۲۳۴ ایرانی در آذربایجان محبوس هستند/ ضرورت تبادل زندانیان
کد خبر: 1103007
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cwR
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
دادستان کل کشور؛
دادستان کل کشور گفت: طبق آمار‌ها حدود ۲۳۴ نفر از ایرانیان که عمده جرایم‌شان مواد مخدر است در آذربایجان محبوس و محکوم شدند و از کشور آذربایجان نیز ۱۴ نفر در ایران محبوس هستند.
 دادستان کل کشور با دادستان کل کشور جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در این نشست گفت: دو کشور ایران و آذربایجان دارای زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند.

وی افزود: ارتباط مستمر بین دو کشور می‌تواند در تحکیم روابط در حوزه‌های مختلف مؤثر باشد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه ما مشترکات فراوانی داریم، گفت: باید در اینگونه نشست‌ها مشترکات را مرور کنیم و چنانچه مشکلاتی در روابط مشاهده کردیم برای رفع آن تلاش کنیم.

منتظری عنوان کرد: روابط حقوقی و قضائی دو کشور می‌تواند در ارتقای روابط در حوزه‌های مختلف دو کشور مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه دو کشور مناسبات مختلفی در حوزه‌های قضائی و حقوقی دارند، گفت: در چارچوب قرارداد‌ها و تعهداتی که بین دو کشور وجود دارد، قادر هستیم مشکلات را حل کنیم. بخشی از مسائل حقوقی و قضائی در حیطه اختیارات دادستان‌های دو کشور است، اما برخی از مسائل مرزی هم وجود دارد که می‌توانیم به رفع مشکلات آن‌ها نیز کمک کنیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه در حوزه مسائل قضائی و تبادل زندانیان توافقاتی بین ایران و آذربایجان از قبل وجود داشته است، اظهار کرد: انتظار داریم زندانیان محبوس در ٢ کشور، در چارچوب موافقنامه‌های مشترک تبادل شوند.

وی با بیان اینکه در ملاقاتی که در روسیه با دادستان کل کشور آذربایجان انجام شد خواستار آزادی زندانیان ایرانی از این کشور شدیم که با مساعدت انجام شده، عده‌ای آزاد شدند، گفت: از این بابت تشکر می‌کنم و انتظار داریم بدون ارتباط تلفنی، تصویری و حضوری به مجرد محکومیت فردی در ایران و یا آذربایجان با موافقتنامه‌هایی که وجود دارد، کار تبادل صورت گیرد.

منتظری اضافه کرد: طبق آمار‌ها حدود ۲۳۴ نفر از ایرانیان که عمده جرایم‌شان مواد مخدر است در آذربایجان محبوس و محکوم شدند و از کشور آذربایجان نیز ۱۴ نفر در ایران محبوس هستند

وی عنوان کرد: تعداد زندانیان در ٢ کشور خیلی زیاد است، باید به صورت مستمر رصد کنیم و تبادل زندانیان هر از چندگاهی انجام شود.

دادستان کل کشور اضافه کرد: متأسفانه افراد خلافکار گاهی اوقات با توجه به حسن روابط دو کشور، ممکن است سو استفاده‌هایی کنند که نباید اجازه این نوع اقدامات انجام شود.

کامران علی اف، دادستان کل جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم گفت: از دادستان کل کشور ایران برای این دعوت و مهمان‌نوازی‌شان تشکر می‌کنم.

وی افزود: این سومین نشست مشترک بین ۲ کشور است و ۳ سال قبل دیداری در بیشکک و بعد از آن دیداری در روسیه انجام شد.

دادستان کل کشور آذربایجان نیز تصریح کرد: ایران و آذربایجان دارای ارزش‌های تاریخی و فرهنگی مشترک هستند، این دومین سفر من به ایران است، خوشبختانه بعد از استقلال آذربایجان، ایران جزو اولین کشور‌هایی بود که استقلال ما را به رسمیت شناخت و از همان روز‌ها مناسبات دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و افتصادی گسترش یافت.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار