پایان سلطه پولی و بانکی غرب در صورت ایجاد هاب ارزی ایران و روسیه
کد خبر: 1097380
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bTg
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
کارشناس اقتصاد بین‌الملل با اشاره به سفر رئیس‌جمهور روسیه به تهران گفت: ایران و روسیه می‌توانند با ایجاد یک هاب ارزی، به سلطه پولی و بانکی ائتلاف تحریمی به رهبری آمریکا پایان دهند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سید حامد ترابی درباره دستاورد‌های احتمالی سفر روسای جمهور روسیه و ترکیه به ایران طی چند روز آینده اظهار داشت: هم کشور ما و هم کشور روسیه به نحوی تحت تحریم نوعی ائتلاف تحریمی به رهبری آمریکا هستیم، وزارت خزانه داری آمریکا پیش از آغاز مناقشه روسیه و اوکراین، در اکتبر سال ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) سندی با نام بازخوانی تحریم‌ها منتشر کرد، دغدغه اصلی آمریکایی‌ها در این سند، مقابله با شکل‌گیری ساختار‌هایی برای به حداقل رساندن دورزدن تحریم‌ها بوده است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ادامه داد: آمریکایی‌ها به دنبال راهکار‌هایی هستند تا تحریم‌ها را کارآمد نگه دارند، در ایران می‌خواستند از طریق برجام این مساله را پیگیری کنند و تحریم‌ها را همچنان ادامه دهند، درباره روسیه نیز با آغاز مناقشه در اوکراین، سعی کردند با برجسته کردن فرآیند‌های رسانه‌ای علیه روسیه، کشور‌ها را متقاعد کردند که تحریم‌ها به قوت خودش باقی بماند.

وی با اشاره به سخنرانی قائم مقام وزارت خزانه داری آمریکا در نشست اخیر صندوق بین المللی پول، تصریح کرد: این شخص خطاب به کشور‌های اروپایی و ائتلاف تحریم مانند استرالیا و ژاپن می‌گوید که نباید بگذاریم به غیر از نظام پولی و بانکی فعلی، نظام بین‌المللی دیگری وجود داشته باشد، حتی در اجلاس ناتو نیز به همین مساله اشاره می‌شود که مسائلی مهم‌تر از تجارت آزاد وجود دارد و اصولا موضوعی به نام تجارت آزاد نباید مانعی برای اقدامات آمریکا باشد.

ترابی با بیان اینکه آمریکا به دنبال امنیتی کردن اقتصاد جهان است، افزود: اقتصاد و فرآیند‌های اقتصادی به شدت تحت تاثیر مسائل امنیتی و سیاسی قرار گرفته و به راحتی آمریکا به کشور‌های مخالف خود محدودیت اعمال می‌کند و در این محدودیت‌ها حد یقفی نیز ندارند.

این کارشناس اقتصاد بین الملل تاکید کرد: پس ارتباطاتی که بتواند مسائل اقتصادی، تجارت خارجی و مسائل پولی، بانکی و بین المللی کشور را خارج از سیستم اقتصادی فعلی دنیا به جلو حرکت دهد، به خودی خود موضوعیت دارد، یعنی توافق ایران با اوراسیا در زمینه تعرفه‌های گمرکی، پیوستن ایران به اجلاس شانگهای، افزایش روابط اقتصادی ایران با روسیه می‌تواند فشار را به شدت از روی روسیه و ایران کاهش دهد.

وی ادامه داد: البته درباره روابط با روسیه موضوعاتی مانند تعرفه‌های تجاری، نبود نگاه بلندمدت و مسائل بانکی به صورت ایجاد یک پیام رسان به جز پیام رسان معمول سوئیفت، می‌تواند کمک قابل توجهی به گسترش روابط و ایجاد یک سد در برابر فشار تحریم‌های ائتلاف آمریکایی باشد.

ترابی تصریح کرد: این افزایش روابط احتمالا اثراتی مانند افزایش درآمد ارزی، افزایش روابط و تجارت خارجی را در کوتاه مدت برای ما داشته باشد، در بلند مدت نیز اثرات اقتصادی خوبی برای کشور خواهد داشت. البته همه این موضوعات به وجود یک نگاه راهبردی و بلند مدت میان دو کشور ارتباط دارد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل افزود: هر اتفاق اقتصادی که در کوتاه‌مدت برای دو کشور رخ می‌دهد، به شدت به چشم انداز و رابطه راهبردی ایران و روسیه ارتباط دارد، ایران و روسیه می‌توانند با ایجاد یک هاب ارزی، به سلطه پولی و بانکی ائتلاف تحریمی به رهبری آمریکا پایان دهند.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه در صورتی که بتوانند روابط اقتصادی خود را از شرایط فعلی گسترش دهند، می‌توانند ساختار تحریم‌های آمریکا را با چالش جدی مواجه کنند، گفت: ایجاد ثبات در درآمد‌های ارزی، گسترش روابط تجاری و اقتصادی در میان مدت و بلندمدت می‌تواند نتیجه ایجاد رابطه اقتصادی ایران با روسیه برای هر دو کشور باشد.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار