خطر تعلیق لیگ فوتبال را جدی بگیرید
کد خبر: 1099012
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bu0
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
بی‌تفاوتی نسبت به وضعیت سرخابی‌ها در آسیا
سرخابی‌ها هنوز برای کسب مجوز حرفه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا کاری انجام نداده‌اند. سال گذشته ای‌اف‌سی برای هیچ کدام از دو باشگاه پرسپولیس و استقلال مجوز حرفه‌ای صادر نکرد، به همین خاطر این دو تیم از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شدند.
شیوا نوروزی

با گذشت چندین ماه از این موضوع مسئولان وزارت ورزش و دو باشگاه متبوع این وزارتخانه عملاً قدمی برای رفع مشکلات موجود برنداشته‌اند. مالکیت مشترک اصلی‌ترین موضوعی است که کنفدارسیون با توجه به قوانین فوتبال حرفه‌ای روی آن زوم کرده و با توجه به سختگیری‌هایی که برای همه تیم‌های آسیایی به خرج داده حاضر نیست از موضعش عقب‌نشینی کند، تا جایی که در جمع تیم‌های حذف شده از لیگ قهرمانان اسامی تیم‌های متمول عربی نیز به چشم می‌خورد. همه خوب می‌دانیم ای‌اف‌سی با کسی شوخی ندارد و دیگر نمی‌توان با مدارک غیرواقعی سران کنفدراسیون را قانع کرد. با آن همه هیاهوی سال گذشته دیگر هیچ مدیر یا مسئولی در مورد حذف دو قطب اصلی فوتبال ایران از آسیا حرف نمی‌زند. آن‌ها که دستی بر آتش دارند، می‌دانند ایراد کار کجاست و وزارت ورزش هم به دولتی و مالکیت مشترک سرخابی‌ها واقف است. با این حال فعلاً همه سرگرم مسائل دیگر هستند. در این بین تاج، نامزد جنجالی فدراسیون فوتبال گرفتن محوز حرفه‌ای برای سرخابی‌ها را یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش عنوان کرده است! درحالی‌که در زمان مدیریت او هم فدراسیون پنج ستاره اقدامی برای حل مشکل پرسپولیس و استقلال نکرد.
عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای در تازه‌ترین اظهارنظرش نسبت به برطرف نشدن موانع دو تیم پرطرفدار پایتخت برای گرفتن تأییدیه کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین تعلیق احتمالی لیگ برتر هشدار داده است. کاظم اولیایی در گفتگو با فارس با اشاره به تعلیق کمیته صدور مجوز اظهار داشت: «این مسئله را باید از خود فدراسیون بپرسید که بحث تعلیق این کمیته به کجا رسید. برای رفع تعلیق کمیته ابتدا باید متخلفین مشخص و از سوی ای‌اف‌سی جریمه و محروم شوند، زیرا در بحث این تعلیق و غیبت استقلال و پرسپولیس در آسیا فرد یا افرادی تخلف کرده‌اند. البته ما در کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای هر کاری که لازم بود و در حیطه قانون و آیین‌نامه بود انجام دادیم. اعضای کمیته بدوی به هیچ عنوان حاضر نشدند مدارک خلاف واقع را تأیید کنند و آمار غلطی به کنفدراسیون فوتبال آسیا بدهند، چون مسئولان ای‌اف‌سی منتظر بودند ما دروغی بگوییم و آن‌ها مچ‌مان را بگیرند. تمامی اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای تعهد محضری به ای‌اف‌سی داده بودیم که هیچ‌گونه مطلب و سند خلاف واقع ارائه نکنیم و اگر مرتکب چنین عملی می‌شدیم، آن‌ها می‌توانستند ما را جریمه و محروم کنند. به همین دلیل هم اعضای کمیته بدوی هیچ‌گونه مطلب خلاف واقعی از باشگاه‌های کشور به ای‌اف‌سی ارسال نکردند.   متاسفانه باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اسناد فتوشاپی را به ما ارائه دادند که حاضر به تأیید آن‌ها و ارسالش به ای‌اف‌سی نشدیم.»
اولیایی در ادامه به موضوع مهلت سه ماهه به این دو باشگاه اشاره کرد: «صورتجلسه‌های کمیته با امضای هر پنج عضو موجود است و همگی ما با ارسال مدارک غیرواقع مخالفت کردیم و چنین کاری انجام ندادیم، اما مشکل از جایی شروع شد که از آیین‌نامه صدور مجوز حرفه‌ای برداشتی اشتباه صورت گرفت و گفته شد این دو باشگاه سه ماهه برای دریافت مجوز حرفه‌ای فرصت دارند. حال چه کسی چنین کاری انجام داد را نمی‌دانم. بعد از جلسه‌ای که مدیران عامل دو باشگاه در حضور مسئولان ارشد ورزش کشور داشتند و اعلام شد سه ماه برای دریافت مجوز حرفه‌ای فرصت دارند، ابتدا باشگاه پرسپولیس جشن گرفت و اعلام کرد مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دریافت کرده و بعد از آن هم استقلال به تبعیت از آن‌ها چنین مسئله‌ای را اعلام کرد. این جشن با اسناد فتوشاپی بود در‌حالی‌که پیش از آن ای‌اف‌سی مدارک اصلی را دیده بود و می‌دانست استقلال و پرسپولیس مدارک‌شان ناقص است، اما از اعلام دریافت مجوز حرفه‌ای و حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا تعجب کردند. در نهایت هم آن‌ها را از لیگ قهرمانان کنار گذاشتند. اینکه دو باشگاه تراز مالی مثبت داشته باشند و حسابرسی‌شان دقیق انجام شده باشد که اینطور نبود. ایراد ای‌اف‌سی هم به همین جشن زودهنگام با مدارک ناقص بود و مدیران ای‌اف‌سی می‌گفتند چطور این دو باشگاه اعلام کرده‌اند مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را گرفته‌اند!»
عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای در خصوص تعلیق احتمالی لیگ برتر افزود: «باید این هشدار را جدی بگیریم. قبل از حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا من در مصاحبه‌هایم سه بار نسبت به حذف این دو باشگاه از لیگ قهرمانان هشدار دادم که به آن هشدار‌ها توجهی نکردند. اکنون نیز باید این هشدار تعلیق لیگ کشورمان جدی گرفته شود.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار