سرمایه گره‌گشا یا دردسر تازه
کد خبر: 1089881
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZWj
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
دنیا حیدری

اواخر فروردین‌ماه بود که ۳۵۰ میلیارد تومان از عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام پرسپولیس به حساب این باشگاه واریز شد. رقم درشتی که می‌توانست گره از مشکلات بسیاری بازکند. با این وجود مسئله، اخذ مجوز برای برداشت از این مبلغ قابل توجه بود. مجوزی که سرانجام عصر دوشنبه صادر شد تا پرسپولیس مانعی برای برداشت از این پول نداشته باشد.
حساب خالی باشگاه (براساس ادعای همشگی مدیران) بعد از مدت‌ها پروپیمان شده، اما مهم‌ترین دغدغه بعد از واریز ۳۵۰ میلیاردی که مستقیم از جیب هوادار به جیب باشگاه رفته، نحوه هزینه کردن آن است. چاله‌های پرسپولیس یکی، دو تا نیست که به این سادگی‌ها و با اولین واریزی پر شود، اما بدون شک مدیریت باشگاه می‌توانست برای برداشت از این پول برنامه‌ریزی کند تا براساس اولویت‌ها و اهمیت آن‌ها را هزینه کند، ولی مسئله اصلی نحوه اولویت‌بندی آقایان بود. از همان نخستین روز‌های واریز این مبلغ به حساب باشگاه گفته شد درویش درصدد آن است که قبل از هر چیز برای پرداخت رقم قرارداد بازیکنان قدم بردارد و بعد از آن مطالبات بازیکنان شاکی خارجی را بپردازد. حال آنکه شکایت‌های صورت گرفته بار دیگر پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس را بسته و کار این تیم را در مسیر یارگیری به چالش کشیده است. مسئله‌ای که لزوم اهمیت پرداختن به مطالبات خارجی‌ها را ثابت می‌کند، اما نظر درویش گویا تفاوت بسیاری با این مهم دارد، به‌طوری‌که درست بعد اخذ برداشت از سود فروش سهام سرخپوشان بود که خبر پرداخت ۱۴ درصدی به بازیکنان تیم منتشر شد تا دریافتی اعضای تیم به ۷۰ درصد برسد.
به‌رغم همزمانی آزاد شدن برداشت از عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام پرسپولیس با پرداخت ۱۴ درصدی به اعضای تیم، گفته می‌شود مبلغ واریزی به حساب پرسپولیسی‌ها نه از درآمد حاصل از فروش سهام که از پرداختی کارگزار باشگاه تأمین شده است، چراکه مدیرعامل سرخپوشان گویی برنامه‌ای ویژه برای صرف این پول کلان در بخش‌های مختلف حقوقی و اجرایی دارد، به همین دلیل فعلاً قصدی برای دست‌درازی به درآمد حاصل از فروش سهام را ندارد!
تسویه کامل مطالبات پرسپولیس، در نظر گرفتن مبلغی برای عقد قرارداد‌های سال آینده، پرداخت اقساط مربوط به سازمان امور مالیاتی و بستن پرونده ۸۶۶ هزار یورویی رادوشوویچ برای باز کردن پنجره نقل و انتقالات سرخپوشان از جمله موارد مدنظر درویش است. اما حق مسلم پرداخت مطالبات خارجی‌هایی، چون رادوشوویچ که فردا بیشتر از امروز خواهد شد باید در رأس اولویت‌های آقایان تصمیم‌گیرنده در پرسپولیس قرار گیرد تا با باز شدن پرونده نقل و انتقالات، گامی در راستای آماده‌سازی این تیم برای فصل آینده برداشته شود. حال آنکه شواهد حاکی از آن است که پرداخت طلب گلر سابق این تیم در اولویت‌های چندم قرار دارد و تنها همین یک مورد می‌تواند ضرر هنگفتی را متوجه سرخپوشان کند، چراکه عدم پرداخت به‌موقع طلب رادو رقمی را به عنوان دیرکرد روی دست پرسپولیس می‌گذارد و مانع از باز شدن به‌موقع پنجره نقل و انتقالات می‌شود و راه را برای مذاکره و جذب نفرات جدید می‌بندد. اما شاید این مسئله برای آقایان اهمیتی ندارد که با رسیدن پول تنها چیزی که به ذهن‌شان رسیده پرداخت مطالبات بازیکنان فعلی سرخپوشان بوه است. طلبی که خیلی قبل‌تر باید فکری برای پرداخت آن می‌کردند، نه درست روزی که اجازه دست‌درازی به سخاوت ۳۵۰ میلیاردی هوادار صادر می‌شود، چراکه اخذ پول از کارگزار برای پرداخت مطالبات بازیکنان نیاز به مجوز نداشته است. (البته اگر به راستی این مبلغ از حساب کارگزار پرداخت شده باشد!)
صدالبته که مورد فوق تنها پرسپولیس را شامل نمی‌شود. آبی‌پوشان نیز پیشتر مجوز لازم برای برداشت از عایدی فروش سهام را دریافت کرده بودند. مبلغ کلانی که نه فقط حساب دو باشگاه را بعد از مدت‌ها پر کرده که می‌تواند تا حد زیادی از بار مشکلات مالی پرسپولیس و استقلال بکاهد. البته به شرط آنکه این پول با در نظر گرفتن اولویت‌های ضروری، با برنامه‌ای اصولی هزینه شود تا گره از مشکلات دو تیم باز کند، نه آنکه به واسطه عدم مدیریت اصولی خود به چالشی تازه تبدیل شود. اما آنچه مسلم است نظارت بر عملکرد مدیران دو تیم در شرایط فعلی ضروری‌ترین مسئله است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار