پروژه حفاظتی یوزپلنگ‌ها در هاله‌ای از ابهام
کد خبر: 1089071
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZJf
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
ابراهیم مشیریان

روز گذشته خبر تلف‌شدن یکی دیگر از یوز‌پلنگ‌های تازه متولد شده در شرایط اسارت در زمان انتقال به تهران اعلام شد. به نظر می‌رسد پروژه نگهداری یوز‌ها هم مانند نگهداری گورخر‌ها در سمنان با شکست مواجه شده‌است.
سال گذشته معاون تنوع‌زیستی سازمان محیط‌زیست اعلام کرد که وضعیت یوزپلنگ آسیایی در ایران به شدت بحرانی است و در حال حاضر تعداد یوز‌های بالغ کشور۱۲ قلاده است که سه قلاده از آن‌ها ماده هستند!
پروژه یوزپلنگ یکی از پرحاشیه‌ترین پروژه‌های محیط‌زیست طی چند سال گذشته بوده‌است. تعداد ۱۲ قلاده و تأکید بر وجود تنها سه ماده یک پرسش جدی مطرح می‌کند؛ در یک دهه اخیر چه بر سر مدیریت این پروژه آمده که دستاوردی اینگونه فاجعه‌بار داشته‌است؟
همین مقام ارشد محیط‌زیست روز گذشته از تلف‌شدن دومین توله یوز متولد شده در اسارت خبر داد.
حسن اکبری با اشاره به اینکه دامپزشک تیمارگر توله یوز‌ها متوجه تغییر در عادت دفع آن‌ها می‌شود. گفت: پس از بررسی‌های انجام‌شده، با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله‌ها برای بررسی بیشتر و نظارت دامپزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که متأسفانه یکی از توله‌ها در مسیر انتقال به تهران تلف شد.
پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی در زمان تلف‌شدن اولین توله ایران اعلام کرده‌بود که این توله از زمان تولد ضعیف و در این چهار روز افزایش وزنی نداشت و بعد از کالبدشکافی علت تلف‌شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.
ایمان معماریان، دامپزشک معروف حیات‌وحش هم درباره علت تلف‌شدن توله‌یوز اول محتمل‌ترین دلیل مرگ آن، تغذیه اشتباه توله دانست و گفت: به علت نداشتن علم کافی در شیردهی به توله‌ها به صورت وارونه، شیر وارد ریه‌های توله یوز شده و توله تلف شده‌است.
وی گفت: توله یوز‌پلنگ‌ها در زمان سزارین بدون دستکش لمس شده‌اند و گرفتن بوی انسان به توله‌ها باعث شده تا مادر فرزندان خود را نپذیرد. تیم پزشکی و افرادی که برای سزارین و نگهداری از فرزندان ایران انتخاب شده‌اند، تاکنون یوزپلنگ ندیده‌اند و به علت نداشتن دانش و تجربه کافی هم جنسیت توله یوز را اشتباه تشخیص دادند.
با اعلام خبر انتقال تنها توله باقیمانده ایران به تهران به نظر می‌رسد پروژه نگهداری و تکثیر یوز‌ها در منطقه توران طبق پیش‌بینی‌ها پیش نرفته‌است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار