگران کننده است
کد خبر: 1106259
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dmt
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
نخست وزیر هلند برخلاف سایر رهبران کشورهای اروپایی که پیروزی را به جورجیا ملونی رهبر ائتلاف راست افراطی ایتالیا تبریک گفتند، وی گفت که نتیجه این انتخابات موجب نگرانی در خصوص تحولات اینالیا است.
مارک روته در گفت وگو با شبکه تلویزیونی هلند افزود : طرف‌های‌ این ائتلاف، مطالبی مطرح کردند و دست به اقداماتی زدند که باید بیدار و هوشیار باشیم، مسائلی که مربوط به روسیه و مسائل مالی و اقتصادی است.

روته در عین حال گفت که باید به ملونی فرصت بدهیم، تلاش می‌کنیم که روابط خوبی با او داشته باشیم.

جورجیا ملونی رهبر گروه راست افراطی ایتالیا، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات سراسری روز یکشنبه بکه از برتری حزب برادران ایتالیا حکایت دارد، در یک سخنرانی پیروزمندانه، پیشایش به طرفداران خود تبریک گفت.

اعلام نتایج غیر نهایی انتخابات پارلمانی ایتالیا در صبح دوشنبه نشان می‌دهد که رای دهندگان ایتالیایی با تغییر رویه نسبت به گذشته به حزبی با ریشه‌های نئوفاشیستی اقبال بیشتری نشان داده‌اند. نتایج اخیر این چشم انداز را تقویت می‌کند که این کشور اولین دولت تحت رهبری راست افراطی خود را پس از جنگ جهانی دوم داشته باشد.

ملونی یکشنبه شب در برنامه زنده تلویزیون ایتالیا وضعیت کشور  و اتحادیه اروپا را "به شدت پیچیده" خواند و گفت: "اکنون زمان مسئولیت پذیری است. "

تشکیل یک ائتلاف حاکم با کمک متحدان راستگرای حزب برادران ایتالیا ممکن است هفته‌ها طول بکشد. اگر ملونی ۴۵ ساله موفق به تصاحب پست نخست وزیری شود، اولین زنی خواهد بود که این مقام را در کشور به دست می‌آورد. پس از آن قانونا مأموریت تلاش برای تشکیل دولت باید توسط رئیس جمهور ایتالیا به وی محول شود.

ملونی یک‌شنبه شب از متحدان اصلی کمپین انتخاباتی خود و شرکای احتمالی ضروری برای تشکیل دولت از جمله ماتئو سالوینی رهبر لیگ ضد مهاجران و سیلویو برلوسکونی نخست وزیر محافظه کار پیشین تشکر کرد.
پیش‌بینی‌ها بر اساس آرای شمارش‌شده از تقریباً دو سوم حوزه‌های رأی‌گیری در رأی‌گیری روز یکشنبه نشان می‌دهد که حزب «برادران ایتالیایی ملونی» ۲۵.۷ درصد آرا را به دست خواهد آورد.
نزدیکترین رقیب، حزب چپ میانه دموکرات متعلق به نخست وزیر اسبق انریکو لتا، ۱۹.۳ درصد را تا کنون تصاحب کرده. پیش‌بینی می‌شد که لیگ سالوینی ۸.۶ درصد آرا را به دست بیاورد که تقریباً نیمی از آن چیزی است که در انتخابات گذشته در سال ۲۰۱۸ از آن خود کرد.
پیش‌بینی‌های تلویزیون دولتی ایتالیا دارای حاشیه خطای ۲ تا ۵ درصد اعلام شده است.
در انتخابات اخیر ایتالیا، بیش از یک سوم از ۵۰.۹ میلیون واجد شرایط رأی دادن، رأی گیری را تحریم کردند. بر اساس اعلام وزارت کشور، مشارکت نهایی ۶۴ درصد بود. این بسیار کمتر از رکورد قبلی برای مشارکت پایین ایتالیایی‌ها یعنی ۷۳ درصد در انتخابات ۲۰۱۸ است.
حزب ملونی از میراث یک حزب نئوفاشیستی شکل گرفت که اندکی پس از جنگ توسط نوستالژیست‌های دیکتاتور فاشیست بنیتو موسولینی شکل گرفت.
ملونی در تبلیغات انتخاباتی خود را مدافع سرسخت تامین سلاح برای اوکراین برای دفاع در برابر حملات روسیه عنوان کرد.
او اخیراً نیز از ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان هم دفاع کرد.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار