«خاموشی» ما را روشن کرد
کد خبر: 1099587
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004c3H
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
عبداله گنجی*

در طول حدود یک دهه‌ای که مدیرمسئول رسانه بوده‌ام، به اقتضای این کار ده‌ها بار، برای پاسخگویی به شکایات در دادسرای رسانه حاضر شدم و به جز دو مورد از پرونده‌های مذکور که هنوز به سرانجام نرسیده، همگی در مرحله بازپرسی مختومه شد. استثناء عجیب شکایت سازمان اوقاف از روزنامه جوان در واپسین روز‌های حضور بنده در مسئولیت آن بود.
یک روز بعد از گزارش روزنامه درباره ورود آب به مرکز اسناد اوقاف، جوابیه‌ای ارسال کردند و طبق قانون مطبوعات چاپ شد. علاوه بر آن با خبرگزاری‌ها نیز مصاحبه و تکذیب کردند. آنچه غفلت کرده بودند اینکه در جوابیه اعتراف کرده بودند که ترکیدگی لوله آب در محل مجاور بود نه محل گزارش شده، بالاخره شکایت هم کردند و چند بار به دادسرا رفتیم و بر خلاف عرف همیشگی علاوه بر شکایت مدیرمسئول، شکایت از سردبیر نیز شده بود. در طول رفت و آمد به دادگاه چند نفر از بزرگان متوجه شدند و دونفر (یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام) و یک نفر از دوستان آقای خاموشی با ایشان تماس گرفتند که این شکایت صرفاً اتلاف وقت است و حتماً نیت و قصد سوئی نبوده است.
پیرو این دو تماس مسئول وقت روزنامه جوان نامه‌ای به آقای خاموشی نوشت که سوءنیت در کار نبوده و جوابیه هم که در روزنامه چاپ شده است، اما فایده‌ای نداشت. حدود ۴۵ روز پیش سخنگوی محترم دولت رسماً اعلام کرد که دولت شکایت هیچ رسانه‌ای را نکرده و شکایات دولت قبل را هم پس می‌گیرد. با ایشان تماس گرفتم که سخن شما صحیح نیست و این مصداق را یادآور شدیم. سخنگوی دولت پس از پیگیری گفت تلاش‌هایم نتیجه‌ای نداشته است و نهایتاً پرونده با اصرار اوقاف از دادسرای رسانه به دادگاه کیفری تهران ارجاع شد.
دوباره معاون اول رئیس‌جمهور با اوقاف تماس گرفته بود که بنای دولت شکایت از رسانه‌ها نیست، اما این هم فایده‌ای نداشت. سرانجام دادگاه کیفری در تاریخ ۱۰/۵/۱۴۰۱ با حضور قاضی و هیئت منصفه تشکیل شد و مدیرمسئول و سردبیر روزنامه جوان از اتهام مربوطه (تشویش اذهان عمومی) تبرئه شدند و این شد که زحمت و تقلای اوقاف نتیجه نداد. اما ان‌شاءالله این داستان، مطلع یک توجه جدید خواهد شد.
از نوع مواجهه حقوقی اوقاف متوجه شدیم که در مواجهه با رسانه بسیار ناشی هستند و معنای حرف آن است که در حاشیه امنی هستند و تقریباً از تیررس رسانه‌ها دور هستند. ان‌شاءالله از این پس نور تابانی بر عملکرد سازمان اوقاف را با همکاری سایر رسانه‌ها انجام خواهیم داد و پاسخگویی آنان را از کنج و حاشیه به متن جامعه وارد خواهیم کرد؛ لذا آقای خاموشی نورافکن ما را روی اوقاف روشن کرد و به غفلت رسانه‌ای در ورود به این حوزه مهم پایان داد. جای تقدیر دارد.
*مدیرمسئول سابق روزنامه جوان

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار