ایران به فناوری تولید «باتری‌های فلز هوا» دست یافت
کد خبر: 1088784
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZF2
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰

نسل جدیدی از باتری‌های فلز هوا از سوی یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر توسعه قرار گرفت تا ایران نیز به جمع کشور‌های دارای فناوری صاحب این محصول اضافه شود.
مدیر عامل یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه نسل جدید باتری‌ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، به تسنیم گفت: یکی از شاخص‌های کلیدی باتری‌های فلز هوا، مداومت انرژی است. از سوی دیگر این نوع باتری‌ها انرژی زیادی نیز تولید می‌کنند، بنابراین در وسایلی به کار گرفته می‌شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است. سجاد مهرابی با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باتری از سوی بخش‌های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در مسیر تجاری‌سازی محصول خود را پرچالش توصیف کرد و گفت: مسئولان با حمایت از این محصول ایران ساخت، امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم کنند.
میزان مصرف انرژی یا میزان تقاضای آن در سال‌های آینده افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به‌تمامی تجهیزات مربوط می‌شود. باتری‌های حال حاضر یک انرژی مخصوص و چگالی انرژی مشخصی دارند، اما برای افزایش میزان انرژی بدون محدودیت حجم و وزن باید به سمت باتری‌های نسل پیشرفته حرکت کرد. باتری‌های فلز هوا کاربرد‌های بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. این باتری‌ها در دنیا به مرحله تجاری‌سازی نرسیده‌اند. در حال حاضر تنها موردی که از این محصول به دلیل مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام‌شده پایین و یک‌بارمصرف بودن استفاده می‌شود، در سمعک است.
تأمین انرژی در دکل‌های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم‌های UPS، به‌عنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی برخی بخش‌هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.
باتری فلز هوا مزیت‌های زیادی از جمله توان تولید انرژی بیشتر تا پنج برابر نسبت به باتری‌های لیتیومی و تا ۴۰ برابر نسبت به باتری‌های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط‌زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف را در طراحی دارد. در ساخت این باتری‌ها از اسید‌ها استفاده نمی‌شود و این موضوع هم جزو دیگر مزیت‌های آن محسوب می‌شود، همچنین بخشی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل و این موضوع باعث می‌شود محدودیتی در کاتد باتری‌های فلز هوا به وجود نیاید. اجزایی که برای ساخت این باتری به کار می‌روند به‌تن‌هایی می‌توانند دانش‌بنیان باشند و به عنوان یک محصول جدا به فروش برسند. این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات‌رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشا‌های مختلف عبور گاز را با کیفیت بسیار بالا می‌سازد.
با توجه به اینکه این محصول در دنیا به مرحله تجاری‌سازی نرسیده و رقیبی در این حوزه وجود ندارد، می‌تواند سهم بالایی در صادرات باتری‌های فلز هوا و همچنین اجزای آن داشت.
مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اینکه رشد و توسعه این فناوری و تأمین هزینه‌های آن نیاز به حمایت دارد، گفت: کمک در فروش مواد اولیه با کیفیت، جذب پروژه‌های تحقیقاتی و سفارش محصول از مسائلی است که می‌توانند به رشد و توسعه این فناوری و تأمین هزینه‌های آن کمک شایانی کند.
مهرابی با تأکید بر همراهی و حمایت بخش‌های مختلف اثرگذار برای توسعه این محصول ایران‌ساخت عنوان کرد: با توجه به اینکه این محصول ویژگی‌هایی منحصربه فرد و قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارد، لازم است با حمایت‌های معنوی دستگاه‌های ذیربط در زمینه تجاری‌سازی این محصول اقدامات لازم صورت بگیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار