تثبیت 100 درصدی اراضی ملی استان البرز
کد خبر: 1089576
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZRo
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
رئیس کل دادگستری استان البرز خبرداد
رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در حال حاضر ۱۰۰ درصد اراضی ملی استان تثبیت شده و اسناد تک برگی حدود ۹۹/۷ درصد این اراضی هم صادر شده است.

حسین فاضلی هریکندی در آیین جشن انفال استان البرز و رونمایی از سامانه پنجره واحد زمین در این استان که با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، منابع طببعی و آبخیزداری کشور و جمعی از مسئولان قضایی و اجرایی استان البرز برگزار شد به ویژگی های استان البرز اشاره و بیان کرد: استان البرز ویژگی منحصر به فردی دارد و این ویژگی ظرفیت‌های متعددی را برای استان ایجاد کرده و متاسفانه آسیب‌هایی را متوجه اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی کشاورزی استان داشته است.

وی افزود: در سه سال گذشته تدبیر خاصی برای صیانت از حقوق عامه به ویژه در بخش زمین در مجموعه قضایی استان البرز انجام شد که نمونه آن تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان بوده است.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه این قرارگاه زیرمجموعه شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان است، تصریح کرد: در این قرارگاه ۵ حوزه از حوزه حقوق عامه شامل، اراضی ملی، تغییرکاربری اراضی کشاورزی، چاههای غیرمجاز،  رودخانه ها و محیط زیست پیگیری می شود که چهار حوزه در این بخش مختص به زمین است.

وی ادامه داد: شرایط استان البرز از حیث اراضی ملی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی به صورتی بود که اگر اقدامی برای تشکیل این قرارگاه انجام نمی‌شد، از جهت تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها و ویلاسازی قطعا شاهد وضعیتی بودیم که استان به شهرستان البرز تبدیل می‌شد.

فاضلی هریکندی با اشاره به اقدامات قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری، اظهار کرد: در مجموع ۵ سال گذشته از سال ۹۴ تا سال ۹۸ کل آزادسازی که در حوزه جلوگیری از تغییر کاربری در استان انجام شده بود، حدود ۳ هزار و ۱۹۷ هکتار بوده؛ ولی با تشکیل این قرارگاه از ابتدای سال ۹۹، به تنهایی در سال ۹۹، از تغییر کاربری ۳ هزار و ۸۷۳ هکتار اراضی جلوگیری شده است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۹ هزارو ۴۳۵ هکتار رسیده که این موضوع مربوط به جلوگیری از تغییر کاربری بوده و این نبوده که لزوما ساختمانی ساخته و تخریب شود و لذا اقدامی که در سال ۱۳۹۹ با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییرکاربری  در حوزه جلوگیری از تغییرکاربری اراضی زراعی و باغ ها انجام شد، ۲۱ درصد از مجموع اقدامی که در ۵سال ماقبل آن صورت گرفت بیشتر بوده و در سال ۱۴۰۰ هم با استفاده از سامانه رصد برخط تغییرکاربری، ۱۴۴ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۹ از تغییرکاربری اراضی کشاورزی استان جلوگیری گردید.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: متاسفانه فقط در سال ۱۴۰۰ ، ۱.۶ دهم از مساحت کل استان و ده درصد از مساحت کل اراضی کشاورزی استان در معرض تغییر کاربری بوده است و اگر اقدامات قرارگاه در جلوگیری از تغییرکاربری نبود، این مقدار از اراضی کشاورزی تبدیل به ویلا و ساختمان غیرمجاز می شد.

وی با بیان اینکه از روش های دانش بنیان و شرکت های دانش بنیان در این بخش استفاده کردیم بیان کرد: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از ابتدای سال ۱۴۰۰ سامانه‌ای به نام «سامانه کشت یار» را در استان راه اندازی کردیم که به صورت برخط تغییراتی که در حوزه زمین انجام می شود، رصد  می شود.

فاضلی هریکندی بیان کرد: در کمتر از یک هفته، اقدام مقابله‌ای برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی با استفاده از این سامانه   انجام می شود که موضوع استفاده از سامانه برای رصد تغییرکاربری مورد تقدیر رئیس قوه قضاییه نیز قرار گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به توفیقات تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری در زمینه آزادسازی بستر رودخانه ها تاکید کرد: در سال ۱۳۹۹، ۱۳ هکتار آزادسازی صورت گرفته که مربوط به حوزه رودخانه آتشگاه در کرج و رودخانه های ساوجبلاغ بوده که در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۶ هکتار رسید. در زمینه آزادسازی رودخانه ها شاهد افزایش ۲۲ درصدی در آزادی سازی بستر رودخانه ها و تصرفاتی که در این حوزه انجام شده ، بودیم.

وی با اشاره به دستورات رئیس قوه قضاییه در زمینه آزادسازی بستر رودخانه کرج بیان کرد: اقداماتی که در این بخش صورت گرفته بعد از حدود ۸۰ سال بوده است یعنی از زمانی که جاده چالوس مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و تصرفاتی شکل گرفته است، لذا سال گذشته طرح ساماندهی از سوی شرکت آب منطقه ای استان با پیگیری دادگستری کل استان انجام و گزارشی را در این زمینه به رئیس قوه قضاییه ارسال شد.

فاضلی هریکندی تاکید کرد:  در جلسه ۲۷ دی ماه سال گذشته شورای عالی قضایی و پس از آن جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال که در ۲۸ دی ماه همان سال برگزار شد، رئیس قوه قضاییه دستور داد که کار آزادسازی بستر رودخانه ها شروع شود و آغاز این موضوع هم با آزادسازی بستر رودخانه کرج در جاده چالوس همراه شد.

وی تاکید کرد: سال گذشته حدود ۸ هکتار از بستر رودخانه کرج در جاده چالوس آزاد شده، با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه، کمیته‌ای تخصصی در مورد نحوه آزادسازی رودخانه چالوس با عضویت دستگاههای متولی و اجرایی استان در دادگستری کل استان تشکیل شد.

فاضلی هریکندی ادامه داد: با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر پیگیری ادامه آزادسازی بستر رودخانه ها، هفته جاری مجددا عملیات آزادسازی اراضی رودخانه کرج پیگیری خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به آزادسازی اراضی ملی گفت: در سال ۹۹ حدود ۳۶ هکتار آزادسازی اراضی ملی را داشتیم که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۸۰۳ هکتار رسیده است. بنابراین ما حدود ۲ هزار و ۱۱۹ درصد افزایش آزادسازی اراضی ملی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ داشتیم.

وی با اشاره به بحث کاداستر اراضی ملی بیان کرد: تا زمانی که اسناد ملی تثبیت نشود و حدود آن مشخص نشود قطعا همیشه باید شاهد مشکلات مربوط به تصرف و تجاوز به اراضی ملی باشیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز تاکید کرد: حدود ۶۰ درصد از مساحت کل استان البرز را اراضی ملی و ۱۶ درصد از مساحت استان را اراضی کشاورزی تشکیل می دهد و مابقی هم اراضی شهری و‌ جاده و خیابان هستند.

وی تاکید کرد: امروز می توانیم اعلام کنیم که از ۳۴۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی ملی استان، کلیه اراضی ملی استان تثبیت شده و اطلاعاتش در سامانه جامع املاک در ثبت، تثبیت و بارگذاری شده است. علاوه بر این برای حدود ۳۴۸ هزار و ۱۵۴ هکتار از این اراضی، اسناد کاداستر و تک برگی و یا حدنگاری صادر شده است.

هریکندی بیان کرد: در حال حاضر ۱۰۰ درصد اراضی ملی استان تثبیت شده و اسناد تک برگی حدود ۹۹/۷ درصد این اراضی هم صادر شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار